У рамках дії проекту «Вільна медіаплатформа» в Ізюмі нещодавно було проведено форум «Роль ЗМІ в розвитку громади». Згідно з програмою https://goo.gl/taV5SC, крім виступів спікерів, учасники секційних занять змогли долучитися до жвавого обговорення тем, які їх хвилювали.
Зокрема, актуальним виявилося питання, пов’язане з джерелами фінансування реформованих засобів масової інформації. Учні Ізюмського профліцею, а саме тут проходив медіа форум, поцікавилися, чи зможуть радіо, телебачення, газети бути дійсно незалежними при об’єктивному висвітленні і проблем громад, і діяльності органів влади.
Обговорення засвідчило, що громадяни в більшості не до кінця усвідомлюють роль реклами як чинника незалежності ЗМІ та засобу здешевлення вартості інформаційного продукту. Адже саме завдяки рекламі та реалізації грантових проектів у людей з’являється можливість читати актуальні публікації на сторінках газет або слухати критичні передачі в радіоефірі, що навіть можуть бути не завжди до вподоби представникам влади.
Під час пленарної частини форуму інтерес у ліцеїстів викликала презентація Ольги Говтви нового ефірного мовника – «Радіо – Ізюм» (100,8 FM). Як зазначалося, нарешті у нас з’явився засіб масової інформації з якісним новинним контентом. Тепер «Радіо – Ізюм» 10 годин на добу транслює власний контент та висвітлює події з життя нашого міста.
Цікавою була думка заступника міського голови Ізюма Володимира Мацокіна щодо взаємин влади зі ЗМІ: наразі замість утримання одного друкованого ЗМІ (як це було раніше) з’явилася можливість співпраці з двома радіостанціями, двома газетами, інтернет виданнями та місцевим телебаченням. Сформувався відповідний медіа простір, де всі ЗМІ тепер мають баланс можливостей щодо доступу до публічної інформації, можуть широко висвітлювати діяльність місцевих органів самоврядування, сприяти сталому розвитку території.
Взагалі, інтерес громади до ЗМІ сьогодні не випадковий. В умовах децентралізації влади виникають ширші можливості для розвитку. І саме газети, радіо, телебачення можуть стати своєрідним комунікатором, медіаплатформою для ширшого висвітлення досвіду сусідніх громад у вирішенні нагальних соціально-економічних проблем.
Йшлося і про роль молоді. Як з’ясувалося, багато юнаків і дівчат обмежуються комунікативними послугами соцмережі «ВКонтанкте» (російська мережа). Звісно, там є інформаційні сторінки Ізюма, але вони - не засіб масової інформації, а лише агрегатор чуток й посилань з неперевірених джерел. Тож не виняток, що будь-яка новина у цій соцмережі (навіть офіційного походження) може бути перекрученою.
Керівник «Обріїв Ізюмщини» Костянтин Григоренко у зв’язку з цим запросили учнів до співпраці, закликав більше користуватися інформаційним контентом газети та сайту «Обрії Ізюмщини», на сторінці у Фейсбук та на каналі Ютуб.
Слід підкреслити, що під час панельних дискусій деякі висловлювання були доволі прямолінійними. Ліцеїсти не маскували думок, говорили відверто, часом навіть з відтінком показної бравади. Така розкутість радувала, оскільки подальший розвиток громади і ґрунтується на принципах свободи слова.
От лише рівень патріотизму засмутив. Серед загалу були такі, що скептично ставилися до участі в житті громади . Це ще раз підтвердило необхідність запровадження активних форм спілкування, реалізації молодіжних ініціатив.
М. Іллічивський