Все впевненіше займає своє місце різка металу плазморізом в технологіях промислових підприємств і будівельних об'єктів. Адже за допомогою плазмового різака можна отримати різи дрібних і великих заготовок з металу високої якості за короткий час. Це оптимізує багато виробничих процесів, підвищує продуктивність праці робітників.
Можна різати метал і відрізним диском, але при термічному плазмовому впливі кінцевий результат виходить за набагато менший час, а сам різ виглядає значно акуратніше. При цьому плазмовий струмінь впливає лише на зону різання, сама ж заготівля майже не піддається значному термічному впливу. Робітникові-різьбяреві немає необхідності прикладати свою силу до робочого інструменту, він веде різак для плазмового різання металу по лінії розмітки. Ніякої окалини або залишкової теплової деформації при цьому способі різання не утворюється, а сам спосіб дає можливість отримувати не тільки прямолінійні різи, але ще і фігурні. До того ж плазмовим способом можна виконувати різання не тільки чорно-білої сталі, але і всіх інших металів, включаючи нержавіючі сталі і сплави на основі міді та алюмінію. Великий вибір плазморезів тут на сайті jasic.ua.
Апарати для різання плазмою в даний час часто можна зустріти як на будівельних ділянках, де з їх допомогою виконують різання різних сталевих конструкцій, так і в промисловості, де з їх допомогою виконується різання сталевих листів та інших профілів різної товщини. Використовується цей спосіб різання і в невеликих майстерень, де з допомогою плазми виготовляють металеві фігурні заготовки у вигляді різних вивісок, огорож.
Якщо десь потрібно виконання швидкого і якісного різання металу у великій кількості, то найоптимальніший варіант - купити плазмовий різак по металу. Але при цьому доведеться зробити важливий вибір-який купити Плазморіз, з ЧПУ або ручної дії.
Як проходе плазмова різка?
Різання металів за допомогою плазми – найбільш сучасний спосіб металообробки. Розбираючись, як працює плазморіз, потрібно знати фізичні основи цього процесу. При включенні апарату в його робочому органі-плазмотроне-виникає дуговий розряд між центральним електродом і соплом. Температура цієї дуги досягає 30 тис. градусів. Шляхом продування через сопло плазмотрона газу утворюється розпечена струмінь плазми зі швидкістю закінчення приблизно 1500 метрів в секунду. Такий струменем будь-який метал майже миттєво оплавляється і видувається із зони різу.
Промінь плазми отримують в результаті початкового короткого замикання, що виникає між центральним вольфрамовим стрижнем і корпусом сопла. У більшості апаратів для плазмового різання це замикання у вигляді іскрового розряду створюється спеціальним пристроєм-осцилятором. В цьому і полягає основний принцип роботи плазмового різака. Через плазмотрон в процесі різання можуть продуватися два типи газів – малоактивні і активні. До малоактивних відносяться Водень, аргон і азот. Активні ж гази для плазмового різання металів – це кисень або просто повітря. Киснева плазмова струмінь здатна різати метали м'яких типів або низьколеговані. Використання цього газу в якості робочого дає можливість швидко оплавляти залізо без утворення будь-яких задирок. При цьому не відбувається зникнення заліза з районів, прилеглих до зони різання. А ось використання атмосферного повітря для утворення плазмового струменя хоч і дешевше, але різати метал товщі 20 мм ним не вийде. Якщо говорити про переваги і недоліки плазмового різання металів, то краще почати з достоїнств.
Перерахуємо їх:
- можливість цим способом проводити обробку будь-яких металів;
- велика швидкість різання для середніх по товщині і тонких деталей;
- мінімальна площа термічного впливу різання на прилеглу зону металу,
- що дозволяє уникати теплових деформацій та інших термічних впливів;
- висока якість отримуваних різів;
- коли апарат не вимагає установки балонів зі стисненим киснем або повітрям, а забезпечується газовим тиском за допомогою компресора, плазмова технологія виявляється абсолютно безпечною;
- плазмовим способом можна виконувати поверхневі гравіювання і фігурну різання металів за схемами різного ступеня складності. Але одними перевагами ніякі нові технологічні прийоми не можуть характеризуватися.
Є недоліки і в плазмового різання металів:
- ціна плазмового різака вище, ніж вартість аналогічного газового або механічного обладнання для різання металів;
- різання металів плазмовим способом обмежена товщиною 100 мм;
- стікаючи з сопла розпечений потік іонізованого газу (плазми) створює підвищений шумовий фон, що змушує оператора верстата використовувати в роботі навушники;
- для обслуговування плазмових установок потрібні фахівці, які пройшли кваліфікаційне навчання.
Плазмовим способом можна ефективно вести обробку металів з товщиною і понад 100 мм. Плазмова різка на відміну від газокисневого не вимагає постійного контролю інтенсивності горіння газового струменя. Цим обумовлюється її часте застосування з сферах вузької спеціалізації металообробки. За допомогою плазми набагато легше виконають нелінійне різання, ніж газокисневими апаратами.
Матеріали для плазмового різання
Плазмова обробка металів застосовується в самих різних сферах людської діяльності, на таку різноманітність використання і розраховане устаткування для плазмової різки його виробниками. Головний параметр будь-якого такого апарату – сила струму в плазмотроні. Від вибору пристрою плазмореза безпосередньо залежить і максимальна товщина різання, і продуктивність роботи обладнання. У міру збільшення сили струму могутніше стає плазмовий струмінь, вона швидше нагріває метал і змушує переходити його в розплавлений стан. Наприклад, використовуючи в роботі ручної плазмовий різак з струмом приблизно в 40 А, можна виконувати різання заготовок із сталі товщиною не більше 12 мм. Результати роботи, які досягаються при різанні товстих металевих деталей, значно перевершують за якістю і продуктивності всі існуючі інші способи.