Спеціальний одяг є важливою частиною комплексу захисту організму і окремих частин тіла від впливу шкідливих речовин в рідкому, газоподібному, сипучому вигляді. Також Спецодяг може бути робочою формою для співробітників і не обов'язково використовуватися як захисний елемент від шкідливого виробництва. Для забезпечення безпечного руху і контакту з природою використовують іншу категорію спецодягу для безпечного відпочинку.
Класифікація та типологія спецодягу
Тканина для одягу і її герметичність повинна відповідати властивостям нейтралізації від дії певних шкідливих факторів. Матеріали для засобів захисту повинні бути досить міцними. Спецодяг - спецодежда.in.ua виготовляється з високоякісних та зносостійких матеріалів.
Основними видами негативного впливу є загрози:
- термічний;
- хімічний;
- біологічний;
- фізичний;
- електричний.
У категоріях спецодягу за засобами захисту окремих ділянок тіла виділяють захист органів очей, слуху, дихання і шкіру. Для органів дихання передбачені респіратори, які бувають фільтруючими і ізолюючими. Автономні дихальні апарати повністю підтримують дихання чистим повітрям. Для захистів шкіри в першу чергу використовують тканинний одяг зі спеціальних щільних, водовідштовхувальних тканин. Також локальні ділянки повинні бути закриті наступними елементами:
- рукавичка;
- фартух;
- халат;
- щитками для обличчя;
- чобіт.
Опіки очей зустрічаються найбільш часто серед травм на виробництві. Для запобігання хімічних і термічних опіків, попадання твердих частинок в очі і пошкодження комахами використовують окуляри, щітки і респіраторні маски з укриттям всіх зон обличчя і щітки.
Тривала робота в шумному приміщенні може негативно вплинути на органи слуху, тому в вушні раковини встановлюють спеціальні беруші або навушники.
Матеріали для засобів захисту повинні бути досить міцними. Спецодяг виготовляється з натуральних матеріалів, але для підвищення зносостійких якостей тканини додають синтетичні волокна.
Загальна класифікація захисного одягу обов'язково включає наступні категорії:
- вироби для захисту від механічних впливів і різних виробничих забруднень;
- літні костюми для риболовлі, полювання та активного відпочинку;
- зимові термозахисні костюми, штани, куртки;
- демисезонние вироби.
Літній Спецодяг найбільш популярний і затребуваний, тому служить не тільки в якості захисного виробу, але і в якості форми для співробітників. Так форма для охорони виготовляється в темному кольорі і є практичним універсальним варіантом. Комплект зазвичай складається з темного верху з довгими рукавами для захисту і збереження тепла в будь-якому кліматичному режимі приміщень.
Одяг для активного відпочинку і риболовлі в першу чергу відповідає параметрам комфортності, безпеки, маскування і надійного захисту. Як матеріали використовують суміш з бавовни і поліестеру або полотна високої міцності:
- дуплекс;
- Оксфорд;
- фліс.
Толстовки, тільняшки і футболки доповнюють готові комплекти в якості змінних елементів, тому виготовляються в основному з бавовни.
Для захисту в процесі виробництва, роботи з металами, установки на великих будівельних об'єктах слід вибирати виробі, які найбільш задовольняють вимоги захисного обладнання:
- костюм для зварювальних робіт з темної тканини з просоченням запобігає пошкодженню шкіри в процесі плавки металу;
- чоловічі і жіночі халати з бавовни враховують особливості фігури і зручні в процесі роботи;
- костюми для монтажних робіт з курток, напівкомбінезонів з натуральних і синтетичних волокон універсальні для будівництва, ремонту або складання, монтажу.
Зимова захисна одежа повинна бути виконана з щільних тканин. Теплі штани і куртки складаються з наповнювача, який можна піддавати чищенню в спеціальних службах або звичайному машинному пранні. Для додаткового утеплення рекомендується використовувати натільну білизну або зимові камуфльовані тільняшки, які виробляють тільки з натурального матеріалу.