Благовіщення Пресвятої Богородиці - найсвітліше християнське свято, яке православна церква відзначає 7 квітня (за новим стилем), і в православ'ї він входить в число двунадесятих свят.
У давнину святу Благовіщення давали різні назви: зачаття Христа, Благовіщення про Христа, Початок спокутування, Благовіщення ангела Марії. Про те, де і як вперше з'явилося свято Благовіщення, нічого не відомо. Відомо лише, що в 560 році імператор Юстиніан вказав дату святкування Благовіщення - 25 березня (7 квітня за новим стилем).
Назва свята - Благовіщення - передає головний сенс пов'язаної з ним події: сповіщення Діви Марії благої вісті про зачаття і про народження Нею Богонемовля Христа. Це свято належить до двунадесятих неперехідних свят і відзначається щороку в один і той же квітневий день.
Церковні перекази говорять, що в той момент, коли Діві Марії з'явився Архангел Гавриїл, вона читала книгу пророка Ісаї, якраз ті слова про народження Месії. «Я готова стати останньою служницею у тієї, яка удостоїться народити Месію», - думала вона.
З Благовіщенням в народі пов'язані деякі старовинні звичаї. Кажуть, що в Благовіщення «птах гнізда не в'є, дівчина коси не пасе», тобто будь-яка робота вважається гріхом.
Святкування Благовіщення не відкладається навіть в день Пасхи, якщо ці свята збігаються, а якщо це торжество припадає на дні посту, то піст послаблюється. За церковним Уставом, у цей день благословляється куштування риби і єлею.