Підтримати сили молодих рослин в холодну пору року допоможе фітолампа.
Переваги світлодіодних фітоламп:
економія електроенергії,
довговічність,
компактність,
вміст у світловому потоці корисних для рослин спектрів, що прискорюють фотосинтез.
1. Визначтеся з формою фітолампи
Якщо у вас підвіконня, стіл, Довга Полиця, стелажі, то, звичайно, зручніше придбати лінійну фітолампу. Вона буде висвітлювати розсаду або квіти, висаджені в довгий ряд, рівномірно. Якщо квіти розташовані на радіусній стійці, вам потрібно підсвітити мініатюрне деревце або ділянку невеликої площі на столі, краще скористатися цокольною фітолампою. Можна фітолампу купити на сайті Z-LED.
Корпус ламп
2. Перевіряйте спектр діодів в фітолампі
Загальновідомо, що рослинам для росту і розвитку необхідне сонячне світло, що складається з хвиль різної довжини і кольору. Навесні, в період вирощування розсади, коли сонячного світла не вистачає, для досвічування рослин звичайно використовують лампи штучного освітлення. Однак спектр їх випромінювання обмежений і відбувається в основному в жовтому і зеленому колірних секторах. До того ж лампи розжарювання споживають багато електроенергії. Люмінесцентні і сучасні енергозберігаючі лампи – більш економні, але випромінюють мало світла в червоній і помаранчевої спектральних областях. А рослини добре реагують відповідним зростанням на синій і червоний кольори.
Такого оптимального поєднання кольорів вдалося досягти при використанні в фітолампах світлодіодів. Тому ці джерела освітлення називають біколорними. Щоб правильно вибрати лампу, потрібно подивитися так звану спектрограму (див. Малюнок 1). Є вона і на упаковці самої лампи. На спектрограмі повинні бути піки в синьому і червоному секторах спектра. В синьому секторі оптимальна для розсади довжина хвилі – 440-450 нм, а в червоному – 650-660 нм. Якщо спектральні показники сильно відхиляються в обидві сторони, таку лампу купувати не варто, так як хвилі іншої довжини для розсади малоефективні.
Спектри ламп
3. Розрізняйте реальну і номінальну потужність діода
Діоди бувають різної потужності – 1 Вт, 3 Вт або 5 Вт. Для потреб "домашньої теплиці" найбільш підходящі-емітерні лампи з первинною лінзою, які розсіюють світло під кутом 120 градусів. Оптимальною вважається лампа потужністю 3 Вт з правильним співвідношенням випромінюваного світла і тепла.
Щоб не помилитися з вибором лампи, потрібно розрізняти поняття номінальної і реальної потужності. Розберемося, що вони означають. Номінальна потужність – це та потужність, при якій діод працює на максимальній межі. Це означає, що "життя" діода при такому навантаженні буде короткою. Щоб діоди прослужили довше, їх живлять наполовину від їх потужності, тобто діод потужністю 3 Вт в реальності "покаже" 1,5 Вт. Це і є його реальна потужність. Поважають себе виробники світлодіодних ламп зобов'язані вказувати цю інформацію на своїх сайтах
Характеристики ламп
4. Правильно розраховуйте потужність світлодіодів в лампі
Як вирахувати загальну потужність світлодіодів? Яка кількість діодів має бути в лампі? Відповідь на ці питання залежить від конкретної ситуації. Найважливіше у виборі – співвідношення між діодом і радіатором.
Формула для розрахунку кількості діодів досить проста: М=К×М1, де М – загальна потужність лампи (Вт), К – кількість діодів, а М1 – потужність одного діода. Однак далеко не всі виробники гранично чесні з покупцями. Щоб не попастися на вудку, ліквідуємо прогалину в знаннях.
Припустимо, ви вибрали лампу потужністю 54 Вт і на 18 діодів c Алиэкспресс, де виробник заявляє, що потужність кожного діода 3 Вт. Якщо ж виміряти ваттметром (прилад для вимірювання потужності підключених приладів), то виходить, що вона видає 11 Вт.
Потрібно враховувати, що діод не може працювати на максимумі довго! Отже, порахуємо: 54 Вт ділимо на 18 діодів, отримуємо 3 Вт на кожен діод, які працюють на повну! Але такого не може бути! Однак ви платите за 54 Вт номінальної потужності і за 27 Вт реальної потужності (див. вище інформацію.) Але за фактом виміру вона видає 11,6 Вт. Це далеко від 27 Вт.
Реальна видача діода – половина потужності. Тоді якщо взяти 1,5 Вт потужності кожного діода і помножити на 18 діодів, то отримаємо, що ця лампа повинна складатися як мінімум з 27 діодів, а не з 18, як є по факту. Обман? Ні, просто там стоять діоди меншої потужності, тобто потужністю в 1 Вт, які працюють наполовину від своєї потужності. Про це виробники, звичайно, не пишуть.
Але як це вийшло? Беремо 11,6 Вт реальної потужності з розетки, ділимо на 18 діодів. І отримуємо 0,64 Вт! Тобто 0,64 Вт-це якраз майже половина від 1 Вт.
Тепер беремо лампу з сайта Z-LED. На упаковці написано, що лампа складається з 12 діодів потужністю 3 Вт – в сумі це 36 Вт, тобто реальна потужність розетки повинна бути 15-18 Вт. Так і є!
Це означає, що в лампі стоять точно 3-ватні діоди! Вони будуть довго працювати, і при цьому ви отримаєте хороший результат. Так що в інформації до лампи повинні бути вказані і номінальна, і реальна.
Номінальна потужність
5. Враховуйте площу радіатора
Радіатор – це алюмінієвий корпус, який в цокольних лампах розташований по колу або, якщо це лінійна лампа, радіатором є весь корпус.
Радіатор призначений для розпилення тепла, яке виробляють діоди. Тому обсяг радіатора повинен бути розрахований на кількість діодів таким чином, щоб вони не перегрівалися. Максимальна температура на кристалі діодів не повинна перевищувати 70-75°С, інакше вони деградують". Тобто якщо в лампі багато діодів, а радіатор маленький – така лампа швидко вийде з ладу.
Щоб світлодіодна фитолампа працювала справно, співвідношення між площею радіатора і кількістю діодів має бути добре вивірено. Не менш важливо відстань між діодами, тобто якщо місця між діодами досить, тепло розподіляється швидше.