Цигани в Україні (роми) — ромська етнічна меншина, яка проживає на території України. Загальна чисельність діаспори становить більше 47 тис. осіб, більшість яких проживає у Закарпатській, Донецькій, Луганській, Дніпропетровській та Одеській областях. В зв’язку з проведенням антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях частина ромів виїхала до сусідньої Харківської області, і місто Ізюм не є виключенням.
Далі.Цигани в Україні (роми) — ромська етнічна меншина, яка проживає на території України. Загальна чисельність діаспори становить більше 47 тис. осіб, більшість яких проживає у Закарпатській, Донецькій, Луганській, Дніпропетровській та Одеській областях. В зв’язку з проведенням антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях частина ромів виїхала до сусідньої Харківської області, і місто Ізюм не є виключенням.
Тому в рамках реалізації проекту Міністрества юстиції «Я МАЮ ПРАВО» з нагоди міжнародного дня ромів хочу нагадати про основні права національних меншин, що гарантуються Конституцією України і які мають знати всі особи, що перебувають під юрисдикцією нашої держави.
Рада Європи та Європейський Союз приділяють значну увагу питанням захисту прав і свобод національних меншин, зокрема інтеграції в суспільне життя ромської національної меншини. На відміну від більшості національних меншин роми не мають власної державності. Ромська національна меншина є другою за чисельністю національною меншиною, яка зазнала геноциду під час Другої світової війни. Дискримінація ромів у деяких державах Європи спричинила послаблення їх інтегрованості та маргіналізацію. Все це призвело до того, що ромська національна меншина є найбільш соціально вразливою національною меншиною в Європі.
Роми в Україні мають ті ж проблеми, що і представники цієї національної меншини в інших державах Європи, зокрема: низький освітній рівень, високий рівень безробіття, незадовільний стан здоров’я, відсутність документів, низький рівень житлово-побутових умов, наявність фактів упередженого ставлення до ромів.
З врахуванням вимог статті 1 Закону України \"Про національні меншини в Україні\" представникам ромської національної меншини які є громадянами України та території України гарантуються рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення.
Усі громадяни України користуються захистом держави на рівних підставах. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, держава виходить з того, що вони є невід’ємною частиною загальновизнаних прав людини.
Громадяни України всіх національностей зобов’язані дотримувати Конституції та законів України, оберігати її державний суверенітет і територіальну цілісність, поважати мови, культури, традиції, звичаї, релігійну самобутність українського народу та всіх національних меншин.
Громадяни України, які належать до національних меншин, мають право відповідно обиратися або призначатися на рівних засадах на будь-які посади до органів законодавчої, виконавчої, судової влади, місцевого самоврядування, в армії, на підприємствах, в установах і організаціях.
Громадяни, які належать до національних меншин, вільні у виборі обсягу і форм здійснення прав, що надаються їм чинним законодавством, і реалізують їх особисто, а також через відповідні державні органи та створювані громадські об\'єднання.
Будь-яке пряме чи непряме обмеження прав і свобод громадян за національною ознакою забороняється й карається законом.
Інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини на сьогодні є соціально значущим питанням.
З метою створення належних умов для захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини, забезпечення рівних можливостей для її участі у соціально-економічному та культурному житті держави Указом Президента України від 08.04.2013 р. № 201 схвалено Стратегію захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року.
Права ромів в Україні
Facebook Коментарі