В останні роки імпорт автомобілів з Литви став найбільш популярним способом придбати свій власний транспорт. Потенційні покупці віддають перевагу прибалтійським авто тому, що вартість їх менше, ніж, наприклад, польських. Водночас, новоспеченому власнику необхідно розуміти, як проходить процес розмитнення, і з якими платежами йому доведеться зіткнутися, щоб переміщатися територією України, не побоюючись штрафних санкцій. На сайті - odemara.com можна знайти вартість розмитнення авто.
Новий закон про розмитнення автомобілів 8487/8488. Популяризація ввезення імпортних автомобілів викликала необхідність в удосконаленні законодавства в даній області. Застарілі закони і норми податкового кодексу у багатьох питаннях втратили свою актуальність, що призвело до розробки Верховною Радою нового закону.
23 листопада 2018 року Президентом України було підписано два законодавчі акти № 8487/8488, які поклали край чинному на той час закону про розмитнення. Нові норми встановлюють порядок легалізації автомобілів, що імпортуються на територію України, в тому числі, привезених з Литви.
Одночасно із цим законом передбачено пільговий період для того, щоб митні служби і нові власники могли ознайомитися і прийняти нововведення. Зокрема, передбачається пільга на розмитнення в 50% водіям, які узаконять перебування імпортного авто протягом перших 90 днів з моменту вступу закону в силу.
Важливо! Знижка поширюється не тільки на осіб, які вже ввезли транспортний засіб на територію України, а й на тих, хто збирається це зробити протягом обумовлених 90 днів.
Власники, які узаконили машину на литовських номерах у період від 90 до 180 днів з дня затвердження закону, позбавляються знижки, але і серйозні штрафи їм не загрожують. За перевищення строків експлуатації нерозмитненого транспортного засобу їм необхідно буде внести в казну встановлений штраф у розмірі 8500 грн.
Тепер законослухняному громадянину, який не бажає зустрічатися з величезними штрафами, при ввезенні на територію України автомобіля на литовських номерах потрібно оформити в установленому порядку документи та сплатити у повному обсязі за розмитнення, яке можна обчислити за тарифним калькулятором.
Фактори, що впливають на вартість
Перш за все, необхідно розуміти, що саме враховується при підрахунку суми за розмитнення. Автомобіль автомобілю — ворог. Транспорт може відрізнятися за різними показниками: обсягом двигуна, віком. Всі ці пункти ретельно опрацьовані в законі.
Об'єм двигуна
Об'єм двигуна ввезеного авто має велике значення при розрахунку того, скільки буде коштувати розмитнення. На підставі його визначається базова ставка.
Законом передбачені такі умови:
ставка для автомобілів на бензині з об'ємом менш як 3000 куб. см становить 50 євро;для бензинових авто з об'ємом понад 3000 куб. см — 100 євро;для дизельних автомобілів з об'ємом до 3500 куб. см — 75 євро;для дизельних авто з об'ємом понад 3500 куб. см — 150 євро.
На підставі обсягу двигуна визначається коефіцієнт, рівний величині обсягу, поділеної на 1000. Наприклад, для автомобіля з двигуном 2000 куб. см він буде дорівнює 2.
Вік
Згідно з віком автомобіля, визначається відповідний коефіцієнт. При цьому для нових авто, а також не старше одного року, передбачений коефіцієнт 1, а для транспортного засобу старше 15 років — коефіцієнт 15. Таке положення створює сприятливі умови для ввезення нових автомобілів. У той же час, чим старше автомобіль і чим об'ємніший двигун, тим більше доведеться платити.
Важливо! На підставі даних об'єму двигуна та віку авто нараховується акцизний збір за формулою: вік авто × коефіцієнт двигуна × базова ставка.
Мито
Розмір мита нараховується на підставі вартості транспорту і становить 10%. Вартість, в свою чергу, зафіксована в договорі купівлі-продажу, банківському платежі або іншому документі, що засвідчує придбання транспорту власником.
Водночас є низка застережень, що застосовуються до окремих категорій транспортних засобів, а саме:
власники легкового транспорту з об'ємом двигуна більше 3 л сплачують 5%;власники дизельних автобусів з об'ємом більше 5 л — 20%.
Подивимося Тепер, яким чином з усіх вищевикладених факторів складається загальна сума розмитнення автомобіля на литовських номерах. Відповідно до закону, суму слід вираховувати за формулою: акцизний збір + мито + ПДВ + 3-5% податку до Пенсійного фонду. Законодавчо встановлено ПДВ у розмірі 20% від загальної суми мита та акцизного збору.
Розмитнення гібридного автомобільного транспорту становить 100 євро.
Документи для переоформлення
Щоб легалізувати імпортне авто на території України, потрібно подбати про наявність всіх документів ще на стадії покупки транспортного засобу на території Литви.
Для розмитнення знадобляться наступні папери:
договір купівлі-продажу;довідка про зняття автомобіля з литовської реєстрації;технічний паспорт;паспорт та ідентифікаційний код нового власника.
На підставі цього списку документів митною службою буде складена імпортна декларація. Для складання краще звернутися до митного брокера, щоб не довелося переоформляти. Власник авто може самостійно заповнити документ, але це вимагає певного програмного забезпечення і спеціальних знань.
Процес переоформлення
Хоча закон не передбачає покрокову інструкцію, як відбувається процес розмитнення, певний порядок дій все ж існує. Згідно з ним, щоб легалізувати перебування авто на литовських номерах на території України, потрібно діяти наступним чином:
Заїхати на митний термінал, надати документи на авто, а також ті, що засвідчують особу нового власника.
Оформити імпортну декларацію.
Сплатити державний збір за розмитнення.
Після проходження всіх процедур легалізації власник транспорту повинен мати на руках документи, що підтверджують факт оплати розмитнення і збору (видаються у фіскальній або митній службі), а також сертифікат, що вказує на відповідність конструкції транспортного засобу.
Чи знаєте ви? Декларація повинна в обов'язковому порядку супроводжуватися електронною копією. Невірне заповнення може призвести до складання протоколу про порушення митних правил.
До недобросовісних власників імпортних автомобілів з литовськими номерами, які не виявили бажання пройти розмитнення, застосовується система штрафних санкцій. Залежно від тривалості незаконного перебування транспорту на території України, сума штрафу може варіюватися від 170 до 170 тис. грн.
Прийнятий у 2018 році закон про розмитнення імпортних автомобілів викликав чимало суперечностей у суспільстві. Проте сьогодні він є основою для врегулювання процесу легалізації ввезених авто на литовських номерах, а недотримання встановлених норм спричинить серйозну адміністративну відповідальність.