На нараді з питань децентралізації, яку сьогодні провів очільник Верховної Ради України Володимир Гройсман, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов зупинився на проблемних питаннях, що стосуються фінансування професійно-технічної освіти.
Він зауважив, що з прийняттям державного бюджету на 2016 рік, щодо передачі певних повноважень в сфері професійно-технічної освіти органам місцевого самоврядування, утворилася ціла низка правових колізій та практичних проблем у забезпеченні діяльності цих закладів.Згідно із Законом України «Про професійно-технічну освіту», центральні органи влади забезпечують формування державної політики в цій сфері. При тому, що органи місцевого самоврядування не мають жодних повноважень, але, відповідно до закону про держбюджет, вимушені фінансувати діяльність професійно-технічних навчальних закладів.
http://oblrada.kharkov.ua
Особливо гостро це питання стоїть в невеликих містах, населених пунктах, де вже з 1 січня необхідно забезпечувати виплату заробітної плати, утримання гуртожитків, - наголосив президент Української асоціації районних та обласних рад Сергій Чернов. - До того ж, майже 6% осіб, які навчаються у професійно-технічних освітніх закладах, мають статус сиріт й потребують відповідного соціального захисту».
На сьогодні відсутні механізми з боку Міністерства науки і освіти та Міністерства фінансів, говорить Сергій Чернов, щодо стабільного забезпечення цих учбових закладів. Так як установи залишаються у державній власнос ті, а фінансування їх у повному обсязі покладено на органи місцевого самоврядування базового рівня, що не мають на це повноважень.
«Необхідно негайно знайти механізм вирішення цього питання, внести відповідні зміни у законодавство та нормативну базу», - резюмував Сергій Чернов та запропонував провести селекторну нараду за участю представників Міністерства науки та освіти, Міністерства фінансів, Держказначейства, органів місцевого самоврядування та регіональної виконавчої влади з метою врегулювання всіх проблемних питань.
У Харківській області минулого року підготовку 15,4 тис. учнів забезпечували 55 закладів професійно-технічної освіти, в тому числі 54 державні професійно-технічні навчальні заклади та Харківський індустріально-педагогічний технікум для 19-ти галузей економіки регіону за 121 професією.
Мережа державних професійно-технічних навчальних закладів складає:
5 центрів професійно-технічної освіти; 6 вищих професійних училищ; 34 професійних ліцеїв; 3 професійно-технічні училища; 6 навчальних центрів при установах виконання покарань.
У 2016 році передбачено передати на фінансування з бюджетів міст обласного значення, у тому числі міста Харкова 35 закладів: м. Харків 25 професійно-технічних навчальних закладів; м. Куп’янськ – 3, м. Чугуїв – 2, м. Ізюм – 1, м. Первомайський – 1, м.Люботин – 1, м.Лозова – 2.
Загальні обсяги фінансування вищезазначених закладів професійно-технічної освіти складає 210 млн. грн.
Залишаються на фінансуванні з обласного бюджету 13 професійно-технічних навчальних закладів, що розташовані в районах Харківської області. Для цього необхідне виділення коштів з обласного бюджету в розмірі 71 млн. грн.
Загальна сума фінансування: 281 млн. грн.