Незважаючи на те, що двигуни, що працювали на газі, існували ще в XIX столітті, широке поширення газ як вид автомобільного палива отримав зовсім недавно. Перевага газу в тому, що це екологічно чистий вид палива. Крім того, в силу меншої затребуваності газ дешевше бензину. Практично будь-який автомобіль можна переобладнати під газове паливо, проте в цій справі є свої підводні камені, про які часто не знають автомобілісти. Основний недолік газу - підвищена вибухонебезпечність і складності при зберіганні в автомобілі.
Незважаючи на те, що двигуни, що працювали на газі, існували ще в XIX столітті, широке поширення газ як вид автомобільного палива отримав зовсім недавно. Перевага газу в тому, що це екологічно чистий вид палива. Крім того, в силу меншої затребуваності газ дешевше бензину. Практично будь-який автомобіль можна переобладнати під газове паливо, проте в цій справі є свої підводні камені, про які часто не знають автомобілісти. Основний недолік газу - підвищена вибухонебезпечність і складності при зберіганні в автомобілі.
Зріджений і стиснений газ
У промисловості газ як джерело енергії використовують дуже давно. Справа в тому, що природний газ, а також його штучно синтезовані аналоги значно дешевше нафти і вугілля. Перші в історії автомобілі також їздили на газі, але в той час знали лише світильний газ, який був дуже дорогий у виробництві. Сучасні автомобілі використовують як паливо нафтової і природний газ.
Газ як автомобільне паливо повинен зберігатися в балоні, що витримує великий тиск, незалежно від типу - і зріджений, і стислий. Для пропану і метану балони повинні бути різними, так як тиск зберігання зрідженого газу сильно поступається стиснутому.
Стиснутий газ - це метан, який зберігає газоподібний стан практично при будь-яких температурних умовах, тобто перевести його в зріджений стан вкрай важко. Для зберігання його закачують в сильно стислому вигляді в \"батарею\" з декількох циліндричних балонів невеликого обсягу - звичайний балон для зрідженого газу на таке не розрахований. Стиснутий газ найчастіше використовують для вантажних автомобілів, оскільки в вантажівці більше місця для установки великогабаритного устаткування. Безсумнівний плюс його застосування - низька ціна. Запаси природного газу на Землі ще дуже великі, та й витрата стисненого газу менше, ніж зрідженого.
Газобалонне обладнання комплектується як циліндричними балонами, так і балонами тороідальний форми. Схожий на \"бублик\" балон відмінно поміщається в ніші для запасного колеса
Зріджений газ являє собою суміш пропану і бутану. Це безальтернативний вибір власника легкового автомобіля, тому що переобладнання на нього стоїть незрівнянно дешевше, ніж у випадку з стисненим газом, та й габарити газобалонного обладнання значно менше.
Переваги зрідженого газу
В першу чергу, скраплений газ відрізняється високим октановим числом, тобто його детонаційна стійкість вище, ніж у будь-якого бензину. Крім того, швидкість горіння газу значно нижче швидкості горіння парів бензину, що знижує навантаження на двигун.
Одна з головних особливостей скрапленого газу - його екологічність. При горінні газу виділяється менше окисів, і залишається менше не згорілих вуглеводнів, відповідно, вихлоп заподіює менше шкоди навколишньому середовищу.
Газовий балон повинен один раз в декілька років проходити техобслуговування, так звану \"опресовування\". Інформацію про найближче терміні техобслуговування потрібно шукати на самому балоні
Ще одна перевага - легкість змішування з повітрям. Газ при подачі в циліндр змішується з повітрям в однорідну суміш, тому згорає повністю і на порушених не утворюється нагару. Стандартне обладнання системи упорскування - наприклад, інжектор, фактично втрачають сенс після переобладнання під ГБО, так як для використання газу єдиний по-справжньому потрібний вузол - дросель. Інжектор виконує лише функції приватного резервуара, що не дає газу випаровуватися.
Двигун при роботі на зрідженому газі видає практично ті ж показники потужності й крутного моменту, що і при використанні бензину. Однак газове паливо, поряд з перевагами, має серйозні недоліки.
Недоліки газового палива
Газ, на відміну від бензину, може привести до серйозного вибуху при витоку. Один літр зрідженого газу при випаровуванні перетворюється в 250 літрів газоподібного. Тому в машині з газовим обладнанням вкрай не рекомендується курити.
Сам по собі газ не має запаху, тому в його складі є домішки, які допомагають виявити витік. Подібні проблеми можуть виникнути в разі неправильної установки обладнання та недотримання регламентного обслуговування ГБО. Якщо запах газу в автомобілі посилився, необхідно перевірити герметичність обладнання в спеціалізованому техцентрі. Автомобіль ні в якому разі не можна ставити в гараж до тих пір, поки витік не усунуто.
Газ згорає з виділенням меншої кількості тепла, на відміну від бензину, тому після установки ГБО спостерігається невелика втрата потужності. Однак серйозного впливу на динамічні характеристики автомобіля це не робить.
Газові АЗС працюють, як правило, до 20-22 годин. Справа в тому, що для продажу цього виду палива вночі необхідні особливі умови з безпеки
У складі газобалонного обладнання обов\'язково повинні бути передбачені правилами експлуатації пристрою безпеки. Слід знати, що установка ГБО відноситься до ліцензованих видів діяльності, тому сервісного центру повинен видати вам після модернізації вашого автомобіля пакет документів. Без цих документів пройти державний технологічний огляд неможливо. Один з головних вузлів безпеки знаходиться на вихідному фланці газового балона і входить до складу так званого \"мультиклапана\". Високі температури призводять до того, що газ в балоні починає розширюватися, в результаті підвищення тиску може призвести до витоку палива. Мультиклапан в разі аварійного підвищення тиску скине надлишок газу в атмосферу. З цієї ж причини балон ніколи не заправляють до межі. У мультиклапане реалізована відсічення, що перешкоджає заправці балона до повного об\'єму. Як правило, на теплове розширення передбачають 4-5 літрів вільного об\'єму в балоні. Відсічення ні в якому разі не можна відключати, що б не говорили вам установники.
газобалонне обладнання
Для того щоб почати користуватися газом в якості палива, необхідно відповідним чином переобладнати автомобіль. Газобалонне обладнання дозволяє використовувати газ як додаткове джерело палива, при цьому можливість використання бензину залишається.
Для плити на дачі і для автомобільного двигуна використовується один і той же газ, вірніше, газова суміш з пропану і бутану
Склад газобалонної установки: газовий балон; редуктор-випарник (вузол, яка відповідає за випаровування газу і зниження тиску); перемикач газ / бензин; електромагнітний газовий клапан (перекриває доступ газу при відключенні запалення і відкриває його при запуску двигуна); електромагнітний бензиновий клапан (перекриває подачу бензину при використанні газу).
Працює газобалонне обладнання за принципом, схожим з розподіленим уприскуванням палива. Газ в рідкій формі потрапляє в редуктор-випарник по газовій магістралі. Випарник знижує його тиск і далі, вже в газоподібному формі, паливо потрапляє в змішувач, де відбувається утворення газоповітряної суміші. Наступний крок - подача суміші через форсунки у впускний колектор або безпосередньо в порти, провідні до циліндрів.
заводське ГБО
Багато виробників встановлюють ГБО в заводських умовах, і випускають в продаж автомобілі, підготовлені для використання газу. Також в кінці 90-х на внутрішньому ринку Японії продавався автомобіль Toyota Comfort - ця модель оснащувалася єдиним двигуном 2.0 L 1TR-FPE і призначалася для роботи в таксі. Двигун був оптимізований і оснащений обладнанням, призначеним для роботи на зрідженому газі. Паливного бака в ньому не було. До речі, в цьому полягає основна проблема заводських газових автомобілів - найчастіше вони не передбачають використання бензину в якості другого виду палива. Тому багато автолюбителів віддають перевагу встановити ГБО самостійно, щоб не втрачати можливості використовувати бензин, наприклад, для запуску двигуна в мороз. Справа в тому, що підігрів редуктора ГБО здійснюється за рахунок попередньо прогрітого антифризу в системі охолодження. Для ефективного випаровування і справності мембрани редуктор повинен бути прогрітий до плюсової температури. З цієї причини запуск при -15 градусах і нижче автомобіля на газу суттєво утруднений і не може бути рекомендований в зв\'язку з високим ризиком ушкодження мембрани редуктора.
Газовий балон категорично не рекомендується ставити під днищем автомобіля. Незважаючи на міфи, перевозити його в багажнику набагато безпечніше
При виборі газового палива слід виходити, в першу чергу, з умов використання автомобіля. Якщо доводиться багато їздити на далекі відстані, то установка газобалонного обладнання може значно знизити витрати, оскільки вартість літра газу приблизно в 2 рази менше вартості бензину. У той же час, не варто забувати про те, що обладнання необхідно регулярно перевіряти на стабільність роботи і в разі виникнення витоків негайно ремонтувати. При дотриманні правил експлуатації газ може скласти гідну конкуренцію бензину. Однак купувати ГБО і встановлювати його в автомобіль, який більшу частину часу проводить на підземній стоянці бізнес-центру, не тільки безглуздо, але і потенційно небезпечно.