Після запровадження в Україні з першого січня нинішнього року нової системи реєстрації прав на нерухомість у суспільство інтернет-ресурсами вкидається думка, що послуги нотаріусів з посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна значно подорожчали. \"Катастрофічно подорожчали!\" - лунає лейтмотивом у виступах працівників бюро технічної інвентаризації, яких позбавили повноважень щодо реєстрації прав на нерухомість. Чи насправді нотаріуси стали дуже \"дорогими\"? Юридичний вісник України №7З цим запитанням звернулися до приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Ганни ВАЛІГУРИ. Адже саме нотаріуси тепер, посвідчуючи договори купівлі-продажу нерухомості, виконують і функції спеціальних суб’єктів - державних реєстраторів речових прав на нерухоме майно.
- Насамперед, розкажіть, будь ласка, яка різниця в діях нотаріуса під час посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомості до створення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та опісля цього?
- Протягом десяти років до січня 2013-го при посвідченні договорів купівлі-продажу нерухомості нотаріуси реєстрували їх у електронному Державному реєстрі правочинів. Нині він не діє. Натомість почав функціонувати Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. Отож раніше, після реєстрації нотаріусом правочину, особа мала завітати до бюро технічної інвентаризації, де реєструвала права на нерухомість.
З першого січня нинішнього року ситуація не просто змінилася, вона спростилася. Тепер усе починається й закінчується в нотаріальній конторі. Аби наші відвідувачі змогли купити-продати нерухоме майно, спочатку ми реєструємо право власності на це майно, приміром, за продавцем, відкриваючи в новому Реєстрі розділ на нерухоме майно. Потім посвідчуємо правочин, наприклад, договір купівлі-продажу квартири. Далі - реєструємо право власності за покупцем. І відразу надаємо йому витяг з Державного речових прав. Все, процедура купівлі-продажу майна завершилася.
- Скільки ж коштувала ця процедура до 2013 року й скільки коштує тепер?
- Спочатку зазначу, що є платежі обов’язкові й платежі за нотаріальні дії. До обов’язкових платежів, які були до 2013 року й нині не змінилися, належать податок, у разі його виникнення, збір до Пенсійного фонду, також у разі його виникнення, плата за перевірку бланків та обтяжень. Ще є сплата одного відсотка держмита (плата за нотаріальні дії). А додалися з початку 2013 року платежі за реєстраційні дії: у зв’язку з отриманням витягу з Державного реєстру речових прав - 120 гривень і держмито в разі, якщо права на нерухомість не були зареєстровані до 2013 року, - 119 гривень, тобто сім неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тож кардинально ціни не виросли. Можливо, за нотаріальні дії ціна підвищилася, оскільки більше часу займає сама процедура - це й посвідчення договору що нерухомості, і реєстрація прав. Якщо до нинішнього року це тривало одну годину, то тепер - три-чотири. За це нотаріуси беруть, на мою думку, незначні кошти. Підвищення в шість-вісім разів не відбулося. З часом ціна подібних послуг стабілізується. А в Києві, зокрема, де на ринку нотаріальних послуг існує здорова конкуренція, вона може стати нижчою, ніж у регіонах.
- Чи правдива інформація, що нотаріуси, здійснюючи необхідні перевірки при посвідченні договорів купівлі-продажу нерухомості, за кожен електронний пошук вимагають сплати 68 гривень?
- Ні, не правдива. У новоствореному Державному реєстрі речових прав технічно передбачено перевірки за об’єктом нерухомого майна та за суб’єктом. Що здійснюється у самому Реєстрі, так і в реєстрах, що функціонували до 2013 року, - Єдиному реєстрі заборон, Державному реєстрі іпотек і в Державному реєстрі права власності на нерухоме майно, це той реєстр, який був раніше в БТІ. До цих \"старих\" реєстрів є тепер доступ у кожного державного реєстратора, зокрема, нотаріуса, а пошуки в них безкоштовні. Тільки при оформленні витягу з нового Державного реєстру речових прав за результатом пошуків у заявах, розділах, правах власності, обтяженнях, словом, у всієї інформації, що там знаходиться, встановлено фіксований розмір оплати - 68 гривень, яка належить до обов’язкових платежів.
До нинішнього року процедура посвідчення купівлі-продажу нерухомого майна обходилася нашим відвідувачам, зазначу, що спираюся на власний досвід, у вісімсот - дві тисячі гривень. Така була \"вилка\" платежу тільки за нотаріальні послуги, приміром, за наші технічні дії, проект договору, перевірки, витяги. Сплату одного відсотка державного мита, зрозуміло, ми не враховуємо в цьому платежу. Тепер, з першого січня 2013 року, обсяг цього платежу не змінився, адже ми виконуємо ті ж дії, пов’язані з посвідчення договору купівлі-продажу нерухомості. Але ж далася робота з Державним реєстром прав, відкриття того ж розділу на нерухоме майно та реєстрація права власності за набувачем, а це займає більший відтинок часу. От за ці дії добавився платіж до попередньої суми розміром у середньому ще дві тисячі гривень.
Але ще раз наголошу, що це вартість перших подібних нотаріальних дій за новою системою реєстрації прав на нерухомість. Мине перехідний період, з’явиться стабільна практика, нотаріуси звикнуть до неї, зменшаться ризики, тоді вартість нотаріальних послуг з купівлі-продажу нерухомості також, … зменшиться.
- З оприлюдненими цифрами нинішня вартість посвідчення договору купівлі-продажу нерухомості та реєстрації прав на неї в підсумку складає близько чотирьох тисяч гривень. Чи не завелика сума?
- Це приблизна цифра, може бути й менша. Все залежить від ступеня складності договору. Та коли не треба забувати, що в нотаріальній практиці існує індивідуальний підхід до кожного відвідувача, і ціна за нотаріальні та реєстраційні послуги встановлюється за домовленістю. \"Вилка\" розцінок за послуги, приміром, мені, дозволяє робити знижки для клієнта. І мої постійні клієнти про це знають. Адже існують ціни на нотаріальні послуги, оприлюднені в засобах масової інформації, ті, які ми називаємо по телефону, та конкретні, названі відвідувачу при ознайомленні з його справою в нотаріальній конторі. В останньому випадку, зрозуміло, названа вартість наших послуг буде найнижча.
З іншого боку, нинішня вартість нотаріальних послуг з реєстрації прав на нерухоме майно не тільки набагато нижча, її навіть не можна порівняти з розцінками, які донедавна були чинними в бюро технічної інвентаризації. Згадаймо витрачені тижні на простоювання в чергах, принагідно зазначивши, що платежі за реєстрацію нерухомості в БТІ за так званою прискореною процедурою, приміром, становили значно більшу суму.
Хоча попит на нотаріальні послуги щодо купівлі-продажу нерухомості нині невеликий. Раніше потенційні продавці та покупці нерухомості так налякалися майбутньої реформи, що до грудня минулого року за старою схемою все продали чи купили, що планували й могли. Приміром, у січні до моєї нотаріальної контори звернулися з приводу купівлі-продажу нерухомості приблизно двадцать відвідувача. Реально здійснити вдалося кілька процедуру відчуження майна. Інші - в підготовчій стадії через певні обставини: неповний комплект поданих документів, прохання надати час для роздумів тощо. Якщо мовити конкретно, то посвідчувала договори купівлі-продажу квартири й відповідно реєструвала права в новому Реєстрі. Це не тільки найбільш поширений об’єкт відчуження, але й найбільш зрозуміла для нотаріусів новітня процедура реєстрації цього об’єкта відчуження - квартири. Існує досить багато об’єктів для відчуження, серед них є й такі, які, на жаль, ми, нотаріуси, не зовсім розуміємо, як технічно зареєструвати, адже єдиний досвід такої реєстрації зараз відсутній. Зрозуміло, що нині переживаємо перехідний період, за січень-лютий складеться певна практика, а на початку весни її узагальнять та проаналізують, тоді, можливо, й відповідні рекомендації отримаємо.
Отож держава, започаткувавши реформу в сфері реєстрації прав на нерухомість, не тільки спростила саму систему реєстрацію, запровадивши принцип \"єдиного вікна\", а й уже здешевила її, зокрема, для покупців квартир, реєстрація прав на які поступово стає для нотаріусів буденною практикою. Є сподівання, що незабаром для них стане звичною й справа відчуження за новою системою інших об’єктів нерухомості.
- Дякую за пояснення!