Багато з нас мають дісталися в спадщину сільські або дачні ділянки. Вирощування овочів і зелені в такому випадку – найкращий спосіб забезпечити свою родину екологічно чистою і смачною їжею на весь рік. Але для цього доведеться потрудитися – копати землю, підгортати і т. д. Крім того, на обробку городу «дідівськими» способами йде багато часу. Щоб автоматизувати обробку ділянки може здатися, що знадобитися багато різної техніки. Однак такий підхід можливий тільки в тому випадку, якщо у вас велике господарство і більше 10 соток землі. Інакше купівля різної техніки під кожну задачу буде марнотратною і як мінімум не раціональною. У такій ситуації правильним виходом буде придбання однієї, багатофункціональної машини, яка зможе виконувати безліч робіт – мотоблока.Багато з нас мають дісталися в спадщину сільські або дачні ділянки. Вирощування овочів і зелені в такому випадку – найкращий спосіб забезпечити свою родину екологічно чистою і смачною їжею на весь рік. Але для цього доведеться потрудитися – копати землю, підгортати і т. д. Крім того, на обробку городу «дідівськими» способами йде багато часу. Щоб автоматизувати обробку ділянки може здатися, що знадобитися багато різної техніки. Однак такий підхід можливий тільки в тому випадку, якщо у вас велике господарство і більше 10 соток землі. Інакше купівля різної техніки під кожну задачу буде марнотратною і як мінімум не раціональною. У такій ситуації правильним виходом буде придбання однієї, багатофункціональної машини, яка зможе виконувати безліч робіт – мотоблока.
Володіння цією технікою дасть вам безліч переваг, серед яких економія вашого часу та сил і набагато більш ефективне проведення таких робіт як:
• оранка землі;
• культивація;
• заготівля борозен для посадки;
• підгортання;
• викопування коренеплодів.
Оранка мотоблоком
Робота мотоблоком найбільш ефективна на невеликих ділянках з окультуреним грунтом. Для цього знадобиться правильно встановити насадку плуг і відрегулювати її. Примірний порядок дій такий:
1. Замінити колеса культиватора на грунтозацепи. Їх встановлюють на подовжені (змінні) осі.
2. Закріпити плуг на зчіпний пристрій. Гайки кріплень при цьому треба зафіксувати так, щоб можна було відрегулювати плуг, тобто, не затягувати їх повністю.
3. Двома штирями зафіксувати зчеплення плуга до кріпильної сережці мотоблока.
4. Виставити мотоблок на підставки грунтозацепами. Підставку під його опорну ніжку ставлять так, щоб мотоблок не нахилявся в бік плуга.
5. Висота підставок під грунтозацепи буде залежати від того, на яку глибину треба зорати землю. При оранці на зиму висота підставок повинна бути 20-25 см, навесні – 10-20 див.
6. Коли мотоблок встановлений, необхідно відрегулювати нахил корпуса плуга з допомогою регулювальних болтів, при цьому п\'яту плуга встановлюють паралельно поверхні землі.
7. Знімаємо мотоблок з підставок і виставляємо кермо так, щоб ручки були на рівні вашої попереку. Таке положення керма при оранці забезпечує найменшу навантаження на руки.
Перш ніж приступити до оранці грунту мотоблоком, виконують контрольну оранку і оцінюють правильність регулювання плуга, якість відвалу грунту і глибину борозни.
интернет магазин купить мотокультиватор
При правильному регулюванні гребінь другої борозни лягає поруч з гребенем першої, тобто між самими борознами відстань не повинна бути більше 10 див. Друга борозна також не повинна перекривати першу, інакше утворюється навал грунту. Для цього праве колесо пускають посередині відвалу попередньої борозни.
Культивація мотоблоком
Залежно від стану землі підлягає обробці існує як мінімум два способи культивування.
1. Для ділянки поросла високою травою застосовують наступний спосіб. Перед початком робіт траву косять і виносять за межі ділянки. Обробіток грунту починають завчасно, наприклад, якщо планується посадка городу навесні, то починати обробляти грунт треба влітку попереднього року, в кілька прийомів.
При першому проході основним завданням буде порізати дерен і розпушити грунт. Після цього смикну дають просохнути протягом двох тижнів. Роботи краще виконувати в сонячну погоду, це дозволить максимально позбавитися від багаторічних бур\'янів.
2. Другий спосіб застосовується, якщо ділянка постійно обробляється. При цьому спочатку вносять добрива, а потім грунт культивується.
Корисна порада. Якщо в процесі обробки ділянки ріжучі кромки культиватора засмітилися травою і корінням – щоб очистити їх дайте задній хід і кілька разів прокрутити в землі.
Заготівля борозен для посадки мотоблоком
Коли грунт удобрений і прокультивирована, необхідно нарізати борозни для посадки картоплі або інших овочів і в цьому нам допоможе мотоблок. Обладнати його необхідно наступним чином: надіти металеві колеса з грунтозацепами, посередині встановити один окучник. Крім того потрібно встановити вантажі і про ремінь, який значно полегшить роботу. Перед початком робіт поле ділять на дві рівні частини і посередині на двох дерев\'яних кілочках натягують мотузку для позначення першого ряду. Пам\'ятайте – того як проведено перший ряд залежить успіх всієї роботи. Після цього по колу проти годинникової стрілки нарізаються інші борозни, а орієнтиром для наступних рядів буде служити край попереднього гребеня.
Підгортання мотоблоком
За допомогою культиватора також виконують підгортання картоплі та інших коренеплодів. Для цієї мети використовують спеціальне навісне обладнання: високі колеса з грунтозацепами і окучники. Підгортання виконують за три рази. Перше виробляється, як тільки позначаться ряди з рослинами. Для цього використовують низькі металеві колеса. Друге – приблизно через тиждень і вже на високих колесах. Третє – незадовго до змикання рядків. При цьому при кожному наступному підгортанні розворот окучников збільшують, і останнім виконується при максимальному розвороті. Це дозволяє формувати красиві гребені і знищити більшість бур\'янів.
Викопування коренеплодів
Для викопування картоплі і інших коренеплодів служить картоплекопачка, яка використовується з високими або низькими колесами.
Спершу необхідно налаштувати копалку. Для цього стійку копалки закріплюють вертикально. Потім встановлюють глибину ходу. Сама копалка повинна спиратися на грунтову підошву – більш щільний шар грунту, що знаходиться під верхнім пухким шаром, в якому росли бульби. Для цього необхідно пройти по ряду приблизно 3 м, зупинитися і подивитися, чи немає серед викопаних бульб порізаних або потертих копалкой. Якщо є – потрібно збільшити глибину ходу, пройти ще 3 м і повторити огляд бульб. Потім пройдений рядок відкривають лопатою і оглядають на предмет наявності там бульб.
Картоплю копають через ряд – після того як викопаний перший ряд, суміжний ряд пропускають і відразу переходять до наступного. Роблять це для того щоб не пошкоджувати колесами бульби, які відкотилися в міжряддя, і для того щоб мотоблок не нахилявся в бік з-за різниці в зчеплення з грунтом.