Багатофункціональний електровимірювальний прилад, що дозволяє в різних умовах швидко і якісно виміряти, продзвонити і оцінити параметри електричних ланцюгів, деталей та пристроїв називається мультиметром. Прилад ще називають авометром або тестером.
Багатофункціональний електровимірювальний прилад, що дозволяє в різних умовах швидко і якісно виміряти, продзвонити і оцінити параметри електричних ланцюгів, деталей та пристроїв називається мультиметром. Прилад ще називають авометром або тестером.
Призначення і функції
В даний час таке вимірювальний пристрій в обов\'язковому порядку має бути у професійних електриків, електронників, теле-радіо-майстрів, електромонтажників, інженерів і випробувачів електрообладнання, працівників електролабораторії і фахівців інших професій, а також любителів все лагодити своїми руками . Спочатку такий прилад вимірював всього лише 3 основні електричні величини: силу струму в амперах; напруга в вольтах; опір в Омасі. Звідси і назва авометр (від перших букв одиниці виміру). Сучасні прилади здатні виміряти не тільки зазначені величини, але і такі: температуру; ємність; частоту електричного сигналу (час проходження і проміжку між ними); параметри радіоелектронних деталей (діодів, транзисторів, індуктивностей і конденсаторів). Крім того, в конструкції мультиметров останнього покоління є спеціальний пробник, за допомогою якого можна продзвонити електричні ланцюги, що дозволить перевірити їх цілісність або виявити коротке замикання. Тому в побуті такий прилад теж не буде зайвим. Хороший господар за допомогою такого пристрою зможе все неполадки, пов\'язані з електрикою, усунути сам.
Класифікація
Вибрати потрібний мультиметр з величезного асортименту виробів, пропонованих різними виробниками, допоможе класифікація за такими ознаками:
- способом передачі показань (аналогові, цифрові);
- місця установки (стаціонарні, переносні); конструкції (прямокутної форми, струмові кліщі);
- набору виконуваних функцій;
- способам вибору межі вимірювання величин (з ручним і автоматичним);
- розрядності (від 3,5 до 6,5);
- похибки (від 0,025 до 10%);
- способу управління (клавіша, перемикач, включаючи дисковий);
- розміром дисплея (для цифрових);
- способу питания (акумулятор, батарейки, від електромережі).
В даний час перевага віддається цифровим мультиметрам. Вони компактні, багатофункціональні і мають цілу низку сервісних опцій, які полегшують користування приладом. До них відносять наявність наступних функцій: підсвічування дисплея; таймер споживання; фіксацію свідчень; захист входів харчування Крім того, вироби з точки зору електробезпеки випускаються 4 класів і можуть працювати з низьковольтними ланцюгами (САТ I), локальними ланцюгами (САТ II), розподільними ланцюгами в будівлях (САТ III) і розподільними ланцюгами харчування поза будівлями (CAT IV) . Це відповідає міжнародному стандарту IEC 1010-10. Прилади, що мають в своєму пристрої інтерфейс RS-232 або порт USB для підключення до комп\'ютера, дозволяють якісно обробляти отримані дані. Ціна на такі пристрої відповідно висока. Для домашнього використання краще вибрати цифровий мультиметр з необхідними функціями. У комплектацію будь-якого пристрою обов\'язково входять щупи, джерело живлення, сам прилад і інструкція з експлуатації. Деякі типи мультиметров додатково комплектуються диском, де наочно показані можливості пристрою. Для нечастого користування краще вибрати недорогий прилад, що працює в основних режимах, що дозволить продзвонити ел. ланцюги, виміряти основні параметри (опір, напруга і силу струму), визначити працездатність напівпровідникових деталей.
Вимірювання постійного струму
Працює прилад як амперметр. Тут особливу увагу необхідно приділити величиною струму, який планується виміряти - до 200 мА або вище. Тому необхідно правильно вибрати гніздо підключення (вище про це вже сказано). В цьому випадку прилад підключається в ланцюг послідовно, тобто ланцюг необхідно розірвати. Недотримання цього правила призведе до перегорання запобіжника або неможливості експлуатувати прилад надалі.
Нюанси Вимірювання напруги
При виконанні цієї операції необхідно визначитися з наступними факторами: видом напруги. Для вимірювання постійної напруги перемикач встановлюється в положення, позначене на панелі DCV або V =, а для змінного - в положення, позначене на панелі ACV або V ~; з межами вимірювання; підключити прилад обов\'язково паралельно ділянки кола; дотримуватися електробезпека. Вимірювання постійного струму Працює прилад як амперметр. Тут особливу увагу необхідно приділити величиною струму, який планується виміряти - до 200 мА або вище. Тому необхідно правильно вибрати гніздо підключення (вище про це вже сказано). В цьому випадку прилад підключається в ланцюг послідовно, тобто ланцюг необхідно розірвати. Недотримання цього правила призведе до перегорання запобіжника або неможливості експлуатувати прилад надалі.
Вимірювання опору
У такому режимі вимірюють активний опір. Перевірці підлягають резистори, електричні ланцюги. Прилад підключається тільки паралельно ділянки кола, опір якого вимірюється, при цьому ел. ланцюг не повинна перебувати під навантаженням. Перед тим, як приступити до вимірювань, необхідно перевірити опір вимірювальних проводів. Для цього щуп з чорним проводом вставляється в гніздо COM, а щуп з проводом червоного кольору в гніздо, позначене на панелі буквами VΩmA. Перемикач встановлюється навпроти цифри 200. Цифрове значення, що не перевищує 0,7 Ом, яке висвітиться на дисплеї, говорить про їх опорі і про те, що можна почати виконувати вимірювання. Для цього необхідно доторкнутися щупами до контактів ланцюга, що перевіряється, і на дисплеї з\'являться цифри, що вказують певний опір. Якщо цифри не перевищують 1,5 Ом, то це вказує на несправність ланцюга. У разі справності - цифри будуть перевищувати зазначену величину і необхідно пам\'ятати таку закономірність: чим менше опір споживача струму, тим він потужніший.
Перевірка діодів
Діод - напівпровідниковий прилад, який проводить струм в одну сторону і це відбувається в напрямку від анода до катода. Саме ця властивість дозволяє здійснити перевірку на його працездатність. Тестер встановлюється в режим перевірки діодів (на панелі є умовне позначення діода). Потім необхідно щуп з чорним проводом під\'єднати до катода, а з червоним - до анода. На екрані буде світитися величина прямого напруги. Існує й інший спосіб перевірки працездатності діода за допомогою багатофункціонального приладу. Для цього потрібно його продзвонити, тобто виміряти опір в напрямках прямому і зворотному. Мультиметр перемикають в режим вимірювання опору, при цьому діапазон повинен бути встановлений не більше 2 кОм. Щуп з червоним проводом підключають до анода, з чорний проводом - до катода. Діод справний в тому випадку, якщо на екрані висвітиться опір в кілька сотень Ом, а при розриві ланцюга показання будуть теж великими. Якому способу перевірки діодів віддати перевагу і який краще, вирішується в кожному конкретному випадку і залежить від уподобань фахівця.
Перевірка транзисторів
Як перевірити транзистор мультиметром? Все залежить від типу транзистора. А вони, як відомо, бувають біполярні і польові. У транзисторів біполярних прозванивают р-n-переходи: база-колектор (щуп з червоним проводом приєднується до бази, з чорним - до колектора. Струм повинен проходити тільки в одному напрямку); база-емітер (щуп з червоним проводом приєднується до бази, а з чорний - до емітера. Ток проводиться тільки при прямому включенні); емітер-колектор. Опір прямує до нескінченності, на індикаторі висвітиться цифра 1. Польовий транзистор має затвор, стік і джерело, і їх висновки маркуються виробниками відповідними літерами. Продзвонити його можна точно так само, як і транзистор біполярний. Різниця в перевірці залежить від типу польового транзистора: n-канального; р-канального. Прилад за допомогою перемикача включається в режим перевірки діодів. Щупи черзі підводяться до висновків польового транзистора в певному порядку, і, якщо він відкривається і закривається за допомогою постійної напруги, то такий діод справний. Транзистор Польовий транзистор Важливо! Вимірювати силу струму в побутових розетках за допомогою приладу забороняється! Сила струму вимірюється тільки через навантаження. Працюючи з включеним приладом, не можна торкатися металевих щупів, т. К. Це може привести при виконанні певних операцій до поразки ел. струмом або показати невірні результати. При загорянні індикатора, що свідчить про низький заряд джерела живлення, треба замінити його на новий. Це може привести до погрішностей. Прилад не розрахований на вимірювання змінної напруги понад 500 В, краще не намагатися цього робити, інакше прилад стане непрацездатним. Під час вимірювання опору спочатку необхідно перевірити справність приладу. Робиться це в такий спосіб: щупи накладають один на одного, при цьому на екрані дисплея повинен висвітитися нуль. При перевірці польових транзисторів необхідно зняти з нього статичну електрику.