Картопля - найулюбленіший і затребуваний овоч в Україні. І хоча наші предки його не знали, сьогодні картопля - невід\'ємна частина українськоїї національної кухні. Тому більшість дачників відводить для нього місце на своїй ділянці. Вирощування картоплі дозволяє не тільки заощадити бюджет, але і отримати домашні овочі замість магазинних. Як відомо, продукти зі своєї грядки завжди смачніше і корисніше, ніж куплені. Далі ви дізнаєтеся, як отримувати чудовий урожай картоплі кожний сезон.
Картопля - найулюбленіший і затребуваний овоч в Україні. І хоча наші предки його не знали, сьогодні картопля - невід\'ємна частина українськоїї національної кухні. Тому більшість дачників відводить для нього місце на своїй ділянці. Вирощування картоплі дозволяє не тільки заощадити бюджет, але і отримати домашні овочі замість магазинних. Як відомо, продукти зі своєї грядки завжди смачніше і корисніше, ніж куплені. Далі ви дізнаєтеся, як отримувати чудовий урожай картоплі кожний сезон.
Картоплю можна виростити за допомогою насіння або бульб. Бульби, в свою чергу, іноді ділять на кілька частин, тоді виходить розмноження очками. Вирощування картоплі насінням - трудомісткий процес, який не отримав широкого розповсюдження. Розглянемо докладніше розмноження бульбами і очками. Щоб врожай був добрий - інтернет-магазин «Дачник». У нас Ви завжди зможете купити за кращою ціною dachnik.ua
Вибір і покупка сортових бульб
Якість і кількість врожаю сильно залежить від посадкового матеріалу. Вибирайте для посадки тільки хороші районовані сорти з високою стійкістю до захворювань. Не шкодуйте грошей на перспективний новий сорт, всі витрати окупляться хорошим урожаєм. При належному догляді з одного такого бульби виростає по 30 великих картоплин, а іноді і більше. Навіть найбільш вдалі сорти треба замінювати новими кожні кілька років. Вони поступово вироджуються і дають усе менше врожаю навіть в хороших умовах.
Вибір сорту непросте, адже всього їх виведено близько двох тисяч. У Росії поширено понад 300 з них. У середній частині нашої країни кращий урожай дають ранні і середньоранні сорти. Їх активне зростання встигає пройти в найбільш сприятливий період. Пізньостиглий картопля визріває тільки в південних областях. Найкраще висаджувати кілька сортів з різними термінами дозрівання. Більш ранні можна вживати влітку і восени, а більш пізні складати на зберігання.
З ранніх сортів найбільш поширені Удача, Весна, Політ, Вінета і багато інших. Вони дозрівають менш ніж за 2 місяці. Середньоранні - це Лакомка, Русалка, Аліса, Загадка і інші. Їм до дозрівання потрібно близько 70 днів. Через 80 днів після посадки можна збирати середньостиглий картопля, це сорти Аврора, Принц, Вогник, Колобок, Нікулінський. Більш пізнім сортам на дозрівання потрібно близько 110 днів. Це Чайка, Орлятко, Символ, Журавлинка.
Купувати сортові бульби слід в перевірених магазинах або на сільськогосподарських виставках. Вибирайте картоплини середнього розміру або великі. Вони повинні бути твердими, без пошкоджень і з добре помітними очицями. Бійтеся бульб з сильними забрудненнями. Недобросовісні продавці можуть приховувати таким чином дефекти. Будинки картоплю необхідно обробити марганцівкою або спеціальними засобами проти захворювань і шкідників.
Підготовка бульб до посадки
Бульби необхідно готувати в квітні або травні, за 1 або 2 місяці до посадки. Перш за все, їх треба перебрати, щоб виключити погано збереглися. Потім проводиться знезараження за допомогою марганцівки або борної кислоти. Для більш активного росту можна замочити картоплю в розчині гною або золи, потім час від часу обприскувати його таким же складом. Далі бульби розкладають в один шар в світлому, але не сонячному приміщенні. Якщо вони будуть лежати на сонці, то можуть висохнути і зморщитися. Якщо ж залишити їх в темряві або напівтемряві, то паростки будуть слабкими і тонкими.
У перші дні можна потримати картопля в теплі, але потім перенести в прохолодне приміщення з температурою близько 15 ° С. Раз на тиждень перевертайте бульби на іншу сторону. До моменту посадки на них повинні з\'явитися міцні паростки. За місяць вони виростуть до 2 см, а за два місяці до 5 см. До середини травня, коли земля добре прогріється, картоплю можна висаджувати. Якщо бульби великі і з великою кількістю очок, то їх можна розрізати на кілька частин за день до посадки. На кожному шматочку має залишатися за 2 або 3 паростка. Зріз треба обробити дезінфікуючим засобом.
Підготовка ґрунту для картопляної грядки
Грядку під картоплю необхідно готувати з осені.
Цей овоч віддає перевагу сонячним ділянки і удобрені суглинні або супіщані грунти. Вирощування картоплі в занадто скислої грунті, швидше за все, знизить його стійкість до захворювань. Цю проблему можна вирішити вапнуванням або внесенням доломітового борошна.
Також потрібно внести хімічне добриво, компост або гній. Зверніть увагу, що неперепревшего органічне добриво можна вносити тільки восени. Якщо зробити це навесні, то під впливом великої кількості азоту картоплю зросте пухким і буде містити шкідливі нітрати. Далі землю треба перекопати і сформувати грядку висотою 30 см або трохи нижче. Найкраще, якщо грядки будуть розташовані у напрямку з півночі на південь.
При вирощуванні картоплі важливо дотримуватися сівозміни. Садити його на тому ж місці можна тільки через 3, а краще 4 роки. В іншому випадку в грунті будуть поступово накопичуватися шкідники і збудники захворювань. Якщо у вас немає можливостей для сівозміни за всіма правилами, то намагайтеся чергувати грядки хоча б на 1 рік. Кращі попередники для картоплі - це капуста, буряк, редис і салат, а також огірки.
посадка картоплі
Для посадки картоплі треба почекати, поки грунт досить добре прогріється. Її температура не повинна опускатися нижче 10 ° С. У холоді бульби замруть і перестануть розвиватися до потепління, а це збільшить ризик грибкових захворювань. За народними прикметами термін посадки настає тоді, коли листя на березах стануть розміром з монету, зацвіте черемха і перші кульбабки. Зазвичай це 10-15 травня. Поки земля прогрівається, обробляйте її граблями, щоб розпушити і видалити бур\'яни на стадії сходів.
Існують різні технології посадки: в лунку, на гребінь, між борозною і т.д. Самий відповідний спосіб слід вибирати, виходячи з місцевих особливостей клімату і грунту. Так, наприклад, якщо грунтові води підходять близько до поверхні, то садіть картоплини в гребені на висоті близько 15 см над рівнем грунту. Якщо ж грунтових вод поблизу немає, то можна садити в лунки і залишати рівну поверхню. Якщо восени з якихось причин не було внесено добриво, можна додати його прямо в лунки при посадці.
Город: Як виростити хороший урожай картоплі
Не варто загущать посадку, картоплі необхідно досить багато місця і для бульб, і для зеленої маси. В тісноті він буде гірше розвиватися, відчуваючи дефіцит світла, води і поживних речовин. У таких умовах ймовірність захворювань дуже висока. В одному ряду кущі повинні розташовуватися на відстані приблизно 40 см один від одного. Ряди, в свою чергу, повинні бути віддалені один від одного на метр або трохи менше. Таке розташування значно полегшує догляд за рослинами. Для того щоб ряди вийшли рівними, їх часто роблять уздовж натягнутої мотузки.
подальший догляд
Перші сходи картоплі з\'являються приблизно через тиждень. В цей же час з\'являються і сходи бур\'янів. Їх необхідно видалити за допомогою граблів, щоб вони не доставляли клопоту в майбутньому. Попутно ви розпушите землю. Другий раз обробку граблями проводять ще через тиждень, коли сходи вже підросли, але ще не дуже великі. Боронувати грядку краще в сонячну погоду, щоб висмикнуті з землі пагони бур\'янів відразу засихали. Згодом грядки слід розпушувати після кожного дощу, щоб не утворювалася кірка, якщо ви не мульчіруете їх.
Чи варто підгортати картоплю - питання спірне. Хтось проводить підгортання обов\'язково, а хтось принципово цього не робить. Як і в питаннях посадки, тут важливо взяти до уваги особливості ґрунту і погодних умов. Підгортання в будь-якому випадку буде корисно при загрозі заморозків. Надалі його проводять, коли сходи досягають висоти 10 см і далі по мірі їх зростання. Одночасно з підгортання в грунт вносять добрива.
З моменту посадки і до появи сходів поливати картопля немає необхідності. У бульбах міститься достатній запас вологи, та й земля зазвичай ще не встигає висохнути. Але до моменту цвітіння і далі, коли бульби набирають вагу, грунт необхідно зволожувати. У посуху овоч необхідно рясно поливати не менше 2 разів на тиждень. Вирощування картоплі буде більш ефективним, якщо іноді поливати його розчином гною. Також корисний полив розчином марганцівки в період цвітіння. Це хороша профілактика парші та інших захворювань.
Мульчування грунту помітно полегшує догляд за картоплею. У спекотне літо кращий матеріал для мульчі - це солома. Вона прекрасно утримує в землі вологу, так що поливати можна рідше. Також солома перешкоджає перегріву грунту. Якщо ж літо холодне, то найкраще засипати картопляні грядки скошеною травою. Вона почне пріти і виділяти тепло, а також корисний для рослин вуглекислий газ. Замульчувати грунт завжди залишається пухкої, в ній водиться більше корисних комах і мікроорганізмів. З цією метою можна кидати на грядку і бур\'яни, зірвані до утворення насіння.
Хвороби і шкідники
Картоплі загрожують багато грибкові та бактеріальні захворювання, а також шкідники. Найкращий захист від них - це хороший грунт і правильний догляд. Рідкісне захворювання може завдати серйозної шкоди здоровому овочу, вирощеному за всіма правилами. Також гарною підмогою є спеціальні препарати, які використовуються для профілактики хвороб або для боротьби з ними. Зверніть увагу, що профілактичні склади тримаються на листках набагато краще, якщо додати до них мильний розчин.
Найбільш небезпечний для картоплі грибок фітофторозу. Він може вразити рослини незважаючи на всі запобіжні заходи, особливо якщо літо спекотне і вологе. Поширюється він по повітрю. Тому, якщо у ваших сусідів з\'явився цей грибок, то і до вас він теж потрапить. В першу чергу захворювання вражає нижні листки. Їх треба регулярно оглядати. До появи грибка можна обробляти рослини захисними засобами, з особливою ретельністю обприскуючи нижню сторону листя. Після зараження нижнє листя якомога швидше видаляють. Їх не можна кидати в компост, краще спалити або вивезти за межі дільниці.
Інша неприємне захворювання - це парша, яка вражає бульби. Зустрічається чорна і звичайна парша, перша відрізняється наростами темного кольору. Хвороба може з\'явитися при зайвому вапнування грунту або при нестачі кальцію. Також небезпечна посадка в холодний грунт або на занадто велику глибину. Висока температура і пересохла грунт - ще один фактор, що викликає захворювання паршею. Таким чином, для запобігання захворювання садіть картоплю в прогріту землю, вносите добрива з кальцієм і поливайте грядку в спеку.
Найвідоміший шкідник на картоплі - це колорадський жук. Якщо площа грядок з картоплею у вас невелика, то найкраще збирати його з рослин вручну. Вранці і ввечері досить обійти кущі за 15 хвилин, і шкідник не зможе завдати істотної шкоди. Коли площа більша, єдиним надійним засобом будуть отрутохімікати. Якщо ви не хочете обробляти хімією свої овочі, то знайте, що магазинну картоплю в будь-якому випадку обприскують набагато частіше і більше.
Також вважається, що колорадським жукам не подобається рослина календула (нігтики). Якщо посадити її навколо грядки з картоплею, то шкідників буде менше. Календула і чорнобривці незамінні і в тому випадку, якщо грунт заражена нематодою. Це мікроскопічний хробак, який вражає кореневу систему. Коріння чорнобривців і нагідок виділяють речовини, які є згубними для нематоди.
Вирощування картоплі сильно ускладнюється, якщо в грунті мешкає дротяники. Найбільш охоче він харчується корінням пирію. Це ще одна причина не допускати поширення цього бур\'яну на ділянці. Сівозміна допомагає врятувати картопля від шкідника. Замість картоплі на грядку з проволочником найкраще посадити бобові однорічні, добре допомагає і гірчиця. Також ефективні приманки у вигляді розрізаного картоплі або буряків. Їх закопують в землю, а через пару днів викопують і знищують личинок.
Збір і зберігання врожаю
В першу чергу дозрівають ранні сорти картоплі, їх збирають в липні. Для середньоранніх сортів відповідний термін - друга половина серпня, а для середньостиглих - останні числа серпня і початок вересня. Приблизно за тиждень до збору врожаю варто зрізати бадилля, залишаючи лише невеликий відрізок голого стебла. За нього буде зручно тягнути, щоб звільнити бульби. Якщо на листках з\'явилася фітофтора, всю рослинність потрібно зібрати з грядки і видалити, щоб зараза не потрапила на картоплю.
Викопувати картоплю краще в сонячну погоду, тоді він буде краще зберігатися. Якщо грунт пухкий, то дістати бульби буде зовсім не складно. На деякий час їх треба залишити в лунках, щоб вони висохли. Далі їх збирають, пошкоджені або сумнівні відбирають, щоб використовувати в першу чергу. Решта переносять в підвал і залишають на місяць. Після цього картоплю треба перебрати, очищаючи від бруду тканинними рукавичками, але мити його не слід. Ті бульби, на яких з\'явилися ознаки псування, треба викинути. Решта можна складати в місце постійного зберігання.
З тих лунок, в яких найбільше великих бульб, треба відразу відібрати картоплю для посадки в наступному році. Не варто брати дрібні картоплини, вони недостатньо визріли і можуть дати поганий урожай. Краще вибирайте середні, а якщо є тільки великі бульби, то візьміть їх. Картопля для посадки потрібно збирати з запасом. Частина бульб може не зберегтися до весни або неякісне паростки. Не забудьте скласти кожен сорт окремо, щоб не переплутати навесні.
Найкраще картопля зберігається в сухому приміщенні при температурі трохи вище 0 ° С. Місце має бути темним, щоб бульби не проросли. Не варто насипати з них гірку вище 1 метра. Насіннєву картоплю бажано перебрати ще кілька разів за зиму, щоб своєчасно видалити хворий бульба.
Що стосується звільнилася грядки, то в другій половині серпня ще не пізно засіяти її гірчицею або горохом. Восени сходи скошують і закладають в землю разом з добривом. Кущики гороху можна і не зрізати до весни, вони затримають на грядці сніг і посприяють її зволоженню.
Нестандартні методи вирощування
Вище було описано вирощування картоплі традиційним способом. Але багатьом вдається домогтися великого врожаю завдяки більш оригінальному підходу. Розглянемо кілька найцікавіших варіантів.
Посадка в сіно. Восени не перекопувати грядку, а зробіть тільки борозни завглибшки 25 см. На дно цих траншей треба покласти побільше сіна і притоптати його. За зимовий сезон воно розмокне почне перепрівати. Навесні картопля укладається вглиб сіна і присипається землею або перегноєм. Влітку таку грядку треба поливати рідше, тому що сіно відмінно зберігає вологу. В результаті регулярного застосування грунт стає рихлим і поживною.
Посадка під солому. Цей спосіб ще легше. Навесні потрібно розкласти бульби по поверхні грунту і трохи втиснути їх. Зверху засипати 20-сантиметровим шаром подрібненої соломи і полити. Підгортати і присипати землею не треба, картопля виросте прямо під соломою. Перевага способу в тому, що виростити урожай набагато легше. Не потрібно копати грядки, підгортати, та й бур\'яни менше пробиваються через товстий шар мульчі.
«У бочці». Цей спосіб може зацікавити тих, хто хоче отримати побільше бульб з маленького ділянки. Для посадки бульб треба викопати ямки до півметра завглибшки. Покласти шар компосту товщиною 10 см, на нього бульбу, а зверху ще компост шаром в 10 см. Коли з\'являться невеликі сходи, їх знову присипають компостом. І так кілька разів. В результаті вся півметрова ямка буде заповнена бульбами. Іноді вдається з однієї картоплини отримати ціле відро.
Чорна плівка. Після добрива і перекопування вирівняйте ділянку. Перед посадкою добре полийте його і накрийте спеціальним чорним матеріалом. Бульби висаджують, зробивши прорізи, прямо на поверхню грунту. Трохи присипте їх землею. Вирощування картоплі під плівкою дозволяє уникнути багатьох клопотів і отримати урожай більше звичайного. Перед його збором досить скосити бадилля і прибрати плівку, а зібрати картоплю з поверхні не складе складності.
Картопля - це овоч, який вимагає певної уваги. Його вирощування можна назвати трудомістким. Але виконавши все необхідне, ви напевно отримаєте прекрасний урожай і забезпечите себе смачною картоплею до наступного сезону.