Неможливо уявити собі нинішній час без друкованої продукції. Вся творча діяльність, різноманітна інформація, знання, думки, а також отриманий досвід відправляються до друку, щоб бути доступними кожному бажаючому. І ось виникає питання: а як же було раніше, коли ще не існувало ні друкарні, ні печатки?
Неможливо уявити собі нинішній час без друкованої продукції. Вся творча діяльність, різноманітна інформація, знання, думки, а також отриманий досвід відправляються до друку, щоб бути доступними кожному бажаючому. І ось виникає питання: а як же було раніше, коли ще не існувало ні друкарні, ні печатки?
Ще в давнину першими ознаками друку були написи на глині, бересті, камені, дереві, пергаменті, тканини і так далі. Більше 4000 років тому стіни єгипетських пірамід служили певним інформаційним архівом, в якому фіксувалися легенди, а також реальні події з життя того часу. Древній Вавилон також залишив після себе безліч інформаційних пам\'яток, зафіксованих на цеглинах. Найдавніші бібліотеки, на відміну від сучасних, містили не паперові або навіть папирусные вироби, а глиняні дощечки з текстами. Дещо пізніше римляни, єгиптяни і греки виріжуть свої основні закони, різні документи та оповідання на бронзових і кам\'яних плитках. Коли ж була винайдена папір увійшли в ужиток письмові сувої книги, створені рукописним шляхом. З\'явилася така професія, як переписувач. Але, безумовно, основною метою, яку ставили люди з давніх років – була печатка!
Перша друкована книга
Трафаретний друк донині є джерелом суперечок у середовищі істориків. За однією з версій метод трафаретного друку належить полінезійськім тубільцям, які помітили, що під час дощу краплі просочуються крізь невеликі отвори в листках, що залишилися від комах. За таким же принципом вони стали вирізати трафарети з бананового листя рослини і крізь отвори пропускати чорнило або фарбу. Залишені на деревах знаки, за допомогою трафарету, тубільці називали «таля». Пізніше такий спосіб друку стане дуже популярним по всьому світу і отримає назву «шовкографія».
Перші технологічні процеси виробництва друкованих виробів з\'явилися ближче до кінця II ст. у Стародавньому Китаї. До того часу китайці мали все необхідне для початку розвитку друку – папір і фарбу, а також навчилися выгравировывать тексти на найрізноманітніших поверхнях. Друк, в той час, служила для увічнення та поширення релігійних текстів. І лише в IV-V століттях, коли знадобилося друкувати книги, були винайдені нові фарби, придатні для цього процесу.
Важливою фігурою в історії розвитку друку вважається німецький вчений Гутенберг, який нарівні з ювелірними роботами ставив досліди з застосуванням дерев\'яного преса. Товариші по роботі і учні не мали уявлення, над чим працює майстер, так як сам Гутенберг побоювався розголошення його таємниці. Цікаво, що в той час перепису книг займалися ченці, які, після розголошення таємниці, і оголосили творіння Гутенберга від лукавого, а самого піонера друкарської справи – послушником диявола. Головним досягненням Гутенберга вважається створення набірного шрифту, що складається з металевих брусочків (літер) з опуклістю з одного боку у вигляді літери. Починаючи роботу з дерев\'яними виробами, які були не особливо міцні, майстер поступово прийшов до металевих литерам. А після і до того, що всі літери повинні відливатися по однотипному принципом.
Різноманітність друкованої продукції
Друковане ремесло завжди знаходилося в стані постійного розвитку. Удосконалення і безперервні досягнення – є невід\'ємна частина історії поліграфії. Автоматизація і механізація процесів друкарства призвела до винаходу таких видів друку: металографія, гравюра, ксилографія та літографія. Донині відбуваються всілякі поліпшення артотипии, цифрової та трафаретного друку. Одним з найбільш актуальних і високоякісних видів друку, на сьогоднішній день, є цифровий друк. Такий вид друку являє собою друковану продукцію, яка виходить за допомогою спеціалізованого цифрового обладнання. Цифрове обладнання, в свою чергу, виробляє друк безпосередньо з цифрових файлів. Іншою стороною друкарської справи є голографічні та офсетні технології, які також стрімко розвиваються. Багато розроблені в давнину методи і технології друку, з рядом удосконалень, що використовуються у поліграфії і друкарні донині.