З корисними книгами буває дуже важко розлучитися. Навіть якщо від часу, необережного поводження або занадто частого використання вони приходять в непридатність. Однак дати друге життя томику з дорогими для серця віршами або книзі корисних порад, що дісталася ще від бабусі, цілком можливо в домашніх умовах своїми руками.
З коханими або корисними книгами буває дуже важко розлучитися. Навіть якщо від часу, необережного поводження або занадто частого використання вони приходять в непридатність. Однак дати друге життя томику з дорогими для серця віршами або книзі корисних порад, що дісталася ще від бабусі, цілком можливо в домашніх умовах своїми руками.
Міняємо стару на нову обкладинку
Обкладинка – перше, на що потрібно звернути увагу, оцінюючи стан книжки. Якщо відсутні або сильно пошкоджені її передня або задня частини, в жалюгідному стані форзаци, то не залишається нічого іншого, як зробити нову. Або використовувати підходящу від якої-небудь іншої книги, якої не шкода пожертвувати. Для початку розглянемо другий варіант, як найбільш простий:
- Акуратно відокремлюємо вимагає заміни обкладинку від основного блоку реставрируемой книги, намагаючись максимально зберегти її цілісність.
- Відповідну готову обкладинку від іншої книги очищаємо від залишків клею та паперу. Тут головне, щоб вона відповідала потрібним розмірами.
- Якщо вдалося підібрати підходящу обкладинку цілком, тоді залишається подумати лише про оформлення. Для цього можна використовувати добре збереглися фрагменти від старої обкладинки. Відсканувати їх, підправити, наприклад в фотошопі, роздрукувати на кольоровому принтері і наклеїти на лицьову, тильну сторони і на корінець. Але можна проявити творчу фантазію і зробити оформлення оригінальним авторським. Заказать отличную фурнитуру для книг
Для того щоб зробити своїми руками нову обкладинку потрібні відповідні аркуші картону, бажано щільного, товщиною 1,5–2 мм, Але підійде і просте, у тому числі знову ж від обкладинок старих або непотрібних книг. Тільки технологія тепер буде дещо інша:
Робимо дві заготовки для майбутньої обкладинки, вирізуючи їх з картону за потрібними розмірами. Якщо стара обкладинка не збереглася, потрібно заміряти сам блок або окрему сторінку додати по краях по 2-3 мм.
Обтягуємо заготовки папером. Найпростіший варіант – звичайна біла папір для принтера. Тільки за розмірами вона повинна бути значно більше самої заготовки. Картонку маємо точно посередині прямокутного листа, обраного для обтягування. Куточки папери обрізаємо, не доходячи до краю картону. Потім по черзі загинаємо краю на зворотну сторону, промазуємо їх клеєм з внутрішньої сторони і ретельно розрівнюємо. Вийде картонний прямокутник, обтягнутий папером з одного боку. Таким же чином робимо і з другої заготівлею.
Обтягнуті заготовки кладемо під прес і залишаємо на на3– 5 годин, щоб клей підсох, а обидві частини нової обкладинки при цьому не деформувалися. Пресом можуть служити кілька великих і досить важких книг.
Третя складова частина нової обкладинки – корінець, за допомогою якого з\'єднуються між собою її верхня і нижня частини. Його можна вирізати з шкіри, тканини, цупкого паперу, натуральної або штучної шкіри. Для цього вимірюють товщину і висоту блоку зі сторінками і роблять викрійку. По ширині додають з обох сторін по 2 см і 1 см по торцях, якщо потрібно на подгибку. Зручно зробити викрійку з допомогою міліметрового паперу. Склеїти обидві частини обкладинки між собою з допомогою корінця можна відразу. Але краще це зробити вже після того буде приведений в порядок весь палітурка і приклеєні форзаци.
В результаті отримаєте акуратну обкладинку.
Освоюємо ази палітурного справи
Слово палітурка у вузькому, спеціальному значенні – це та частина книги, яка скріплює всі її сторінки між собою. Але досить часто його вживають і в більш широкому сенсі, кажучи наприклад, старовинний палітурка, шикарний палітурка і т. д. Або мають на увазі сам процес переплетення паперових аркушів. Обкладинка старовинних книг – своєрідний хранитель історії. Адже в різний час при їх виготовленні застосовувалися різні технології. Однак, щоб в домашніх умовах освоїти ази палітурного справи, досить розбиратися з м\'якою або твердою палітуркою книги доведеться мати справу.
Як склеїти книгу в м\'якій палітурці? Її потрібно саме склеїти, тому що всі аркуші такої книги з\'єднує лише тонкий клейовий шар, нанесений по всій площі корінця. Безпосередньо до сторінкового блоку простим, але, як правило, ненадійним способом, приклеєна і сама обкладинка. Вона, дійсно, м\'яка, зовні іноді буває глянсова. Дуже часто книга з таким палітуркою починає розвалюватися вже в перший день покупки. І в цьому випадку не залишається нічого іншого, як склеїти книжку своїми руками заново. Але перш обов\'язково потрібно купити клей для палітурних робіт.
Ні в якому разі не можна користуватися силікатним клеєм і скотчем! Від силікатного клею, його ще називають канцелярським, обкладинка стане твердим і ламким, а скотч за кілька років втратить свої властивості. До того ж, його буває важко прибрати, не пошкодивши папір, на яку він колись був наклеєний.
Зміцнюємо обкладинку
Тепер детально розглянемо, не тільки як заклеїти книгу, але і як зміцнити м\'яка обкладинка книг своїми руками. Матеріали та інструменти, які нам при цьому знадобляться:
- Клей для палітурки книг. Якщо не вдалося знайти спеціальний, то можна використовувати і ПВА, але тільки найвищої якості.
- Міцна нитка. Підійде дратва або, наприклад, нитка для простьобування одягу.
- Лобзик або ножівка по металу.
- Струбцина або будь-яке інше пристрій, яким можна затиснути блок, щоб він не розсипався під час роботи.
Подальші дії будуть наступними:
- Всі частини книги, крім обкладинки, акуратно складаємо, вирівнюємо і міцно затискаємо в струбцині. Очищаємо палітурка від обривків і залишків старого клею (можна пройтися тонкої наждачним папером).
- Лобзиком або ножівкою робимо поперечні пропили по всій довжині корінця на відстані 3-4 см один від одного глибиною до 2 мм.
- Приготовану нитка нарізаємо на стільки шматків, скільки зроблено пропилів. А по довжині – трохи більше самого надрізу.
- Пропиляні місця очищаємо від сміття, промазуємо клеєм і вставляємо туди шматочки ниток. Залишаємо блок в струбцині до повного висихання клею.
Приклеюємо обкладинку
Заключним етапом реставрації книги з м\'яким палітуркою буде приклеювання обкладинки. Можна взяти колишню, якщо вона добре збереглася і наклеїти так, як це було спочатку. Але краще все ж замінити її на тверду обкладинку, виготовлену за одним із раніше описаних способів, і з\'єднати з допомогою форзаців.
Для форзаца теж можна використовувати звичайний офісний папір, хоча краще взяти більш щільну пастельну. Аркуш перегинають навпіл по довжині і ширині він при цьому повинен бути дорівнює книжкового блоку. Поєднуємо лінію згину аркуша першого форзаца з титульним аркушем блоку і приклеюємо його по всій довжині сторінки вузькою смужкою шириною 3-5 мм. Точно також приклеюють інший зігнутий лист із зворотного боку до останньої сторінки.