З року в рік за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров\'я Всесвітній День боротьби з туберкульозом відзначається 24 березня. Така дата була обрана не випадково. Саме цього дня в 1882 році в Берліні доктор Роберт Кох виявив збудника цієї найдавнішішої та найнебезпечнішої хвороби.
Далі. З року в рік за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров\'я Всесвітній День боротьби з туберкульозом відзначається 24 березня. Така дата була обрана не випадково. Саме цього дня в 1882 році в Берліні доктор Роберт Кох виявив збудника цієї найдавнішішої та найнебезпечнішої хвороби.
На сьогодні 1/3 населення нашої планети інфікована. Тож в цей день організації та країни, що борються із захворюванням, намагаються звернути ще більшу увагу на масштаби поширення туберкульозу та способи його профілактики.
Епідемічна ситуація
Туберкульоз залишається найбільш смертоносною інфекційною хворобою у світі. Щороку вона вражає понад 9 млн. осіб і забирає близько півтора мільйона життів. Найбільшу, і без перебільшення глобальну, загрозу становлять туберкульоз із лікарською стійкістю до протитуберкульозних препаратів та ко-інфекція туберкульоз/ВІЛ-інфекція.
Україна, за даними ВООЗ, є одним із лідерів у світовому рейтингу захворюваності та смертності від туберкульозу та посідає п’яте місце у світі та друге місце у Європі за цими показниками. В середньому щороку реєструють 30 тис. нових випадків захворювання на туберкульоз, при цьому ще близько 25% випадків залишаються невиявленими. ВООЗ внесла Україну до списку 30 країн світу з найвищим тягарем мультирезистентного туберкульозу.
В Ізюмському районі, починаючи з 2008 року, відстежується поступове зниження захворюваності на туберкульоз. Однак непокоїть те, що реєструється хіміорезистентний туберкульозо, який поширюється швидкими темпами і створює велику небезпеку. А також реєструється туберкульоз на тлі синдрому набутого імунодефіциту (СНІДу) та у інфікованих вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ).
Як можна заразитися
Найчастіше зараження туберкульозом відбувається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим, рідше харчовим, контактно-побутовим шляхами. Бактерії туберкульозу виділяються у зовнішнє середовище під час кашлю з мокротинням, слиною, а також під час співу, розмови. Зараження може відбуватися під час безпосереднього контакту з хворим (під час поцілунків) і опосередковано (через забруднені предмети побуту – книги, рушники, посуд, харчові продукти, особливо молочні). За добу хворий з легеневою формою туберкульозу виділяє 15-20 млн. бактерій туберкульозу, одна хвора людина може інфікувати за рік 10-15 осіб.
Збудник туберкульозу дуже стійкий до впливу навколишнього середовища: у ґрунті зберігається до 1-2 років, у вуличному пилу – до 10 діб, річковій воді – до 5 міс., в умовах кімнатної температури (темному місці) залишається життєздатним протягом 4 міс., при розсіяному світлі – до 1,5 міс. Збудник туберкульозу при ультрафіолетовому опромінюванні гине через 2-3 хв., кип’ятінні – протягом декількох хвилин.
Основні симптоми
Постійна слабкість, підвищена температура тіла, втрата ваги, погіршення апетиту, підвищена пітливість, особливо вночі, утруднене дихання, біль у грудях, кашель понад 2 тижні, наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі.
На ранніх стадіях хвороби кашель може бути відсутній. Усі ці симптоми можуть бути проявами інших захворювань, але перш за все треба думати про туберкульоз.
Групи ризику
Найбільший ризик захворіти мають люди, що ведуть асоціальний спосіб життя, зловживають алкоголем та палять, люди, що знаходяться та працюють в місцях позбавлення волі, в медичних установах та люди зі зниженим імунітетом.
Коли туберкульозні бактерії потрапляють в організм людини з нормальним станом імунітету, активне захворювання найчастіше не розвивається. Людина інфікована, але здорова! Найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час “зустрічі” з туберкульозною паличкою знижений, слабкий імунітет.
Профілактика
Цьому питанню приділялося найбільше уваги. Головним засобом боротьби з туберкульозом є вакцина БЦЖ, особливо це стосується новонароджених дітей, тому лікарі педіатри закликають батьків не відмовлятися від щеплень, адже на туберкульоз вже почали хворіти діти! Не відмовлятися від реакції Манту, що покаже на рівень супротиву організму проти палички Коха.
Для дорослого населення одним з основних методів попередження захворювання є регулярне проходження флюорографічного обстеження, та при наявності мокротиння дослідження його на вміст збудників туберкульозу.
Фінансове питання
Обстеження та лікування на туберкульоз та харчування хворого в стаціонарі проводиться безкоштовно, згідно Закону України «Про боротьбу з захворюванням на туберкульоз» від 05.07.01. № 2586 – ІІІ, стаття 20, під час лікарняного за хворим на ТБ зберігається робоче місце.
В завершенні хотілося б сказати, проблема туберкульозу вже давно вийшла за рамки суто медичної проблеми, і стала складною соціальною проблемою для багатьох країн світу, тому взяти участь у боротьбі проти цього ворога життєво необхідно для кожного за нас.
Туберкульоз виліковний! Але перемогти його ми можемо тільки разом!
М. Пазушко,лікар епідеміолог відділення з організації епідеміологічних
досліджень Ізюмської міськміжрайонної філії
ДУ « Харківський обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров’я».