Експерти та правоохоронці в Харківському прес-клубі вирішили розказати про те, як не віддати свої гроші шахраям. Пояснюють - в сучасному світі людей дурять не тільки біля каси, але й в Інтернеті
«Ми часто використовуємо слово «Інтернет-шахрайство», але хтось може сказати яка це стаття Кримінального кодексу? Ніхто, бо немає такої статті» - починає свій виступ В'ячеслав Марков - декан факультету кіберполіції ХНУВС. За його словами, хоча в нашому законодавстві існує покарання за шахрайство, проте жодним чином не виділений його особливий тип – шахрайство у Всесвітній павутині.
Спеціалісти говорять, що найголовніше – це бути добре поінформованим. Подекуди, за словами Олексія Рвачова, старшого викладача кафедри інформаційних технологій та кібербезпеки ХНУВС, діти краще захищаються від недобросовісних громадян, аніж їх батьки – а все тому, що вони краще поінформовані.
Згадують експерти і про основні схеми шахраїв: найпростіші – це фішингові сайти. Зловмисники створюють ресурс, який зовнішньо нагадує справжній сайт банку, магазину чи будь-якої установи. На гачок потрапляють неуважні користувачі, що віддають лже-ресурсу свої особисті дані, а то і гроші. За словами Олексія Рвачова, більше 6 000 чоловік нещодавно потрапило на такий трюк з псевдосторінкою одного відомого банку, і переслали їм всю інформацію про власні рахунки.
Тож експерти радять переводити всі грошові розрахунки в «оффлайн сферу» – тобто в реальне життя. Проте і тут все не так просто. Зловмисники часто використовують матеріали в мережі як приманку. Олексій Рвачов згадує випадок, коли чоловікові запропонували обміняти валюту по вигідному курсу, запросили до заздалегідь знятого пункту обміну, і коли той передав гроші в віконце обмінника, зловмисники втекли через задній вхід.
Інший варіант – ситуації, коли зловмисники продають людям не ті речі, які вони замовляли. Проте дуже часто жодних доказів, що людині продали те, чого вона сама не хотіла купувати, немає.
Захиститися від цього можна лише будучи уважним і обережним. Це єдині вороги шахраїв. Окрім цього, ошуканим людям необхідно об’єднуватися - для цього може допомогти та сама мережа Інтернет.
Група з 20-30 ошуканих імовірніше за все зможе і надати більше доказів, і посадити зловмисника на більший термін.
Харківський прес-клуб.