Цінні і рідкісні монети часів Царської Росії не залишають байдужим жодного нумізмата. Особливо багатьох колекціонерів цікавить питання про те, які існують найдорожчі монети Царської Росії. Точної відповіді на це питання немає, оскільки поняття цінності монети, з точки зору її ціни, непостійне, адже завжди знайдеться примірник, вартість якого перевищить ціну найдорожчої монети на конкретний момент часу.
Історія Російської імперії розтягнута на кілька століть, і монети є теми самими предметами, за якими можна фактично вивчати її. На монетах були зображені головні символи держави, портрети видатних особистостей, сцени з важливих для історії імперії подій та інше. Саме з цієї причини багато монет вважаються цінними з точки зору історії. Це і робить їх дорогими. Крім того, оригінали таких монет часів Російської Імперії існують лише в кількох примірниках, однак і вони вже знайшли свої місця в приватних колекціях нумізматів. Багато цікавого про монети можна дізнатися за посиланням - дивіться тут.
Огляд
Перелік найдорожчих монет часів Російської імперії включає більш ніж 10 пунктів:
1) Польський талер: таку назву отримала монета номіналом в 1 рубль, викарбувана в 1705 році. По суті вона є копією польського талера, датованого 1630 роком. Історія появи такої монети наступна: в 1704 році указом Царя Петра Першого були випущені монети з чистого срібла. Але у вісімнадцятому столітті в Росії був недолік цього дорогоцінного металу, тому його необхідно було імпортувати (у вигляді монет). Монета в 1 рубль 1705 була перечекана з польського талера, проте дата «1630 рік " не була перероблена, через що екземпляр був визнаний бракованим. Один нумізмат придбав талер за 1,5 мільйона рублів, в той час як аналогічний рубль з коректно викарбуваною датою був проданий в 3 рази дешевше.
2) 1 копійка 1726 року: дорогі мідні монети включають цей примірник. Він примітний своєю нестандартною формою. Монета важить 16 грамів, а довжина її сторони становить 23 мм. Не так давно вона була продана за 2 мільйони рублів у Москві. До слова, в період з 1725 по 1727 рік квадратні монети карбувалися і вводилися в обіг масового.
3) 1 рубль 1730 року: ця монета називається "Анна з ланцюгом". Вона була викарбувана в рік сходження Анни на престол імперії. Рублева монета складається з чистого срібла. «Особа» монети прикрашений портретом правительки, а реверс — гербом імперії. Сьогодні в світі існує 3 оригіналу монети. Один з таких оригіналів був проданий за 700 тисяч доларів американському колекціонерові.
4) 20 рублів 1755 року: випуском двох таких монет ознаменувався початок грошової реформи в імперії. Одна була передана з метою зберігання в Ермітаж, а друга 8 років тому в Лондоні був викуплена на аукціоні за 1,5 мільйона фунтів стерлінгів (плюс близько 200 тисяч фунтів комісійних). Нині це найдорожча монета Царської Росії, що зберігається у нумізмата.
5) Костянтинівський рубль (1 рубль 1825 року): відомий не тільки дорожнечею, але і неординарною «біографією».
В 1825 році помер імператор Олександр Перший. Так як правитель не мав спадкоємців, престол переходив Костянтину Павловичу — брата Олександра. Але за 6 років до смерті імператора Костянтин відмовився успадкувати престол, а про його рішення знали лише найближчі родичі (мати і брат).
У 1823 році Олександр склав Маніфест, згідно з яким після його смерті третій брат Микола Павлович повинен був стати правителем. Маніфест був засекречений, і відкрити його можна було лише після смерті Олександра. Через кілька годин після смерті правителя документ був розкритий і зачитаний в Державній раді. Але, так як інформація про відмову Костянтина від престолу не розголошувалася, виникла плутанина — гвардія і сам Микола Павлович присягнули Костянтину. Сам же він вже 10 років проживав у Варшаві, тому після смерті Олександра разом з іншим молодшим братом Михайлом направив до Петербурга послання, в якому йшлося про зречення від престолу.
Пробні монети Миколи II
Поки послання йшло, піддані імперії перебували в подиві, адже за 2 тижні не було уточнено ім'я нового імператора. В цей же час в монетному дворі Петербурга був організований процес створення ескізів і безпосереднього виготовлення монет із зображенням нового імператора (Костянтина). Але вже в грудні 1825 Микола став імператором, проте солдати і таємне співтовариство декабристів, які вважають, що Микола незаконно відібрав владу у Костянтина, повстали. Повсталі виступали за скасування кріпосного права, ліквідацію монархії і вбивство нового імператора. Незабаром бунт був пригнічений, а лідери — репресовані. У зв'язку з цим міністр фінансів наказав негайно знищити всі 6 примірників нових монет із зображенням Костянтина (міністр побоювався за свою долю).
Однак монети були заховані від усіх, після чого їх направили для зберігання в Міністерство фінансів Петербурга аж до передачі престолу Олександра Другого. Але вже в 1878 році за наказом імператора всі 5 монет (шоста пропала при невідомих обставинах) були розподілені між членами Імператорської сім'ї. Нині кілька примірників цих монет входять до складу частих колекцій за межами Росії, одна — в Смітсонівському інституті США, дві — в музеях Росії. Один з нумізматів придбав костянтинівський рубль за 100 доларів США.
6) 12 рублів, датовані 1836 роком: цього року були викарбувані 11 примірників монет, виготовлених з чистої платини. Решта відомих монет з платини були викарбувані на замовлення нумізматів, але вони є копіями. А ось вартість оригіналів постійно зростає. Наприклад, в столиці Великобританії на одному з аукціонів дванадцятирублева монетка була віддана за суму еквівалентну 4,64 мільйонам рублів.
7) 1 рубль 1861 року: тираж цих монет складається з 70 тисяч примірників, але цінність одного такого примірника досить висока. Наприклад, 5 років тому один такий рубль був придбаний нумізматом за 1,4 мільйона рублів.
8) 5 рублів 1907 року: сотня таких монет була покладена на фундамент храму Святої Ольги під час його закладення. Монети номіналом в 5 рублів були випущені на честь столітньої річниці битви полку з армією Наполеона під Фридландом. Кілька монет з цього тирада були презентовані присутнім на знаменній події, присвячений зведенню храму. Сьогодні ці монети іноді виставляються на аукціонах, присвячених цінним монетам і нагородам. Один такий «п'ятак» був реалізований в 2011 році за 4,35 мільйона рублів.
9) 25 рублів 1908: у Сибіру на початку минулого століття було видобуто унікальне творіння природи — самородок золота, маса якого досягала 5 кілограм. В честь цього було випущено 2 монети з чистого золота, взятого з находки. Подібні монети були призначені в якості сувенірів членам монаршої сім'ї. У 2011 році одна така монета перейшла в руки до приватного колекціонера майже за 2 мільйони рублів.
10) 5 копійок 1916 року: були пущені в обіг під час Першої світової війни. Тоді імперія зіткнулася з проблемою — запаси дорогоцінних металів були під кінець. З цієї причини було розпочато випуск легких монет з міді, які замінили б гроші, виготовлені з дорогоцінного металу. Але через революцію 1917 року в оборот потрапило кілька штук таких "п'ятаків" з міді. Через 10 років після революції за замовленнями колекціонерів були виготовлені копії кількох «п'ятаків» з міді.
Ці екземпляри відносяться до цінних і дорогих. Приміром, кілька років тому один російський колекціонер придбав 5 мідних копійок за 1,6 мільйона рублів.
Нині скупка монет Російської імперії є повноцінним видом підприємницької діяльності. Навіть незважаючи на те, що найбільш цінні колекційні предмети вже знайшли свого господаря, нумізмати все ж продовжують відшукувати цінні монети того періоду. Цим і користуються аферисти, що пропонують нумізматам підробки цих примірників. Щоб не попастися на виверти шахраїв, рекомендується брати участь у великих аукціонах, на яких реалізуються цінні монети і нагороди. Тим, хто продає монети, важливо пам'ятати про те, що ціна раритетних екземплярів завжди зростає, тому з їх продажем можна не поспішати.