Часто буває, що суперечки диванних експертів в соціальних мережах можуть не тільки займати сміттям ділянки мозку, які важливі для більш продуктивної діяльності. Буває, що колективна свідомість піднімає на поверхню дуже актуальні проблеми. І результат вирішення багатьох проблем громадянам потрібен вже зараз, а це стає неможливим через втрачених у минулому дій на перспективу. Одна з таких проблем - це бродячі собаки. Досить часто ця тема спливає, викликаючи палку полеміку між захисниками тварин та громадянами, охочими елементарно убезпечити себе і своїх дітей. Однак соціальні мережі з їх пабліками і спільнотами тільки підвищують градус загального напруження і не знаходять напрямок для усування проблеми.Далі.
© obrii.com.ua
Часто буває, що суперечки диванних експертів в соціальних мережах можуть не тільки займати сміттям ділянки мозку, які важливі для більш продуктивної діяльності. Буває, що колективна свідомість піднімає на поверхню дуже актуальні проблеми. І результат вирішення багатьох проблем громадянам потрібен вже зараз, а це стає неможливим через втрачених у минулому дій на перспективу. Одна з таких проблем - це бродячі собаки. Досить часто ця тема спливає, викликаючи палку полеміку між захисниками тварин та громадянами, охочими елементарно убезпечити себе і своїх дітей. Однак соціальні мережі з їх пабліками і спільнотами тільки підвищують градус загального напруження і не знаходять напрямок для усування проблеми
Ми вирішили не покладатися на авторитети в інтернетах, а знайти служби, які безпосередньо можуть бути задіяні у вирішенні проблеми бродячих собак. Перше, що спадає на думку, це управління ветеринарної медицини. Адже страшніше самого укусу можуть бути наслідки, в разі зараження тварин на сказ. Але, як виявилося, навіть в крайньому випадку епізоотичної ситуації, в Ізюмі немає можливості вилову особин. Саме з цієї причини неможливе також їх щеплення і стерилізація. Як пояснив ветеринарний лікар Олександр Гродецький, зараз діє «Закон України про захист тварин від жорстокого поводження. ВВР 2006 №27 ст.230», який виключає можливість їх фізичного знищення будь-яким способом. Тому все впирається в можливості комунальних підприємств вилову тварин.
Будівництво місця утримання для бродячих тварин і його обслуговування - справа дуже затратна для місцевого бюджету в нинішніх реаліях. Але, за словами Олександра Гродецького, цілком можливо реалізувати утримання вольєра на 10 особин для догляду за ними в післяопераційний період після стерилізації. Таким чином ми зможемо прищепити і забезпечити поступове зниження популяції. Але ризик нападу диких звірів вже сьогодні все одно залишається. Цей шлях вирішення проблеми довгий, але найменш витратний. Він істотно знижує ризик поширення сказу. Тим більше, що вже був тривожний дзвіночок з ситуацією з Куп\'янського району, де собака, хвора на сказ, покусала дитину.
Проблема ускладнюється ще й тим, що в місті (а можливо і в області) немає вакцини від сказу для покусаних людей. Відсутність вакцини підтвердила лікар-епідеміолог Ізюмської райСЕС Тетяна Суббота і розповіла про регулярні звіти зі статистикою з проблеми нападу бродячих собак на жителів міста. За 2015 рік у нашому місті зафіксовано 62 людини з укусами і, на щастя, без діагнозу сказу.
В мережі інтернет лише один матеріал вдалося знайти з досвідом вирішення цієї проблеми, це онлайн газета Зоря http://zorya.org.ua/ з матеріалом по місту Дніпро. У Дніпрі (а точніше, недалеко від нього - в районі села Волоське) існує притулок для бродячих тварин. Належить він некомерційної громадської організації - реабілітаційному центру «Друг». Притулок містить тварин на кошти, отримані від пожертвувань. Співробітники «Друга» отримують від городян повідомлення з проханнями «зайнятися» бродячими собаками. Однак виїжджають на такі виклики волонтери рідко. Анна каже: - На жаль, кошти дозволяють нам займатися стерилізацією тільки в крайніх випадках. Практично всі гроші витрачаємо на утримання живуть у нас тварин. У наших клініках-партнерах ми можемо зі знижкою стерилізувати собаку. Це обійдеться в 150-220 гривень, в залежності від статі тварини. Якщо, наприклад, всім двором скинутися по кілька гривень, то проблема вирішується набагато простіше.
Також, в Дніпрі працювали фахівці Європейського товариства захисту тварин ETN (European Society for the Protection of Animals and Nature). Приїзд європейських лікарів ініціювало товариство захисту тварин «Вірність». Транспорт для перевезення тварин надала міська рада. Такі акції вже проходили в інших містах України, а в Дніпрі вона відбулася вперше. За час перебування ветеринари з ETN за допомогою дніпропетровських волонтерів «Вірності» стерилізували п\'ять сотень собак. За підрахунками фахівців, стерилізація цих тварин повинна запобігти народженню приблизно 6 тисяч тварин. Але повторювати цю акцію європейські громадські працівники поки не планують. І дніпропетровським волонтерам доведеться справлятися самостійно.
Волонтер «Вірності» Юлія Очеретяна розповіла про те, з якими труднощами стикається їхня організація: - Ми приймаємо повідомлення від жителів міста про зграї бродячих собак і намагаємося допомогти. У місті є кілька ветеринарних клінік, з якими ми співпрацюємо. Але у нас не завжди є можливість виїхати за кожним сигналом. Наші волонтери займаються тваринами у вільний час. «Вірність» отримує кошти від пожертвувань різних організацій і власних волонтерів. На них ми відловлюємо і стерилізуємо собак. Правда, потім доводиться випускати їх назад, тому що притулку свого у нас немає. Ми стерилізуємо приблизно дві-три собаки в тиждень і, за нашими підрахунками, проблема була б вже вирішена, якщо б господарі щодня не викидали на вулицю нових тварин.
Повернемося до пропозиції Олександра Гродецького. Як уже згадувалося, залишається відкритою проблема відлову бродячих тварин. Тому наступний пункт на нашому шляху - «КП Благоустрій». Директор комунального підприємства Юрій Бриль також стурбований існуючою проблемою, тому що дуже часто і його працівники наражаються на ризик нападу собак. І це створює перешкоди для виконання робочими своїх функцій належним чином. Але, як пояснив Ю. Бриль, його підприємство лише виконавець управління ЖКГ та і у функції підприємства не входить контроль цієї ситуації. Тому що для цього немає ні обладнання, ні спецтехніки, ні навчених фахівців. Але якщо він отримає вказівку від управління ЖКГ, то їм вже спільно треба буде думати, як вирішити цю проблему.
Як виявилося, у Харкові існує комунальне підприємство, яке спеціалізується на вилові бродячих тварин. Це КП «Центр обращения с животными», яке може співпрацювати тільки з придставниками місцевої влади. Таким чином, у любому випадку, подальші кроки ведуть до Изюмського УЖКГ.
У розмові з начальником управління Григорієм Пивоваром стало зрозуміло, що вирішення цієї складної проблеми вже давно обговорюється. Подолати її сподіваються шляхом заказу послуги вилову та утримання собак саме харківськими комунальними службами, котрі мають усі можливості для цієї справи. Вже є деякі пропозиції, але дуже затратні що до нашого невеличкого міського бюджета. Наразі питання стоїть у тому, щоб знайти варіант з якомога дешевими цінами.
Дуже сподіваємось, що справа зрушить з місця, та ще хочеться наголосити і на відповідальності наших мешканців, що підгодовують бродячих собак. Коли ми когось приручаємо, то маємо нести відповідальність за них. Якщо вирішили годувати – будьте готовими і на добре діло по щепленню прирученого собаки, або ізолюйте його від перехожіх. Саме такий випадок прийшовся до очей протягом бесіди у ветеринарній лікарні. Громадянин, який захотів залишитися невідомим, привіз бродячого пса на щеплення. Цю тварину підгодовував його найнятий сторож, то ж господар вирішив, що буде добре уберегти прирученця від зарази. Додам на останок, що згаданий вище закон має пункт про відповідальність за приручених тварин. Але хочеться вірити, що мешканці Ізюму здоровий глузд ставитимуть вище за страх покарання. Люди, якщо ви любете тварин – любіть їх сповна! А своєю любов\'ю до тварин, не чиніть шкоди іншим людям.
Ігор Коровін.