Текст і відео М.Калюжного.
Це знакова подія як для Ізюма, такі і для всієї світової культури. Після довгих реставраційних поневірянь й тривалого зберігання на архівних полицях Напрестольне Євангелії 1707 року видання, подароване свого часу Свято - Преображенському собору імператором Петром I, знову побачило світ. У краєзнавчому музеї Ізюма з цієї нагоди відбулися урочистості, в яких взяли участь керівники органів місцевого самоврядування, працівники установ та організацій, історики, краєзнавці, поціновувачі культури краю. Відкриваючі експозицію, директор музею Ольга Махортова зазначила, що оздоблений сріблом і позолотою обклад і саме Євагеліє не могли виставляти на постійний огляд через відсутність необхідного обладнання. Відтепер є вітрина із сигналізацією, яка надійно берегтиме унікальний артефакт. Вона щиро подякувала керівництву міста за підтримку музею. « Дійсно, цьогоріч ми змогли придбати нову систему охорони. Тепер можемо демонструвати Євангеліє для всіх бажаючих», - сказав міський голова Валерій Марченко. За його словам, у музеї ще чимало історичних цінностей, які потребують особливої уваги. Тож н висловив впевненість, що Напрестольне Євангеліє стане справжнім оберегом для Ізюма.
Під час урочистостей виступили начальник міського управління культури Олена Яснова, науковий співробітник музею. Діна Листопад, краєзнавець Станіслав Бондаренко, а також настоятель Свято – Преображенського храму отетць Сімеон.
М.Калюжний
Відео та монтаж І.Коровіна
Для Ізюму це дійсно подія. На жаль туди не запрошували краєзнавців, а зробили все тишком нишком без об`яви про цю подію, для вузького кола службовців та для тих, хто не цікавиться історією. Думаю, що для ізюмчан та відвідувачів музею було б цікаво знати, за що місто удостоєно такого визначного подарунку від самого імператора по закінченню Полтавської битви. Чим же ізюмські козаки відзначились в цій битві? Україна вже чверть століття відзначає свою незалежність. Музейні працівники Ізюму проводять не аби яку роботу по відзначенню цієї дати. То чому вони навіть сьогодні замовчують сам привід дарунка? Річ в тому, що Ізюмський полк був набраний з українських козаків і Петро дуже боявся, щоб вони підтримають Мазепу в визвольній боротьбі від російських завойовників. Але полк чесно відсидівся в себе в фортеці під час битви. Звісно це було на радість Росії. Можливо саме нашого полку не вистачило Мазепі, щоб наше з вами життя пішло іншим шляхом. Мабуть, кожен українець, або людина не з рабською психологією розуміє, що Євангеліє це дарунок Ізюму за зраду Україні. А багато найбільш цінних експонатів, як наприклад «затинна пищаль» та багато інших артефактів зникли з музею по акту передачі на зберігання в обласний музей в 2005 році. Як мені написав один з краєзнавець в фейсбуці: «На неї з Харкова один колекціонер давно облизувався». Цінність зниклих експонатів значно вища від Євангеліє. Де знаходиться цей безцінний скарб сьогодні мені не відомо. Хотів зробити журналістське розслідування, але мені відмовили надати документи. Судитись в нашій країні за цінність ізюмської громади практично неможливо. Та й місцевій владі до цього мабуть байдуже. Бо відповіді, після моєї статті, надрукованої в «Обріях Ізюмщини», так і не діждався.