Збереження природних зубів в хорошому стані - одна з найважливіших завдань, що стоять перед кожною людиною. Жодна, навіть сама сучасна, штучна система не зрівняється з зубами, дарованими нам природою. Між тим, багато хто з нас рано чи пізно стикаються з необхідністю встановлення зубних протезів.
Збереження природних зубів в хорошому стані - одна з найважливіших завдань, що стоять перед кожною людиною. Жодна, навіть сама сучасна, штучна система не зрівняється з зубами, дарованими нам природою. Між тим, багато хто з нас рано чи пізно стикаються з необхідністю встановлення зубних протезів.
Найчастіше протези доводиться встановлювати у разі, якщо відбулася втрата одного або декількох зубів. Причин, які можуть призвести до втрати, існує безліч. Людина може позбутися зубів внаслідок різних захворювань (наприклад, ускладнень карієсу і періодонтитів). Крім того, причиною втрати можуть стати отримані травми або вади розвитку зубощелепної системи.
Встановлення зубних протезів дозволяє відновити пережовування їжі, мова, уникнути розхитування і зміщення зубів. Майже всі сучасні протези дуже близькі до природних зубів по своїм властивостям і зовнішньому вигляду. Вироби, що випускаються в наші дні, зручні, практичні і при правильному догляді за ними служать довгий час.
Існують дві основні групи протезів:
- незнімні: після установки вони більше не витягуються з ротової порожнини;
- знімні: ці протези розраховані на періодичне виймання.
Наша стаття присвячена другій групі - знімних протезів.
Види і способи фіксації знімних зубних протезів
Сьогодні пацієнти стоматологічних клінік мають можливість вибору з безлічі видів знімних протезів. При підборі оптимальної різновиди лікар враховує те, наскільки істотно пошкоджені природні зуби. У випадку, якщо вони повністю відсутні, застосовуються повні зубні протези. Ці вироби представляють собою вигнуті пластмасові пластинки, до яких прикріплені штучні зуби. Платівка охоплює щелепу пацієнта, а якщо протез встановлюється на верхню щелепу - ще й небо. Фіксація знімних протезів повного типу в ротовій порожнині здійснюється за рахунок присмоктування.
У разі якщо втрачено лише кілька зубів, застосовуються частково-знімні зубні протези. Ці вироби виготовляються з пластмаси (крім деяких деталей, за допомогою яких протези кріпляться до здорових зубах). Існує кілька видів частково-знімних зубних протезів - наприклад, бюгельні. Цей різновид має дугового каркас, що дуже важливо: за рахунок цього елемента навантаження рівномірно розподіляється по всій щелепи. Крім того, бюгельні протези не закривають неба, що є їх важливою перевагою. Кріплення зубних протезів бюгельного типу виконується за допомогою аттачменов (замків) або кламерів (металевих гачків).
Крім розглянутих видів, існують пластинчасті протези, знімні сегменти, нарешті, иммедиатпротезы. Кожна з цих різновидів має свої особливості, з якими досконало знайомі стоматологи.
Засоби для фіксації зубних протезів
Важливою частиною навичок поводження зі знімними зубними протезами є вміння правильно їх фіксувати. Сучасні виробники пропонують безліч спеціальних засобів фіксації знімних зубних протезів, які:
- значно полегшують звикання до протезів і їх носіння;
- захищають ясна від пошкоджень;
- дозволяють повноцінно харчуватися і розмовляти.
крем для фіксації зубних протезовкрем для фіксації зубних протезів
Підбір засобів для фіксації знімних протезів повинен виконуватися з урахуванням індивідуальних особливостях ротової порожнини пацієнта. Існує кілька різновидів засобів, з допомогою яких виконується фіксація зубних протезів. Розглянемо їх докладніше. Можно приобрести отличный фиксирующий крем для зубных протезов
Великою популярністю користуються креми. Вони наносяться на нижню частину зубного протеза, після чого він щільно притискається до щелепи. Використання кремів дозволяє надійно зафіксувати протеза в ротовій порожнині, причому ця надійність зберігається протягом 12-24 годин. Стоматологи рекомендують використовувати креми пацієнтам з рясним слиновиділенням. До складу сучасних кремів для зубних протезів входять такі речовини, як:
- парафінове масло;
- петролатум;
- метилпарабен;
- силікагель;
- карбоксиметилцелюлоза;
- багато хто інші.
Іншим поширеним засобом фіксації зубних протезів у роті є порошки. Вони, на відміну від кремів, застосовуються при малому слюноотделении. Порошок насипається тонким шаром на протез, який вставляється в ротову порожнину.
Негайно і дуже міцно схватываясь, порошок забезпечує тривалу фіксацію протеза. Основою цих коштів, як правило, є альгінат натія - речовина природного походження, яке не має шкідливого впливу на здоров\'я людини. Крім того, порошки входить особлива різновид целюлози і деякі інші речовини.
Такий засіб, як фіксують смужки, застосовується при неправильній будові щелепи. Крім того, вони можуть бути корисні при тривалому звикання до протезу. Смужки випускаються із спеціального полотна, вони забезпечують тривалу надійну фіксацію вироби. Крім того, смужки дозволяють захистити десни від пошкоджень. Ці засоби дуже прості в застосуванні: як правило, фіксуючу смужку потрібно на кілька секунд опустити в теплу воду, після чого докласти до протеза і вставити його в ротову порожнину.
Догляд за протезами
Використання зубних протезів, особливо знімних, на жаль, значно погіршує гігієнічний стан порожнини рота. Саме тому за знімними протезами необхідний дуже ретельний догляд. Ці вироби потрібно регулярно очищати від залишків їжі і бактеріального нальоту. Рекомендується виймати протези після кожного прийому їжі і виконувати процедуру їх очищення. Встановлювати протези можна, лише переконавшись у повній відсутності забруднень. Вранці і ввечері протези необхідно очищати за допомогою зубної пасти та щітки, після чого ретельно промивати водою.
Крім описаного вище регулярного догляду, необхідно з певною періодичністю виконувати більш глибоке очищення зубних протезів. Для цього слід використовувати спеціальні засоби, пропоновані сучасними виробниками. Одним з таких засобів є шипучі таблетки для зубних протезів, які легко розчиняються у воді, фарбуючи її в блакитний колір. Таблетка поміщається в склянку з теплою водою разом з протезом; через 10 хвилин останній набуває чистий, охайний зовнішній вигляд. Крім того, використання таблеток повністю дезінфікує протез. Не забудьте промити виріб в проточній воді перед установкою в ротову порожнину.