Торговці зрозуміли, що з жартами товар розходиться швидше, і стали дотепно рекламувати свою продукцію подейкують, що на одеському «Привозі» можна купити все на світі, а якщо гарненько поторгуватися — то і ще трошки. А ще він вважається батьківщиною специфічного Одеського говору. За майже 200 років свого існування «Привоз» обріс безліччю чуток і легенд. Так чому жоден турист не може встояти перед спокусою зазирнути в душу Одеси?
Як виник ринок «Привоз»? Одеса в силу свого вдалого розташування швидко стала місцем, куди стікалися відмінні продукти і різні заморські дивини. Перший ринок в Одесі виник всього через рік після появи самого міста, в 1795 році. А через три роки неподалік від нього організували ще одну торгову площадку, керували якою Купці Афанасьєв і Самарін. На їх базарі в основному продавалося м'ясо, і був він примітний тим, що туші оброблялися прямо на місці. Згодом був відкритий ще один базар, і до тридцятих років XIX століття в Одесі стало три ринки – Грецький, Старий і Новий. Історія "Привозу" починається з 1827 року, коли для розширення торгових площ Старого Ринку йому додали не замощений майданчик без будівель. За посиланням - odessa.online ви можете знайти багато корисного про Одесу.
Спочатку ринок на привізній площі був не самостійним базаром, а придатком Старого ринку, і на ньому торгували в основному привізним товаром, тобто, з коліс (з возів, возів та іншого), звідси і назва ринку — «Привоз». Довгий час там торгували лише сіном і кормом для худоби, але асортимент ринку швидко розширювався. Незабаром на» Привозі " почали продавати овочі, фрукти і м'ясо. Хоча там було досить брудно, так як площа була не замощена, і сильно смерділо кінським потом. Фруктовий Пасаж, початок XX століття. Примітно, що до 1860-х років продавці на привізній площі не обкладалися податком — ринковим збором. До того ж, на «Привозі» не існувало і власного закладу мір і ваг. Загалом « "Привоз" в ті роки славився великою кількістю дешевих товарів і численністю торговців і покупців.
Згодом вози і вози змінили дерев'яні лавки, потім подекуди з'явилися кам'яні торгові приміщення, так звані різниці (в них забивали худобу і птицю), з кам'яними підлогами і водозливами, а з кінця 1860-х більшу частину привізної площі і прилеглої території вимостили гранітним щебенем. Ринок став головним місцем торгівлі в Одесі, але в 1902 раптом зник. Того року в Одесі спалахнула епідемія чуми. Виявилося, що всі хворі мали відношення до «Привозу». Після дезінфекції площі карболкою і вапном вирішили видати торговцям компенсації і нещадно випалити більшу частину будівель на ринку. "Привоз" згорів дотла. Ця обставина стала поштовхом для капітальної перебудови ринку і впровадження на ньому базових санітарних норм.
До кінця 1902 року на Привозі з'явилися численні кам'яні споруди. Найвідомішим з них вважається фруктовий Пасаж, побудований за проектом архітектора Федора Нестурха. Пасаж складався з чотирьох корпусів, з'єднаних арками. Як зрозуміло з назви, торгували всередині нього в основному фруктами. На території ж решти ринку жителі Одеси і приїжджі закуповувалися свіжою зеленню, рибою, м'ясом і бакалією. "Та шо ви скаржитеся мені за цю рибу?"Торгували на" Привозі " всі кому не лінь — і одесити, і приїжджі. В порядку речей тут було відповідати питанням на питання і говорити: "та таки беріть вже цю ковбасу, шоб ви були здорові!" Торговці швидко зрозуміли, що з жартами-примовками товар розходиться швидше, і стали змагатися, хто дотепніше розрекламує свою продукцію. Не забороняли вони потенційним покупцям і пробувати товар, що, зрозуміло, було хорошим маркетинговим ходом.
Сьогоднішні продавці ринку "Привоз" в Одесі від традицій не відступають і радують покупців безкоштовними пробами, активним торгом і колоритним одеським гумором. І тут і там можна почути фірмові фразочки. "Милочка! Ну шо ви так втупилися на цей окіст? Таки беріть вже і доставте собі задоволення!""Шо ви говорите, сир вам? Хороший? Глечик! Ви таки ніколи не будете скаржитися, а завтра знову до мене прийдете!""Та шо ви скаржитеся мені за цю рибу? Ну так, Вона жива, але не плаває. Спить риба, просто спить!"Так що багато людей ходять на» Привоз" не тільки за помідорами і барабулькою, а й за новою порцією жартів продавців. Але не залишаються в боргу і покупці: "помідори вже хороші або потім дешевше будуть?«, "Ви мені скажіть, чим ви годуєте своїх курей? Я теж хочу так схуднути" « " Ви не хочете купити своїй корові парасольку? Тому що у неї в молоці дуже багато води». Що з них взяти, одне слово-одесити! А ще від торговців знаменитого ринку завжди можна почути різні байки про їх улюблене місце роботи.
У 20-ті роки XX століття керівником «Привозу» став Яків Піреман. Він швидко взяв усіх торговців в обіг, почавши збирати з них вигадані податки. А ще він привласнив собі 230 тисяч рублів з міського бюджету, виділені на ремонт ринку. Піремана в 1927 році судили і засудили до розстрілу за розкрадання в особливо великих розмірах. Але перед арештом він нібито сховав десь на "Привозі" купу коштовностей і монет. Скарб Піремана не знайшли.
На найвідомішому одеському ринку є кілька пам'ятників героям Одеського фольклору. У самому центрі рибного ряду ринку "Привоз" гордо височіє бронзова тітка Соня. На голові у неї-крислатий капелюх, в руці — зв'язка бичків, а об її ноги треться товстенький кіт. Багато приходять на ринок кидають монетки в фартух статуї, загадуючи бажання, а звідти гроші потрапляють в маленький ящик. Раз на місяць ящик спустошують, а гроші витрачають на потреби ринку. А серед продавців існує повір'я, що для вдалої торгівлі обов'язково потрібно потерти ніс тітки Соні. Багато хто вважає, що статуя тітки Соні-збірний образ всіх жінок з Одеси. Можливо, вони і мають рацію. Але сам автор скульптури ігор Івченко каже, що у своїй роботі він втілив образ рибачки Соні з популярної пісні «Шаланди, повні кефалі». Скульптор вирішив уявити, якою Соня буде на пенсії. Вона вийшла на» Привоз " не тільки Бичків продати, а й людей подивитися, і себе показати. В іншому павільйоні стоїть молода рибачка Соня зі своїм коханим — Костею-морячком. Статуї стоять на великій позолоченій раковині, з якої ллється вода. Вважається, що якщо потрапити в цю раковину монеткою і загадати бажання, то воно обов'язково збудеться. Втім, у будь-якого потрапив на» Привоз " точно збудуться два бажання-купити якісні продукти і вдосталь посміятися