У жовтні всі споживачі газу побачили у своїх особистих кабінетах та квитанціях обсяг споживання за газовий рік, що минув. Коли ж відбудеться розрахунок плати за доставку газу на наступний рік?
⠀⠀З початку 2020 року НКРЕКП змінила порядок оплати споживачами отриманих послуг з доставки природного газу.
⠀Регулятор визначив в Типовому договорі на розподіл природного газу, що «річна замовлена потужність» споживача визначається з фактичного обсягу споживання за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року. Тобто для всіх побутових споживачів автоматично замовляється річна потужність з доставки газу, на рівні їх реального споживання газу.
⠀Плата за доставку газу для кожного споживача залежить тільки від обсягів його споживання у газовому році. З цього року оплата послуг доставки газу в оселю здійснюється рівними частинами впродовж року. Наприклад, якщо за попередній газовий рік було використано 120 кубічних метрів природного газу, то цього року щомісяця сплачуватимете лише вартість доставки 10 кубічних метрів.
Тобто, обсяг споживання за газовий рік, зазначений в жовтневих платіжках, буде використаний для розрахунку вартості доставки газу в 2021 році.
⠀Особливо зручним це нововведення є для споживачів, які мають автономне опалення. Адже, хоч найбільше газу вони споживають взимку. Відтепер мають змогу сплачувати за доставку газу рівними частинами щомісяця, зменшуючи навантаження на сімейний бюджет в зимовий період.
Не зважаючи на те, що газовий рік триває з 1 жовтня по 30 вересня, розрахунок плати здійснюється на початок календарного року – 1 січня. НКРЕКП встановлює тарифи для всіх природних монополій. В тому числі для операторів розподілу газу та електроенергії. Зазвичай це календарний рік. Традиційно всі компанії мають річну звітність, а тарифи для них встановлюються з 1 січня. При цьому НКРЕКП має встановити їх на економічно обґрунтованому рівні, з урахуванням змін в економіці, які відбулися за поточний рік. Зокрема, зростання мінімальної заробітної плати, індекс інфляції.
Кошти, отримані газовою компанію в якості оплати за доставку, спрямовуються на забезпечення цілодобової роботи аварійних бригад по всій області, ліквідацію пошкоджень мереж, проведення ремонтів об’єктів газової інфраструктури, захист газопроводів від корозії, підтримання необхідного тиску в газорозподільній системі.