Вже в другій половині березня з-під снігу обережно проштовхуються поодинокі квіти, які внесено до Червоної книги України. Це – першоцвіти.
На території Ізюмщини їх кількість поступово зменшується. Ті ж проліски, які колись слалися килимовою блакиттю, останнім часом перетворилися на окремі цяточки узлісь. Далі.
Вже в дру
гій половині березня з-під снігу обережно проштовхуються поодинокі квіти, які внесено до Червоної книги України. Це – першоцвіти.
На території Ізюмщини їх кількість поступово зменшується. Ті ж проліски, які колись слалися килимовою блакиттю, останнім часом перетворилися на окремі цяточки узлісь. Важко стає бачити і їх побратимів - біляві підсніжники, барвисті крокуси, бузковий ряст та широколисту конвалію. Ці квіти рвуть великими букетами, часто з цибулинами, зневажаючи закони про Червону книгу, про охорону навколишнього середовища. Тож якщо це триватиме й надалі, більшість видів зникне назавжди, стверджують природоохоронці.
Порушників, звісно, карають. За незаконний збір та продаж первоцвітів передбачена адміністративна відповідальність – накладення штрафних санкцій у розмірі понад 500 гривень. Але закон був би більш дієвим, якби крім штрафів, велася широка роз’яснювальна робота, зокрема серед школярів. Як зазначив помічник Артемівського лісництва Володимир Єхніч,. Кожен захід ( уроки біології, вікторини, стінгазети) повинен виховувати в дітях екологічну культуру. Налаштовувати їх на те, що збирачі першоцвітів гублять природу. Вони не замислюються над тим, що квіти вже восени накопичують у своїх цибулинах запаси поживних речовин, аби навесні потішити нас своєю красою. Тому, коли рослина зривається навіть без цибулини, вона потенційно позбавляється подальшого розмноження, не зможе дати доброякісного насіння.
Тож, аби першоцвіти отримали порятунок, слід, в першу чергу, не купляти на улицях і ринках букетики першоцвітів. Треба бити таких комерсантів по руках. Для цього, зазначив помічник Артемівського лісництва,і має проводитися природозахисна акція „Первоцвіт”. Її мета не лише збереження квтів, а й санітарія всього лісового масиву. Бо на захаращеній території квіти буйно не ростуть. За словами помічника Артемівського лісництва, з цим терміново треба щось робити. Приймати драконівські закони, приваблювати інвестиції для побудови переробних заводів, організовувати роздільний вивіз непотребу, виховувати дітей, ловити і карати злісних порушників, тобто робити все, що тільки можна. Адже, коли сніг починає танути, береги Дінця рясніють сміттям, а прилеглі до лісу території перетворюються у суцільне звалище. Держава мала б втрутитись у цю задавнену проблему підвищенням рівня відповідальності. Решту б доробили місцеві громади, громадські організації та бізнес.
Максим Круглик.
P.S. У Німеччині майже у всіх дитсадках стоять кілька контейнерів для сміття, кожен з яких позначений картинкою. І дітки знають, що у бак з намальованим черв’ячком треба викидати качан з яблука, шкірку з апельсина, з банана (ту саму, яку наші дорослі кидають під двері свого дому) та інше сміття, яке може з’їсти черв’ячок… У бак з намальованим паперовим літачком дітки викидають свої невдалі малюнки, використані серветки, та інші папірці. Вже з трьох років дітки знають, що у бак зі цвяшком слід викидати різні залізячки… Може у нас для дорослих зробити такі баки, наприклад, з пивом, бананом і соняшниковим насінням… Хоча деякі все це в один контейнер викинути не можуть…