Що робити, якщо в будинку згасло світло, а від розетки залежать не тільки телевізор, але ще і холодильник, чайник, а також багато чого ще? Установка джерела безперебійного живлення (ІБП) і генератора допоможуть вирішити цю проблему.
Як організувати автономне електроживлення квартири або будинку:
Що робити, якщо в будинку згасло світло, а від розетки залежать не тільки телевізор, але ще і холодильник, чайник, а також багато чого ще? Установка джерела безперебійного живлення (ІБП) і генератора допоможуть вирішити цю проблему.
Як організувати автономне електроживлення квартири або будинку
Перша половина 90-х привчила українців до постійних відключень електрики. Те темну пору позаду, але дефіцит імпортного газу цілком може оновити напівзабуті відчуття. Тому вже зараз варто подбати про автономну електрифікації, щоб пережити холодну пору без дискомфорту. Бюджет енергонезалежності розраховується виходячи з потреб в електриці і може досягати 50-60 тис. Грн. на квартиру площею від 150 кв. м.
мінімальний план
Мінімум, що нас точно чекає взимку, - перепади напруги в перевантажених мережах. Адже міські жителі будуть активно користуватися електричними бойлерами і обігрівачами. Перемогти кидки напруги - задоволення не з дешевих - ціна питання для двох-трикімнатної квартири становить близько 7-12 тис. Грн. за обладнання і приблизно 1-1,5 тис. за монтаж стабілізатора напруги відразу після лічильника електроенергії або безпосередньо до нього. Другий варіант - зручніше і дешевше, але навряд чи порадує представників місцевого «... енерго».
Найбільш часто для приватного використання набувають стабілізатори релейного і сімісторного (електронного) типу. Перший багаторазово дешевше в перерахунку на кіловат потужності. Але вони здатні згладжувати лише короткі кидки напруги і незначне його просідання. А ось електронні можуть запросто забезпечувати нормальне електроживлення, навіть якщо на вході коливання напруги складають десятки вольт, і воно звалюється на кілька хвилин, а то й годин.
Для стандартної квартири площею 70-120 кв. м доведеться встановлювати два-три стабілізатора потужністю від 3-5 кВт кожен. Якщо вибрати релейні, бюджет потягне на 4-6 тис. Грн., До цих витрат потрібно додати витрати на монтаж, як вже було сказано.
Якщо для такого ж житла потрібно встановити сімісторних стабілізатори, бюджет на їх покупку зажадає від 8 до 12 тис. Грн.
Рятуємося від перебоїв
Альтернативні джерела електроенергії умовно можна розділити на два типи: ті, які енергію накопичують і потім недовго здатні «тримати» апаратуру, і ті, що її виробляють. Перші - добре знайомі власникам комп\'ютерів джерела безперебійного живлення (ІБП). Вони захищають техніку від перепадів напруги, а при відключенні світла підтримують її роботу мінімум кілька хвилин. Наприклад, щоб комп\'ютер міг коректно завершити свою роботу. Однак це функціонал найпростіших ІБП, ціна яким - 2-3 тис. Грн.
Просунуті блоки живлення вміють набагато більше. Мова про джерела безперебійного живлення з подвійним перетворенням (т. Н. On-line типу). Вони не тільки виконують роль стабілізаторів напруги, але й накопичують енергію в акумуляторах, здатних живити всю побутову техніку в будинку, забезпечити аварійне освітлення і роботу котла опалення. І не жалюгідні 5-10 хвилин, а 2-3 години - в залежності від потужності ДБЖ.
Подібні системи здатні витримувати пускові струми, в кілька разів перевищують номінальну потужність пристрою. А при відключенні централізованого харчування on-line-система моментально перемикаються на роботу від акумуляторів. Правда, ціна кусається: за ІБП потужністю кілька кіловат доведеться віддати близько 38-40 тис. Грн., Потужністю близько 10 кВт - 70-80 тис. Грн. Чи потрібні такі потужні агрегати будинку - питання. Безперебійник потрібен швидше для ніжної електроніки, а вся вона навряд чи зажадає більше кіловата.
Могутніше ІБП -генератори: бензинові, дизельні, газові. Їх призначення - виробляти електроенергію годинами: заправив пальним, запустив і питай весь будинок або квартиру. Все просто, як «двічі два». Єдина складність: знайти під нього в будинку місце. Швидше за все, доведеться розміщувати його на балконі (в багатоквартирному будинку) або в спеціальному господарському приміщенні (в приватному будинку).
Електричні генератори мають різні конструкції: з повітряним і рідинним охолодженням, з дизельним або бензиновим двигуном. Апарати з повітряним охолодженням коштують недорого, компактні, прості в обслуговуванні. Однак вони перегріваються після довгої роботи. І не дуже надійні. Генератори з рідинної системою охолодження - зазвичай дизельні. Вони працюють без зупинки довго, не перегріваючись. Однак потребують стаціонарної установки (переносити такий генератор складно, він важкий і громіздкий), і займатися монтажем повинен фахівець.
Якщо є можливість, варто оснастити генератор автоматичною системою запуску. «Правда, в сильний мороз вона далеко не завжди спрацьовує, тому доводиться заводити генератор вручну», - попереджає житель Борисполя Віктор Пузиренко.
Вартість генераторів багаторазово нижче в перерахунку на одиницю потужності, ніж ДБЖ. Наприклад, за агрегат потужністю до 5 кВт доведеться віддати 10-20 тис. Грн. Генератор потужністю 9-9,5кВт буде коштувати 45-50 тис. Грн.
ідеальний зв\'язок
Вибрати джерело безперебійного живлення або генератор - завдання непросте. Наприклад, ДБЖ не займає багато місця, тихий в роботі, екологічно чистий. У той же час, якщо електрику відключать надовго, ІБП не врятує - розрядиться, і все одно доведеться сидіти без світла.
Генератор буде працювати, поки в ньому є паливо. Однак через 5-6 годин йому все одно потрібно давати відпочинок. Крім того, встановлюючи генератор, доведеться задуматися, куди виводити вихлопні гази. А також як миритися з його гуркотом. Шум генератора досягає 100 Дб, що можна порівняти зі звуком працює неподалік пили-болгарки. Також генератор, як будь-який мотор, вимагає техобслуговування - заміни масла, перевірки вузлів і т. Д. А це додаткові складності.
«Альтернатива - газовий генератор. Він не «чадить» і працює тихіше. Складність лише в тому, що на його підключення потрібен дозвіл від газовиків », - розповідає власник будівельного магазина Віктор Бурик.
Ідеальний варіант - тандем ІБП і генератора. Їх найкраще підключати за наступною схемою. ДБЖ on-line типу встановлюють для систем опалення (управління котлом, харчування насосів), освітлення, холодильника та ін. До речі, якщо в будинку або квартирі встановлений газовий котел опалення, яка не забезпечений автозапуском, ІБП доведеться встановити обов\'язково. Генератор застосовують як джерело струму для техніки у всьому будинку або як пристрій, який використовується для підзарядки акумуляторів джерела живлення. При тривалому відключенні електропостачання в денний час можна включати генератор, а вночі або за відсутності людей в будинку можна організувати харчування від ДБЖ з зовнішніми акумуляторами.
Є ще одна схема: живити житло від акумуляторів, а після їх розрядки - включати генератор, який буде заряджати батареї. А через 5-6 годин роботи генератора знову переходити на акумулятори. І так чергувати.
Організуємо автономне електроживлення будинку / квартири
На кожну фазу «навісити» стабілізатор;
Встановимо ДБЖ потужністю 3 кВт, який живить освітлення, розетки, побутову техніку (виключаючи опалення та підігрів води);
Встановимо генератор (бензиновий / дизельний / газовий), живити на нього все обладнання квартири.
При відключенні електрики:
все обладнання переходить на джерела безперебійного живлення,
через 3-4 години акумулятори ИБП розряджаються і запускається генератор;
генератор живить приміщення і заряджає акумулятори;
через 5-6 годин роботи генератора харчування знову перекладається на джерела безперебійного живлення,
при поновленні роботи електромережі генератор вимикається, а ІБП накопичує енергію.
Хто що вміє
Джерела безперебійного живлення (ДБЖ)
переваги
не займають багато місця, тихі в роботі і невибагливі
стабілізують напругу
недоліки
не завжди здатні захистити побутову техніку та електроніку від перепадів напруги
обов\'язкові при установці газових котлів опалення, що не забезпечені автозапуском
дорого коштують
Запускаються миттєво. Придатні при частих і нетривалих відключення електрики
мають запас електроенергії максимум на 3-4 години
Генератор (бензиновий, дизельний)
переваги
забезпечують повністю автономне живлення будинку / квартири
вимагають перерви в роботі кожні 5-6 годин
час роботи залежить лише від наявності в генераторі палива
недоліки
не завжди можуть забезпечити стабільну напругу
оснащуються автозапуском
шумні, вимагають більше місця, ніж ДБЖ, і регулярне техобслуговування
час роботи залежить лише від наявності в генераторі палива
нездатні запуститися миттєво