Безпека маленьких пасажирів-це відповідальність дорослих. В автомобілі дитину обов'язково перевозити в дитячому утримуючому пристрої - на задньому сидінні до 7 років і на передньому до 12 років. Однак є багато нюансів.
Навіщо потрібно автокрісло
Багато автолюбителів вважають, що дитяче автокрісло потрібно виключно для того, щоб не нарватися на штраф від інспектора. Це небезпечна помилка. За посиланням - https://130.com.ua/category/carsits/ можна знайти якісні дитячі автокрісла.
Транспортування дитини в дитячих утримуючих пристроїв знижує ймовірність смертельних травм на 75 %.
Важливий момент: автокрісло забезпечує безпеку дітей не тільки при дорожньо-транспортних пригодах, але і при різких маневрах і гальмуванні.
Ми часто стикаємося з тим, що батьки вважають: якщо їхати від дому до дитячого садка, то дитину можна і не садити в автокрісло. Часом навіть крісло в машині є, але люди думають: «що може статися, нам їхати пару кілометрів». Адже близько 80 % ДТП відбувається в радіусі 50 кілометрів від дому – не в далеких подорожах, а на знайомій, звичній дорозі
До речі, це ж стосується і дорослих пасажирів. Деякі мами пристібають дитину, а про власний ремінь безпеки «забувають». За словами Єршової, це негативний приклад для маленького пасажира і серйозна небезпека – не тільки для самої матері, але і для її дитини.
Якщо в автомобілі не пристебнутий один пасажир, то в екстреному випадку наслідки можуть бути такими ж, як якщо б не були пристебнуті всі. Переміщаючись по салону, він своїм тілом завдає оточуючим серйозні травми
Як вибрати автокрісло
При виборі автокрісла рекомендують враховувати вагу і вік дитини. Воно має бути безпечним, зручним, практичним, повинні бути положення для сидіння і для сну. Також у автокрісла обов'язково повинні бути пом'якшуючі накладки і Y-образні лямки, які захистять дитину від ушкоджень хребта і внутрішніх органів.
Обов'язково наявність механізмів «дотяжки» внутрішніх ременів безпеки, так як під час руху при трясці автомобіля вони можуть слабшати. Важливо звернути увагу на замки фіксації – щоб були надійними, і дитина не могла самостійно відкрити їх.
Крім того, у дитячого автокрісла повинні бути високі боковини для захисту від удару об двері автомобіля і висока спинка для захисту від заднього удару. Перевагу потрібно віддавати дитячому автокріслу з пластиковим, а не металевим каркасом.
При покупці варто уточнити і особливості кріплення автокрісла до автомобільного сидіння – так, є дитячі утримуючі пристрої з системою ISOFIX, яка підходить не до всіх машин.
При виборі автокрісла потрібно оцінювати, чи захистить воно в екстремальній ситуації. Обов'язково звернути увагу на якість пластику, як крісло прошито. Подивитися, як виробник провів випробування безпеки.
Звичайно, потрібно віддати перевагу відомим і перевіреним брендам – вони представлені в дитячих і автомобільних магазинах. Купувати крісло в звичайному гіпермаркеті не варто.
Переднє або заднє сидіння?
Правила дорожнього руху зобов'язують водіїв перевозити дітей віком до 12 років з використанням дитячих утримуючих пристроїв, до яких відносяться автокрісла і автолюльки, на задньому сидінні. Однак Державтоінспекція рекомендує орієнтуватися на вагу і зріст дитини – деякі 12-13-річні діти зріст нижче 145 сантиметрів, а значить, слід продовжувати возити їх в автокріслі – заради безпеки.
При перевезенні зовсім маленьких пасажирів, краще віддавати перевагу автокріслам, які встановлюються спинкою до лобового скла.
У цій ситуації при екстреному гальмуванні або дорожньо-транспортній пригоді дитина як би спирається ліктем на крісло, впирається в нього і не отримує травм шийного відділу хребта, які характерні для малюків, так як їх голова пропорційно тілу займає приблизно 20 %.
Ще одна умова перевезення дітей в автокріслі на передньому сидінні автомобіля – подушка безпеки повинна бути відключена.
Сила розкриття подушки безпеки не розрахована на маленьких пасажирів.
До речі, в сучасних автомобілях над переднім сидінням є наклейка, нагадує, що там встановлена подушка безпеки – а значить, ставити автокрісло не можна.
Всі ці нюанси вказані в інструкції до автокрісла, яку необхідно прочитати і дотримуватись.
Як правильно пристебнути дитину
Зі своєю функцією захищати маленьких пасажирів автокрісло впорається тільки в тому випадку, коли воно закріплене в машині за всіма правилами і дитина пристебнутий правильно. Тому дуже важливо завжди слідувати інструкції.
До речі, штраф у розмірі 510 гривень можуть виписати не тільки через відсутність автокрісла, але і за те, що воно неправильно встановлено або дитина пристебнута неправильно – все це є порушенням правил перевезення дітей.
Ремені безпеки повинні щільно прилягати до тіла, не повинно бути «повітряної подушки» між ними і грудьми дитини. Тільки за цієї умови ремені спрацюють правильно. Крім того, погано підігнаний ремінь заподіює дискомфорт – тоді маленький пасажир висовує руку, і плечной ремінь виявляється на грудях, що може стати причиною травми.
Нарешті, для зручності і більшої безпеки дітей інспектор рекомендує знімати з них об'ємний зимовий одяг при посадці в автокрісло.
Альтернативи кріслу немає
«Раніше можна було використовувати при перевезенні дітей бустери (спеціальні сидіння, завдяки яким посадка дитини ставала вище – ред.) і адаптери на ремені безпеки. Тепер правила дорожнього руху не регламентують використання подібних пристроїв. Так що перевезення дітей можливе тільки в автолюльках і автокріслах.
Деякі мами вважають безпечним перевозити дитину на руках, так як вважають, що в разі ДТП зможуть захистити немовля. В реальності ж виходить навпаки – мати своїм тілом завдає малюкові травми.
При зіткненні на швидкості 60 кілометрів на годину вага тіла пасажира збільшується в 20 разів! Якщо дитина важить п'ять кілограмів, мати відчує його як 100 кілограмів. І навіть якщо зможе утримати – великий шанс, що завдасть травми своїм тілом, вага якого також збільшиться в 20 разів. Такий вплив можна порівняти з падінням на бетонну плиту з висоти п'ятого поверху!
Потрібно враховувати, що вимога використовувати автокрісло при перевезенні дітей відноситься не тільки до особистого автомобіля, але і до таксі. Тому при виклику машини батьки зобов'язані попередити диспетчера, що буде маленький пасажир і необхідно автокрісло. В іншому випадку водій має право відмовити в поїздці. Штраф за порушення правил перевезення дітей накладають на водія, а не на батьків.
«Дитячий» стиль водіння
Навіть правильно вибране і закріплене автокрісло не може гарантувати повної безпеки юних пасажирів, якщо водій ігнорує вимоги швидкісного режиму.
Необхідність не тільки дотримувати швидкісний режим, але і вибирати більш акуратний – «дитячий» – стиль водіння, коли в автомобілі маленькі пасажири.
Рекомендуємо батькам позначити транспортний засіб наклейками, які повідомляють, що в автомобілі є дитина.