У 2020 році пенсійна реформа готує українцям багато змін – зростає необхідний пенсійний стаж, збільшується мінімальна пенсія, припиняють дію паперові трудові книжки. Про подробиці пенсійної реформи ми поговорили у Харківському прес-клубі разом з експертами.
В зв’язку з пенсійною реформою у громадян виникає багато питань. Хто може отримувати пенсію? Від чого залежить розмір пенсії? «Розмір пенсії залежить від заробітної плати і тривалості страхового стажу» - роз’яснює Наталія Тарасенко, заступниця начальника ГУ ПФУ.
Зміни в вимогах до страхового стажу
З 2020 року необхідний для отримання пенсії у 60 років страховий стаж збільшився до 27 років. Згідно з пенсійною реформою, цей показник буде тільки зростати. Планується щорічно піднімати необхідний страховий стаж на один рік, допоки він не досягне 35 років. Тобто у 2021 році він буде складати 28 років, 2022 – 29 і так до 2028 року.
Для виходу на заслужений відпочинок у 63 роки вимоги до стажу складуть від 17 до 27 років, а в 65 років можна оформити пенсію при стажі від 15 років.
Як «купити» пенсію
Пенсійна реформа дає можливість громадянам «купити» собі невистачаючий стаж. Наталія Тарасенко, заступниця начальника ГУ ПФУ пояснює: « Кожен, хто досяг 16-річного віку і офіційно ніде не працює, може укласти договір добровільного страхування. Укладати договір потрібно в органах державної податкової адміністрації». Проте це досить дороге задоволення. Необхідний мінімальний страховий внесок в такому разі буде помножений на 2 і становитиме 2078грн. Втім, наразі, для людей, що отримують заробітну плату в «конвертах», це єдиний можливий спосіб забезпечити собі гідну пенсію.
У кого зростуть пенсії
Згідно з законом про державний бюджет на 2020 рік, передбачається збільшення мінімальної заробітної плати. Отже будуть підвищенні виплати для громадян, пенсія котрих залежить від мінімалки. А це особи які отримують мінімальну пенсію для непрацездатних, військові та інші.
Введення електронних трудових книжок.
В Україні припиняють дію паперові трудові книжки. Їм на зміну приходять електронні. На офіційному порталі електронних послуг ПФУ з’явився новий сервіс «Електронна трудова книжка». Там можна подивитись, які надходження сплачує роботодавець в пенсійний фонд. Наявна функція перевірки легітимності страхового стажу.
Харківський пресклуб