Інвестори у всьому світі все частіше спрямовують свій погляд на нетрадиційні типи комерційної нерухомості, один з них – будинки по догляду за літніми людьми або будинку пристарілих.
Сьогодні частка літніх людей (старше 60 років) на планеті, за даними ООН, становить 13%. Однак, вже до 2050 року цей показник може подвоїтися. Зростає і тривалість життя. Глобальна тенденція старіння населення, розвиток дементних захворювань створює серйозну потребу в спеціалізованих установах. Це дає поштовх для розвитку будинків пристарілих.
У минулому році в таку нерухомість було вкладено близько 20 млрд доларів. Поки це лише 2% від загального обсягу інвестицій в нерухомість, але в майбутньому ця частка може значно збільшитися. Сьогодні лідерами за обсягом інвестицій в будинки пристарілих є Франція, Німеччина, Великобританія, Фінляндія, Нідерланди і Швеція. В Україні поки цей сегмент розвинений слабо.
Стабільний і прозорий ринок в Європі
Спеціалізовані установи для літніх людей першими стали формувати Швейцарія, Німеччина і Великобританія. Сам сегмент сьогодні набирає популярність через те, що населення в усьому світі стрімко старіє. Наприклад, згідно з деякими прогнозами, у Великобританії частка людей старше 60 років зросте на 30% через 20 років. За посиланням - https://dom-prestarelih.com/uyutnyj-dom-kharkov/ можна знайти гарний дом пристарілих у Харкові.
Будинки пристарілих вирішують багато проблем: замість самотнього життя на пенсії літні люди отримують якісне і комфортне проживання в спів-товаристві. Однак, це стосується лише західної культури, де люди сконцентровані на індивідуалізмі та кар'єрному зростанні, на Сході подібне не приживеться в силу традиційних цінностей. Той факт, що в Європі з готовністю відправляють своїх літніх родичів у спеціалізовані установи, не означає, що це їх негативно позиціонує, навпаки, зазвичай вони самі пропонують продати свою нерухомість заради переїзду.
Самі будинки пристарілих можна розділити на три категорії: з медичним супроводом, для пацієнтів, які не можуть самостійно пересуватися або страждають деменцією, та пансіонати преміум-класу, що включають в себе високоякісне медичне обслуговування. Останні зазвичай мають інфраструктуру 4 або 5-зіркового готелю (басейн, кінозали, перукарня, житлові кімнати, обставлені дорогими меблями). Будинки-пансіонати часто являють собою реконструйовані садиби з невеликою кількістю кімнат - близько 15-30, зазначає експерт.
Як правило, проживання оплачують родичі, але є звичайні будинки, які до 80% орендують локальні державні структури (local authorities). Саме вони оплачують перебування в таких будинках пенсіонерам, які не можуть собі дозволити.
Для самого бізнесу будинку пристарілих-це стабільний, надійний і прозорий ринок. Спеціальний наглядовий орган займається перевіркою будинків і видачею ліцензій. Наприклад, у Німеччині з керуючою компанією укладається договір на десятки років.
Як правило, інвесторами виступають приватні особи та фонди.Також у подібні активи вкладаються держфонди, інвестуючи кошти майбутніх пенсіонерів. Вхідний квиток для інвесторів залежить від категорії такої нерухомості, розмірів і його місця розташування. У Німеччині великі будинки на 100-120 місць обійдуться в середньому від 10 млн євро. У Великобританії зайти на ринок можна, маючи 300-500 тис фунтів.
Подібні проекти – консервативна, але надійна інвестиція без надвисоких доходів. Прибутковість будинку для пристарілих коливається від 4 до 9%. Прибутковістю займається керуюча компанія, вона стягує орендну плату з мешканців за обслуговування будинку, на ній лежить відповідальність за проектування та дотримання спеціалізованих вимог до таких будинків.