Зовсім недавно мокрим фасадом називали фасад будинку відразу після сильного косого дощу. Сьогодні існує стійкий вираз «система мокрий фасад», що означає одну з технологій утеплення фасадів.
Зовсім недавно мокрим фасадом називали фасад будинку відразу після сильного косого дощу. Сьогодні існує стійкий вираз «система мокрий фасад», що означає одну з технологій утеплення фасадів.
Насправді «мокрий фасад» абсолютно сухою. Цей термін спочатку простонародний, його немає в підручниках. Але в навколобудівельною середовищі він міцно закріпився.
Існують дві основні різновиди технологій утеплення фасадів будівель:
«Сухий фасад»
Грамотне назва — «вентильований». «Сухий» в даному випадку означає, що в процесі виробництва робіт не застосовуються рідкі будівельні розчини і суміші. Штукатурні роботи відсутні, клейові склади не використовуються.
Типова конструкція вентильованого фасаду являє собою каркас, проміжки між елементами якого заповнені утеплювачем. Зовні є обшивка, між нею і каркасом знаходиться повітряна прошарок, в якій відбувається рух повітря. Таким чином, утеплювач постійно провітрюється, не набираючи вологи. Матеріали для вентильованого фасаду можуть застосовуватися найрізноманітніші.
«Мокрий фасад»
Ніякий він не «мокрий», звичайно. Так зване «мокре утеплення фасаду» передбачає приклеювання теплоізоляційного матеріалу на стіну з подальшим оштукатурюванням. Штукатурку і клей розмішують з водою перед нанесенням на стіну. Ось і вся мокрость. Правильний термін — «штукатурний утеплений фасад». Ще один — «термошуба».
У цій технології відсутній каркас. Шар утеплювача кріпиться безпосередньо до стіни. Потім закривається декількома шарами штукатурки, після чого проводиться фінішна обробка. Навантаження несе утеплювач, тому важливо забезпечити його надійну фіксацію до стіни. В залежності від технології кріплення розрізняють два типи штукатурного утепленого фасаду: «важкий» та «легкий».
«Важкий мокрий фасад»
Схема мокрого утеплення фасаду важкого типаОсобенностью важкої системи є те, що технологія мокрого фасаду цього типу не передбачає приклеювання утеплювача до стіни. В стіні монтуються дюбеля з гаками, потім (без клею) на них насаджують плитний утеплювач зверху фіксують металевою сіткою притискними пластинами. Потім сітку обштукатурюють і покривають фінішним шаром.
Така конструкція забезпечує роздільну роботу утеплювача і стіни. Вона може поглинати значні деформації: температурні, вологісні, сейсмічні. Напевно, можна назвати цю систему «плаваючим утеплювачем», за аналогією з підлогами.
Для того щоб укрити металеву сітку, доводиться застосовувати досить товстий (20-40 мм) шар штукатурки, тому конструкція виходить відносно важкою. До підготовки стіни не пред\'являється високих вимог. Але матеріал стіни повинен витримати відносно високу навантаження. Таким вимогам задовольняє цегляна кладка, ячеистобетонные і керамзитобетонні блоки.
Пристрій важкого фасаду обходиться помітно дорожче, ніж легені. Як за матеріалами, так і за вартістю робіт. Застосовується таке рішення рідко, головним чином у регіонах з суворим кліматом, у сейсмонебезпечних зонах і на особливо відповідальних об\'єктах.
«Легкий мокрий фасад»
Найбільш поширений тип зовнішнього фасадного утеплення. Пристрій мокрого фасаду цього типу обходиться дешевше. Сама система має мінімальну вагу.
Легке утеплення можна влаштовувати по будь-якій поверхні, навіть з вологостійкої фанери або плитам OSB каркасного будинку. Стіна повинна бути рівною, будівельні нормативи не допускають перепадів більш ніж 1 см на 2 метри довжини. Тому неякісно виконану кладку доводиться попередньо готувати, іноді частково підштукатурювати.
Утеплювач кріпиться до основи за допомогою пластикових дюбелів, «грибочків», і обов\'язково приклеюють спеціальним клеєм на цементній основі. Таким чином, він жорстко закріплюється по всій поверхні стіни. В якості утеплювача застосовуються жорсткі мінераловатні плити щільністю від 150 кг/м3, або пінопласт ПСБ марки не нижче 35.
Мінеральна вата краще, вона негорюча і дихаюча. Це властивість має значення, коли утеплюється фасад кам\'яниці. Волога, що міститься в кладці, безперешкодно виходить назовні. Поліпшується мікроклімат в приміщенні, дещо підвищуються теплові характеристики стіни. Пінопласт не володіє цими перевагами, але коштує значно дешевше.
Система мокрий фасад даного типу передбачає укладання поверх утеплювача декількох шарів оздоблювальних матеріалів. У перший шар штукатурки втоплюється полімерна армуюча сітка. Потім поверхню накривається другим, вирівнюючим шаром. Штукатурка дрібнодисперсна, повітропроникна, товщина шару дуже невелика, всього 4-8 мм Загальна товщина разом з фінішним покриттям не буде перевищувати 10 мм. Відповідно, вага конструкції незначний. Фінішні покриття можна розділити на три групи, які наведені нижче.
Фасадні фарби
Зовнішню штукатурку шпаклюють, потім фарбують. Фасадні морозостійкі фарби дають прекрасний результат. Хороша фарба протримається не менше десятка років. Дешево і красиво.
Декоративні штукатурки
У народі часто застосовують назву «короїд», по одному з можливих типів малюнків. До складу зовнішніх декоративних штукатурок входить кам\'яна пил, камінці різних розмірів, вапно, акрил, полімерні добавки. Декоративний ефект досягається за рахунок того, що при розрівнюванні спеціальним шпателем, камінчики процарапивают в масі штукатурки борозенки. Чим крупніше камінчики, тим виразніше борозенки.
Майстер, розгладжуючи складу в різних напрямках, може створювати самі незвичайні малюнки. Фасадні декоративні штукатурки — надзвичайно міцний матеріал, мають тривалий термін служби. Базові суміші білі. Можна купити готову кольорову суміш або замовити комп\'ютерну колеровку по карті RAL. Декоративна штукатурка ремонтувати, її можна фарбувати.
Легка облицювальна плитка
Мокре утеплення фасаду дуже часто завершується облицюванням легкої плиткою в європейських країнах. Використовується цей матеріал і вітчизняними будівельниками. Являє собою тонку керамічну плитку зразок пріснопам\'ятного радянського «кабанчика». Зустрічається пориста, дуже легка кераміка.
Клеїться плитка на морозостійкий клей, шви заповнюють спеціальною грубозернистим фугою або тим же клеєм, що дешевше. Як правило, плитки імітують старовинний цегла. Тільки фахівець помітить, що це всього лише облицювання. Обійдеться такий фасад, звичайно, дорожче, ніж «короїд». Ряд виробників пропонує дуже схожу плитку з пористого бетону, цей матеріал дешевше. Бетон забарвлений в масі, додатково колерується поверху.
Корисні властивості «мокрого фасаду»
1. Технологія мокрого фасаду дозволяє досягти значного скорочення витрат на опалення будівлі. З кожним днем це має все більше значення.
2. Термошуба зрушує точку роси в кам\'яній стіні назовні. Це означає, що при сильних морозах нульова температура буде не в кладці стіни, а в утеплювачі. В цеглі або блоці не буде утворюватися і замерзати конденсат, підвищаться теплові характеристики і збільшиться довговічність кладки. Покращиться мікроклімат всередині приміщень, знизиться ймовірність появи цвілі.
3. Зовнішній утеплювач значно підвищить шумоізоляцію всього будинку.
Негативні властивості «мокрого фасаду»
Якщо утеплення проводиться з застосуванням мінеральної вати, недоліки відсутні. Про пінополістирол ми вже згадували: горючий (якщо точніше, плавиться), не проникний для водяної пари.