Перевірка місця фактичного проживання внутрішньо переміщеної особи- це візит працівників управління соціального захисту в житлове приміщення, де мешкає така особа, з метою перевірки достовірності вказаної в заяві інформації про фактичне місце проживання / перебування/ внутрішньо переміщеної особи. Якщо внутрішньо переміщена особа переїхала в інше житлове приміщення і більше не мешкає за адресою, яка вказана в довідці необхідно протягом 10 днів після переїзду повідомити про це управління соціального захисту населення за новим місцем проживання. Перевірка достовірності вказаної в заяві інформації про фактичне місце проживання перебування / внутрішньо перемішеної особи передбачена Порядком призначення ( поновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженим Постановою КМУ № 365 від 08.06.2016року. Вони мають відбуватись кожні 6 місяців.
Перевірки передбачені стосовно всіх внутрішньо переміщених осіб, що отримують пенсію ( щомісячне довічне грошове утримання), всі види соціальної допомоги та компенсації, матеріальне забезпечення, надання соціальних послуг, субсидії та пільги за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування. А також можуть бути перевірені особи, що отримують щомісячну адресну допомогу.
Перевірка місця проживання повинна бути здійснена протягом 15 днів з дня отримання управлінням заяви про призначення виплат особі, що поставлена на облік ВПО , або особі, що поновила довідку ВПО.
У разі відсутності ВПО за місцем фактичного проживання на час проведення першої перевірки ( що відбувається протягом 15 днів з дня отримання управлінням заяви) комісія, яка приймає рішення про призначення / поновлення/ виплат може відмовити в їх призначенні / поновленні/.
У разі відсутності ВПО за місцем фактичного проживання на час проведення наступної перевірки працівник, що перевіряє має залишити повідомлення про необхідність з’явитись в управління соціального захисту протягом 3 днів.
Перевірка представляє собою візит інспектора управління соціального захисту населення в житлове приміщення де мешкає ВПО, при цьому інспектор складає акт матеріально - побутових умов проживання сім’ї. Працівник управління соціального захисту має представитись, надати документи, що підтверджують його особу. В ході перевірки він може уточнювати дані стосовно членів сім’ї, що мешкають разом; про наявність і характеристики житлових приміщень, земельних ділянок та транспортних засобів, що знаходяться у власності або користуванні сім’ї; дізнаватись дані про додаткові джерела існування, включаючи роботу без укладання трудового договору; дізнаватись про покупку або оплату послуг, вартість яких перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім’ї.
Працівники управління соціального захисту не можуть дізнаватись подробиці особистого життя ВПО; проводити обшук або огляд особистих речей; рахувати кількість одиниць одягу, меблів, техніки.
У разі допущення порушень з боку перевіряю чого особа має право звернутись на гарячу лінію Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за номером 044 253 75 89 або 0 800 50 17 20