Керівництво Ізюмського ВП ГУНП в Харківській області звертається до мешканців м. Ізюм та району з проханням бути дуже уважними та обережним при здійснені розрахунків через Інтернет.
Далі.
Керівництво Ізюмського ВП ГУНП в Харківській області звертається до мешканців м. Ізюм та району з проханням бути дуже уважними та обережним при здійснені розрахунків через Інтернет.
Стрімкий розвиток новітніх інформаційних технологій та їх впровадження у життя зумовили виникнення нового виду злочинності - у сфері електронних інформаційних систем (її ще називають «комп\'ютерна злочинність» або “кіберзлочинність”. Кожного року збільшується число злочинів пов’язаних з мережею Інтернет. При цьому об\'єктами злочинних посягань стають фінансові кошти звичайних громадян, доступ до яких можливий через глобальні комп\'ютерні мережі. Відсутність належної уваги до питань безпеки операцій, що проводяться в мережі Інтернет, може зробити їх уразливими для злочинців.
Переважна більшість шахраїв вишукує своїх жертв у соціальних мережах, Інтернет - магазинах та аукціонах.
Так, до відділу Ізюмського ВП постійно надходять повідомлення від громадян, які повідомляють, що їх ошукали через мережу інтернет. Найчастіше шахрайство у всесвітній мережі відбувається через сайти купівлі-продажу (OLX, Сландо та багато ін.). Протягом січня-травня 2017 року порушено 14 кримінальних проваджень за ст. 190 КК України (шахрайство), з яких 9 кримінальних проваджень порушені за фактом шахрайства через сайт OLX (сума завданих збитків складає 22 тис. грн.)
Як же все таки вберегти себе від шахрайства при купівлі товарів через Інтернет? Адже неякісний товар важко розпізнати на відстані, а умови угоди не завжди ясні.
Передусім, повинна насторожити занадто низька ціна пропонованого продукту. Сумніви повинна викликати і відсутність фактичної адреси або телефону продавця. В цьому випадку обов\'язково наведіть довідки про магазин і тільки після цього перераховуйте гроші.
Подзвоніть продавцеві по телефону і з\'ясуєте вже відомі вам особливості товару. Нечіткі відповіді або невірна інформація повинна стати приводом для відмови від купівлі товару. Крім того, користуйтеся послугами кур\'єрської доставки і оплачуйте товар за фактом його отримання. Це збереже вас від ситуації, коли гроші ви перерахували, але товар так і не отримали.
Ще один з варіантів Інтернет – шахрайств виглядає таким чином, покупець захотів купити автомобіль, знайшов продавця, зв\'язався з ним і домовився. Далі діє така схема оплати - спочатку перераховують гроші транспортній компанії, після цього привозять автомобіль, який покупець оглядає і потім, якщо все добре, дається \"добро\" на передачу машини транспортною компанією власникові. Здавалося б, все чесно. Проте майбутній автовласник не подумав, що транспортна компанія може бути створена самим продавцем-шахраєм. В цьому випадку так звана \"транспортна компанія\" зникне так само швидко, як і продавець з грошима.
Іноді шахраї відмовляються від схеми з \"транспортною компанією\", а просто пропонують оформити переклад через банківський рахунок з \"секретним кодом\" через банк або оплатою через Інтернет. Покупець погоджується і переводить гроші, проте, швидше за все, для того, щоб отримати гроші, необхідно знати усього лише дані особи яка відправила гроші, ніякого \"секретного коду\" не потрібно. Тобто чималі гроші просто переводяться незнайомій людині. Варто визнати, що це, доволі простий хід з боку шахраїв.
І ще одне застереження, не залишайте дані про себе і свою карту на тих сайтах, про які ви нічого не знаєте. Запитайте про ці сайти у своїх друзів і знайомих, дізнайтеся, де розташована сама організація, на яку ви збираєтеся перерахувати грошові кошти. При цьому звертайте увагу на різні сертифікати, що підтверджують безпеку розрахунків через цей сайт. Якщо адреси немає зовсім, а сайт не викликає довіри, то перш ніж платити, подумайте, а чи варто це робити?
Не використайте для оплати в мережі Інтернет карти, на яких знаходяться великі суми грошей. Краще взагалі завести для таких цілей окрему карту і переводити туди гроші в міру необхідності.
Якщо несанкціоноване списання коштів з карткового рахунку все-таки відбулося, необхідно відразу ж після виявлення цього факту звернутися в центр підтримки клієнтів банку. Його телефон вказаний в обов’язковому порядку на зворотному боці платіжної картки. Оператори центру допоможуть оперативно заблокувати як саму картку, так і рахунок, до якого вона прив’язана. Надалі необхідно звернутися з письмовою заявою до банку з вимогою анулювати несанкціоновані операції.
Якщо ж Ви все-таки стали жертвою шахрайства, своєчасно звертайтесь до працівників поліції за телефоном «102» для подальшого реагування.
Прес-служба міськвідділу поліції.