Із Заводів та Співаківки жителі В.І.Пархоменко, Ю.М.Махова, Є.О.Карпенко, І.О.Маковей, а також депутат районної ради Т.В.Чвалун надіслали листа до редакції. І спонукала їх до цього болюча проблема – відсутність регулярних рейсів громадського транспорту. «З кінця січня, – пишуть селяни, – ми позбавлені автобусного сполучення з райцентром. Зверталися до Ізюмської райдержадміністрації, до народного депутата України В.М.Остапчука. Але зрушень поки що ніяких. Допоможіть розрубати цей «гордіїв вузол».
Питання, як з’ясувалося, доволі не просте. Хоч від цих населених пунктів відстань не така вже й велика, а от дістатися до Ізюма, практично, нічим. «Таксисти луплять по 150 грн. з пасажира, попутника ж не завжди вловиш. Хоч кобилу запрягай», – бідкається мешканець Іван Олексійович. І його зрозуміти не важко. Адже за такі гроші залізницею можна доїхати до Києва.
Тож, зважаючи на соціальну значимість проблеми, редакція вирішила направити копію листа до Ізюмської райдержадміністрації. Звідти через кілька днів надійшло роз’яснення за підписом першого заступника РДА Дмитра Кіяна. Він повідомив, що торік 26 листопада проводився конкурс перевізників, але ніхто не виявив бажання обслуговувати маршрут «Ізюм – Співаківка». Як пояснили водії, людей мало, а ціна проїзду не покриває навіть елементарних витрат.
Аби якось залагодити справу, як тимчасовий варіант було вирішено запропонувати роботу підприємцю М.Є.Максименку. Той, правда, погодився. Однак поїздивши місяць, відмовився. Теж не влаштував пасажиропотік. За словами посадовця, бажаючих доїхати до Ізюма переманювали інші. Приміром, нелегальний перевізник (транспортний засіб з номерним знаком АХ 9126 ЕА) забирав фактично з-під носа маршрутного авто. Керівництво з цього приводу звернулося до правоохоронців з вимогою змусити «чорних граків» поважати законодавство. Однак ситуацію це не поліпшило.
Наступний конкурс перевізників провели вже 4 квітня цього року. Він також не виявив бажаючих їздити по даному маршруту. І хоча організаційні труднощі є, райдержадміністрація, за словами першого заступника голови, не полишає сподівань відновити рух автобуса.
Коли це станеться, не відомо, а зараз жителі Співаківки та Заводів потерпають від відсутності громадського транспорту. Бо навіть дістатися до траси Ізюм – Барвінкове (а це 4 км) селянину треба викласти 50 грн.
За коментарем звернулися й до Заводського сільського голови М.М.Чегринця. Михайло Миколайович, аналізуючи ситуацію, був вельми категоричним, означивши кілька причин. І найпершою назвав необачність самих жителів. «Ну, що говорити: часто-густо, не дочекавшись маршрутного автобуса, люди, дійсно, користувалися послугами місцевих «перевізників», зокрема Рєзніка і Гребенюка, які ніде не зареєстровані, не платять податків до бюджету та й відповідальності за безпеку перевезень не несуть. Став попереджати мешканців, мовляв, це матиме негативні наслідки. І як у воду дивився, – підкреслив очільник громади, – маршрут для автобусників виявився нерентабельним».
За словами сільського голови, сьогодні люди час від часу користуються послугами нелегалів. То на комбікормовий завод треба поїхати, то на базар. Але це не вихід. Потрібна стабільність автосполучення. Для цього треба, щоб на маршрут прийшов відповідальний перевізник, скажімо, те ж автотранспортне підприємство. Люди, підкреслив Михайло Миколайович, мають звикнути до чіткого графіка руху автобуса. Районна ж влада у цій ситуації повинна зайняти принципову позицію і подбати про компенсацію коштів за пільгове перевезення.
Звісно, негативно впливає на роботу громадського транспорту низька якість асфальтового покриття доріг як регіонального, так і місцевого значення. Перевізники відмовляються обслуговувати маршрути. Через суцільні вибоїни тріщать ресори, лопаються скати, виникає реальна небезпека ДТП. З перебоями стали їздити автобуси до Бражківки, Сулигівки, Вырнопілля. Складна ситуація у населених пунктах північно-східного напрямку. Як зазначив Бугаївський сільський голова Олександр Дикань, розбиті дороги ставлять жителів Бугаївки, Чистоводівки, Куньє, Олександрівки у складні обставини. Дістатися до райцентру, не кажучи вже про Харків, практично, не можливо. Про ці життєві обставини йшлося у передачах на центральних телеканалах України.
Врешті, стає зрозумілим, що половинчастими заходами проблему обслуговування автобусних маршрутів на Ізюмщині не вирішити. За стіл перемовин мають негайно сісти представники сільських громад, транспортники, керівники РДА, депутати всіх рівнів влади. Бо, як казав один відомий політик, зволікання смерті подібне.
М.КАЛЮЖНИЙ.
МАЛЮНОК Є.СІПКОВА.
P.S. Коли готувався матеріал до публікації, стало відомо, що мешканці Співаківки та Заводів звернулися по допомогу в цій справі ще й до депутата Харківської обласної ради В.А.Ісламова.