Імунопрофілактика була, є, і залишається найефективнішим засобом профілактики та боротьби з інфекційними захворюваннями. Однак, сьогодні вакцинація як надзвичайно важливий і безальтернативний метод профілактики інфекційних хвороб є дискредитованою, антивакцинальні тенденції в суспільстві, в тому числі і в Ізюмському районі, надзвичайно виражені. Але варто наголосити, що ризик від наслідків інфекційних захворювань у не щеплених дітей набагато страшніший в порівнянні з ризиком отримати ускладнення від профщеплення. Завдяки розвитку біотехнологій в період 2000-2019 р.р. відзначаються значні успіхи у створенні нового покоління вакцин з високою ефективністю і безпекою. Безпека вакцин забезпечується ретельним генетичним аналізом вакцинних штамів, високоефективним багатоступеневим очищенням, повним виключенням антибіотиків. Чимале значення в забезпеченні безпеки вакцини має постійний контроль за дотриманням при її виготовленні, транспортуванні, зберіганні, скрупульозне виконання та техніка вакцинації. В нашій державі захист населення від інфекційних хвороб закріплений законодавством, і проводиться згідно з наказами міністерства охорони здоров’я України. Законами України «Про захист населення від інфекційних хвороб» ст. 12, та «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» ст. 27, передбачено, що профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на туберкульоз, поліомієліт, дифтерію, кашлюк, правець та кір в Україні є обов’язковими.
Щорічно в світі близько 5 мільйонів дітей помирають від захворювань на дифтерію, кашлюк, правець, поліомієліт, туберкульоз та кір. Приблизно стільки ж дітей, які перехворіли цими захворюваннями, залишаються інвалідами. Найчастіше реєструється смертність від кору, кашлюку і правця.
Відомо, що практично всі діти в віці до 5 років заражаються збудником поліомієліту, після чого у не щеплених в 1 – 2% випадків виникають паралітичні форми захворювання, які закінчуються смертю або стійкою інвалідністю.
За останні роки неабиякою проблемою стало розповсюдження в ЗМІ інформації, щодо шкідливості профілактичних щеплень або навіть їх смертельної небезпеки. У зв’язку з цим близько 25% українських батьків ставлять під сумнів необхідність проведення вакцинації та вважають, що вакцини можуть пошкоджувати або послаблювати імунну систему. Відмовляються від щеплень і дорослі.
В нашому місті щорічно від щеплень відмовляються більше 150 осіб як дорослі так і діти. Зареєстровано відмови по релігійним переконанням, але найбільше це недовіра до вакцини.
В той же час маємо наступну картину захворюваності з вищезгаданих інфекцій. Щорічно реєструються випадки захворювання кором, епідпаротитом, кашлюком, гепатитом В. Зареєстровано в 2018 році 6 захворівших на кір, гепатитом В захворіло 10 осіб. В 2019 році вже 29 захворівших на кір. Випадків захворювання на дифтерію не спостерігалося з 1996 року.
Щорічно зменшується відсоток щеплених, в зв’язку з чим зростає сприйнятливість населення до дифтерії, поліомієліту, кору, краснухи, епідпаротиту, туберкульозу, кашлюку, правцю, що може спричинити спалахи. За остані 11 років відсоток виконання плану щеплень проти цих інфекцій значно знизився. Якщо в 2008-2009 роках виконано план щеплень проти дифтирії на 95,2% то в 2010 році вже 75,6%, в 2011р – 40,4%, в 2013р -35,5%, в 2015р – 20,0%, в 2016р – 5,1%. І тільки в 2017-2018р.р. відсоток виконання збільшився до 55,1%. Дещо кращі показники по щепленням проти кору, паротиту та краснухи, але теж незадовільні від 39,8% до 71,7%. Відсутність своєчасних щеплень призводить до зменшення відсотку осіб що мають імунітет проти інфекційних захворювань, що призводить до поширення цих інфекцій.
При дотриманні необхідних норм і вимог, вакцинація є одним з найбільш безпечних і економічно ефективних засобів боротьби з інфекційними захворюваннями. Завдяки імунізації в організмі виробляється імунітет і діти практично не хворіють, а якщо вже і захворіють, то хвороба протікає у них легше та не дає ускладнень.
Пам’ятайте! Своєчасно і повністю проведені щеплення захистять вас і ваших дітей від тяжких і небезпечних для життя хвороб.
Лікар епідеміолог відділення організації епідеміологічних
досліджень Ізюмської міськміжрайонної філії
ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗ України» М.М. Пазушко