Морква-найпопулярніший коренеплід, який із задоволенням вирощують багато городників. Культура невибаглива, доглядати за нею нескладно. Але дуже важливо спочатку правильно її посадити (обробити посівний матеріал, вибрати місце, підготувати грядку). У цій статті буде розказано про терміни, правила, хитрощі і способи посадки моркви насіння у відкритий грунт навесні і про принципи подальшого догляду.
Порада! Вибираючи оптимальний час, щоб посадити культуру, пам'ятайте, що садити краще в теплу і безвітряну погоду! Великий вибір якісного насіння за посиланням - http://vladam-seeds.com.ua/ru/.
Після яких культур можна і не можна садити моркву
Попередники для будь-якої садової культури можуть бути як сприятливими, так і несприятливими. Якщо ви хочете домогтися максимального врожаю, то потрібно дотримуватися принципів сівозміни.
Після яких культур можна садити моркву?
Кращими попередниками культури є:
- томат;
- білокачанна капуста;
- цвітна капуста;
- часник;
- гарбуз;
- картопля;
- кабачок;
- цибуля
- огірок.
Несприятливі попередники, після яких не можна виробляти на ділянці посадку моркви:
- пастернак;
- селера;
- морква.
Спільна посадка моркви
Дуже багато дачники і городники практикують спільну (змішану) посадку моркви на ділянці з іншими культурами. Сприятливо садити культуру поруч з цибулею севком, цибулею пореєм, з редискою, горохом, петрушкою, листовим салатом.
Найкраще сусідство при спільній посадці-це цибуля і морква, оскільки перша культура відлякує морквяну муху, а друга-цибульну. Таким чином виходить взаємовигідне співробітництво і ідеальна сумісність. Наприклад, можна посадити цибулю по периметру грядки або ж чергувати ряди.
При цьому схема посадки не повинна бути занадто щільною, необхідно дотримуватися відстань, тому що морква потрібно частіше поливати, а розвиток цибулі протікає швидше і інтенсивніше.
Вибір місця і грунту для посадки
Вибір відповідного місця і грунту для посадки моркви у відкритий грунт навесні дуже важливий, тому що від цього багато в чому залежить хороший і смачний урожай. Для нормального росту і розвитку коренеплодів необхідно повноцінне освітлення, тому потрібно вибирати сонячний, добре освітлюваний ділянку без затінення. В тіні або півтіні садити не можна!
Грунт для посадки і вирощування моркви повинен бути родючим пухким, легким. При цьому грунт повинен володіти нейтральною кислотністю (pH 6,5-7,5). Можна садити насіння в суглинний, супіщаний або торф'янистий грунт, головне, щоб земля була родючою і окультуреною.
Підготовка грунту і грядки
Підготовка грядки і землі для посіву насіння моркви дуже важливі, так як дозволяють заздалегідь створити сприятливі умови для вирощування культури. Підготувати ґрунт і місце рекомендується заздалегідь — ще з осені, або хоча б навесні за 3-4 тижні до заходу.
Отже, підготовку грядки і грунту для правильної посадки моркви навесні рекомендується проводити за наступною схемою:
В першу чергу необхідно вибрати оптимальний ділянку. Якщо він не окультурений і раніше на ньому нічого не вирощували, то слід перекопати його, прибрати кореневища бур'янів, сміття, каміння.
Якщо ділянка окультурена, то потрібно просто на поверхню землі внести добрива, які зроблять грунт більш поживним і родючим. Можна використовувати перегній або перепрілий компост (1 відро на квадратний метр) + деревну золу + кісткове борошно (стакан речовини на кв. м.). Також дуже корисно внесення мінеральних добрив, наприклад, суперфосфату і сульфату калію (на 10 грам на кв. м.).
Якщо на вашій ділянці важкий, глинистий грунт, то слід, крім добрив, внести торф і пісок (по половині відра кожного на квадратний метр).
Потім потрібно перекопати грядку разом з добривами на багнет лопати (приблизно 25-30 сантиметрів) і гарненько розпушити граблями.
За 14 днів до весняного посіву насіння моркви у відкритий грунт необхідно ще раз розрівняти поверхню грунту на грядці за допомогою грабель і усунути всі великі земляні грудки.
За тиждень по посіву насіння вкрай рекомендується поливати грядку розчином біофунгіциду ( або хоча б просто гарячою водою), а потім накрити плівкою.
Важливо! Ні в якому разі не можна удобрювати ділянку свіжим гноєм! Добриво тільки зашкодить рослинам, урожай, швидше за все, буде кострубатим.
Догляд за морквою після весняної посадки
Правильний і повноцінний догляд за морквою після посадки насіння у відкритий грунт навесні необхідний для нормального росту і розвитку коренеплодів і гарного врожаю. Доглядати за культурою на дачі або ділянці приватного будинку нескладно, однак їй потрібно регулярно приділяти увагу, інакше можна отримати урожай низької якості.
Основні правила агротехніки вирощування та догляду за морквою на грядці у відкритому грунті:
Культура дуже вимоглива до поливів. При нестачі або надлишку вологи коренеплід виростає кривим, деформованим, потрісканим. Особливо часто поливати моркву потрібно після посадки на початку росту, а потім, коли рослина наростить розвинену кореневу систему, поливи відбуваються рідше. За місяць перед збором врожаю потрібно припинити внесення вологи.
Необхідно регулярно проводити розпушування (бажано після кожного поливу). Процедура покращує надходження кисню до коріння, що благотворно позначається на формування коренеплоду.
Не можна допускати розростання бур'яну, необхідно своєчасно прополювати бур'яни.
Проріджування — найважливіший захід при догляді за морквою (за умови, що раніше ви не робили посадку способом без проріджування). Процедура допомагає прибрати зайву загущеність, щоб всі рослини могли отримувати достатню кількість поживних елементів для росту і формування коренеплоду. Якщо не проріджувати грядку, то можна отримати недорозвинений, деформований урожай. Перший раз проріджування моркви потрібно проводити через місяць після появи сходів. Другий раз потрібно проводити захід через 3-4 тижні після першого разу.чаї не можна удобрювати ділянку свіжим гноєм! Добриво тільки зашкодить рослинам, урожай, швидше за все, буде кострубатим.