Хвороба Альцгеймера — одна з найпоширеніших дегенеративних захворювань старшого віку, яке тягне за собою прогресуючу деменцію. Спостерігається захворювання, як у жінок, так і у чоловіків. Найчастіше його плутають зі старечої деменцією, хоча в 70% випадків має місце саме хвороба Альцгеймера.
Деменция не является специфическим заболеванием. Это общий термин, который описывает группу симптомов, связанных со снижением памяти или другими навыками мышления, достаточно серьезными, чтобы уменьшить способность человека выполнять повседневные действия. Болезнь Альцгеймера составляет от 60 до 80 процентов случаев.
Деменция возникает из-за физических изменений в мозге и является прогрессирующим заболеванием, то есть со временем оно ухудшается. У некоторых людей слабоумие быстро прогрессирует, а у других - годы. Прогрессирование деменции в значительной степени зависит от первопричины деменции. Много о деменции можно узнать по ссылке - http://stop-dementia.ru.
Важливу роль відіграє раціон харчування і спосіб життя людини. Їжа містить масу корисних речовин, які беруть участь у метаболізмі. Правильно скорегувавши дієту можна відрегулювати деякі біохімічні процеси. Також доведено, що шкідливі звички теж можуть впливати на хворобу Альцгеймера, служити так званими, тригерними факторами.
Серед етіологічних факторів виділяють також спадковість. На жаль, змінити генетичну схильність важко, але прояв цих генів можна запобігати. Людям, у яких хворіють родичі, важливо знати, як уникнути та не допустити хворобу Альцгеймера у себе і своїх близьких. У таких випадках важливо з раннього віку займатися профілактикою нейродегенеративних розладів.
Боротьба з симптомами хвороби Альцгеймера повинна починатися задовго до появи її перших ознак.
Зловживання алкоголем, куріння і наркотики мають вкрай негативний вплив на нейрони головного мозку. Токсичні речовини, які містяться в них, підвищують шанси на розвиток хвороби і сприяють прогресуванню хвороби Альцгеймера.
Куріння-ліки або отрута
Існує думка, що куріння може сповільнювати дане захворювання і є мало не панацеєю. Але, на жаль, це далеко не так. У нормі клітини головного мозку відновлюються в гіпокампі, там синтезуються щодня нові нейрони. Природно, в літньому віці темпи заміщення новими клітинами значно знижуються, але все ж процес відбувається. У людини, що палить, ці процеси відбуваються дещо іншим чином. Нікотин, який виділяється при палінні, затримує синтез нових нейронів, тим самим перешкоджаючи нормальному заміщення. При хворобі Альцгеймера дуже важливий цей процес, так як вона фактично вбиває клітини мозку. Якщо їх нічим замінити, отже, деменція буде розвиватися набагато швидше.
Куріння протягом досить довгого часу знижує продукцію нових нервових клітин і тим самим посилює прогресування захворювання Альцгеймера.
Наркотичні засоби
Різноманітність наркотичних речовин також представлено величезним числом різних за дією і силі субстанцій. Вони розрізняються за механізмом дії, але їх мішень — центральна нервова система. Впливаючи на неї, людина досягає певних ейфоричних відчуттів, які змушують його продовжувати вживати наркотики. Фактично ці речовини діють як отрута для головного мозку, отруюючи і перешкоджаючи виконанню його функцій. Таким чином, нейродегенеративне захворювання розвивається набагато швидше, ніж у людини без шкідливих звичок.
Алкоголь
Щодо вживання алкоголю також поширена думка, що він сприяє очищення судин головного мозку і покращує самопочуття при Альцгеймере. На жаль, це далеко не так. Токсичний вплив альдегіду тільки погіршує ситуацію.
Систематичне зловживання алкогольних напоїв сприяє зниженню когнітивних функцій головного мозку людини. З часом зміни знаходять серйозну форму і можуть спричинити за собою розвиток деменції.
Таким чином, шкідлива звичка сприяє формуванню невиліковної хвороби, яка швидкими темпами позбавить людину розуму. Саме тому відмова від куріння, наркотиків, алкоголю ще з молодості допоможе, як уберегтися від хвороби Альцгеймера, так і зберегти своє здоров'я на довгі роки.
Тренування для мозку
Статистично доведено, що розумові здібності людини відіграють величезну роль у ймовірності захворіти такий деменцією. Менше шансів у тих, хто займаються будь-яким видом діяльності, яка вимагає особливої концентрації, логіки і добре розвиненого мислення.
Це не обов'язково повинні бути розумові завдання, практично всі види спорту пов'язані з навантаженням на когнітивні функції головного мозку. Отже, потрібно знайти для себе хобі або заняття, які не дозволять головному мозку фактично атрофуватися.
Фахівці рекомендують наступні види занять, які включає профілактика і лікування хвороби Альцгеймера.
Читання. Дозволяє розвивати уяву і змушує поринути у власний світ фантазій, навіяний книгою або журналом. Краща вправа для головного мозку.
Письмо. Записування власних думок або іншої інформації тренує ті ділянки, які відповідають за лист.
Мова. Вивчення інших іноземних мов розширює кругозір, формує нову систему, яка дозволяє спілкуватися, думати, використовуючи інші слова.
Музичні інструменти. Важливе значення має музика. Вміння сприймати окремі звуки на рівні нот значно покращує розумові здібності людини.
Спорт. Заняття тенісом, гольфом, шахами сприяє розвитку стратегічного мислення, покращує просторову уяву.
Рішення головоломок і кросвордів. Мобілізує ті дані, які зберігаються всередині пам'яті, тренує кмітливість і дозволяє здобувати нові знання.
Крім цього, слід уникати перевтоми. Воно являє собою посилене навантаження, з якої не завжди легко впоратися.
Харчування при хворобі Альцгеймера
Важливу роль відіграє профілактика Альцгеймера народними засобами. Найпростіший спосіб поліпшити стан клітин головного мозку в домашніх умовах — це нормалізація раціону. Безліч досліджень показує, що в залежності від того, що людина вживає в їжу, його мозкова активність може змінюватися. При хворобі Альцгеймера правильне оптимально збалансоване харчування грає одну з найважливіших ролей.
Деякі речовини мають пряме відношення до метаболізму головного мозку і містяться в продуктах харчування. Саме тому, так важливо приділяти увагу раціону, який може, як запобігти хворобі Альцгеймера, так і уповільнити її прогресування:
Морепродукт. Найчастіше рекомендують устриці, креветки, мідії. Вони містять величезну кількість заліза і цинку. Ці мікроелементи сприяють нормалізації функцій пам'яті.
Зілля. Дієта при хворобі Альцгеймера повинна обов'язково включати цільнозерновий хліб, вівсянку. Вони містять тіамін і фолієву кислоту. Ці речовини стимулюють мозкову активність, покращують кровопостачання клітин центральної нервової системи.
Риба. Цей продукт просто незамінний при дегенеративних захворюваннях головного мозку. У рибі містяться омега-3 кислоти, які покращують швидкість передачі імпульсів по нервових клітинах. Найкраще вживати сьомгу або оселедець.
Яйце. Містять оптимальний набір вітамінів і корисних для головного мозку речовин, які сприяють поліпшенню його функцій. Вживання яєць в їжу здатне загальмувати фізіологічні процеси старіння в нервових клітинах.
Горіх. Цей продукт багатий рослинними жирами, які здатні живити мозок і захищати від негативних впливів. Крім того, вони є відмінними антидепресанти, які покращують самопочуття і працездатність.
Овочі та фрукти. Ця категорія продуктів включає в себе всю різноманітність вітамінів, корисних амінокислот, які покращують пам'ять і мислення людини.
Шоколад. Гіркий чорний шоколад, крім того, що є джерелом глюкози, містить флаванол. Ця речовина покращує кровообіг в головному мозку і живить нервові клітини.
Сподіваючись. Перевагу слід віддавати натуральному зеленому чаю, який включає в себе катехіни. Вони покращують працездатність людини, корисні для концентрації уваги.
Куркума. Являє собою унікальну спецію, яка уповільнює процеси старіння в організмі, в тому числі і головного мозку. Є природним антиоксидантом.
Правильне харчування при розвитку хвороби Альцгеймера здатне пригальмувати атрофічні процеси в головному мозку.
Профілактика хвороби Альцгеймера вкрай важлива, так як саме захворювання невиліковне. Тому потрібно з молодості піклуватися про своє здоров'я і знати, як зберегти ясність розуму до старості. Попередити хворобу можна кинувши курити, вживати алкоголь. Дотримуючись деяких особливостей раціону можна захиститися від нейродегенеративного процесу.