Як відомо, парламент прийняв два нових закони України, які вступають в силу, після підписання Президентом, 10 травня цього року. Перший Закон "Про інформацію" у новій редакції закріпив право на інформацію, якою володіють органи влади.
Приміром, у статті 9 говориться: всі громадяни, юридичні особи, державні органи влади мають право на інформацію та можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей , необхідних їм для реалізації ними своїх прав та свобод. А саме поняття інформації поділено на кілька видів: статистичну, правову, масову, інформацію про особу, соціологічну, податкову, інформацію про діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування. У статті 20 визначено, що слід розуміти під масовою інформацією та які бувають засоби її поширення. Масова інформація - публічно поширювана, друкована або аудіовізуальна інформація. До друкованих ЗМІ віднесено газети, журнали, бюлетені тощо. Аудіовізуальними ЗМІ є радіомовлення, телебачення, кіно, звукозапис, відеозапис. Закон "Про інформацію" передбачає також порядок відшкодування витрат, пов\'язаних із задоволенням запитів щодо доступу до офіційних документів і надання письмової інформації. Ті, хто запитує, повинні повністю або частково відшкодувати витрати на виготовлення копій цих документів.
ДАЛІ.
Як відомо, парламент прийняв два нових закони України, які вступають в силу, після підписання Президентом, 10 травня цього року. Перший Закон "Про інформацію" у новій редакції закріпив право на інформацію, якою володіють органи влади.
Приміром, у статті 9 говориться: всі громадяни, юридичні особи, державні органи влади мають право на інформацію та можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей , необхідних їм для реалізації ними своїх прав та свобод. А саме поняття інформації поділено на кілька видів: статистичну, правову, масову, інформацію про особу, соціологічну, податкову, інформацію про діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування. У статті 20 визначено, що слід розуміти під масовою інформацією та які бувають засоби її поширення. Масова інформація - публічно поширювана, друкована або аудіовізуальна інформація. До друкованих ЗМІ віднесено газети, журнали, бюлетені тощо. Аудіовізуальними ЗМІ є радіомовлення, телебачення, кіно, звукозапис, відеозапис. Закон "Про інформацію" передбачає також порядок відшкодування витрат, пов\'язаних із задоволенням запитів щодо доступу до офіційних документів і надання письмової інформації. Ті, хто запитує, повинні повністю або частково відшкодувати витрати на виготовлення копій цих документів. Не підлягають обов\'язковому наданню для ознайомлення у формі ін-формаційного запиту офі-ційні документи, які містять конфіденційність, державну таємницю, інформацію про оперативну і слідчу роботу органів прокуратури, МВС, СБУ та суду. Інформація, що стосується особистого життя громадян. Разом з тим, Закон "Про інформацію" забороняє створення будь-яких органів державної влади, на які покладають повноваження контролю за змістом інформації у ЗМІ. Не дозволяє закон втручання у професійну діяльність журналістів, цензуру. Органам держвлади чи органам самоврядування заборонена практика попередніх узгоджень змісту інформацій, що поширюється. Ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за висловлення оціночних суджень.
Другий Закон України "Про доступ до публічної інформації" медіа - юристи оцінили як революцію в інформаційній сфері. Він визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб\'єктів владних повноважень. Публічна ін-формація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Доступ до публічної ін-формації відповідно до закону здійснюється на принципах прозорості та відкритості і діяльності суб\'єктів владних повноважень. Доступ до інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації в офіційних друкованих виданнях, на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет, на інформаційних стендах тощо.Новий закон передбачає створення в органах влади структурних підрозділів або призначення відповідальних осіб з питань запитів на інформацію. Обов\'язковою для оприлюднення відкритою інформацією має бути інформація про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, інформація про аварії, катастрофи та надзвичайні події, інша інформація, що становить суспільний інтерес. Розпорядник інформації зобов\'язаний оприлюднювати інформацію про свою діяльність та прийняті рішення, вести облік запитів на інформацію, визначити спеціальні місця для роботи запитувачів з документами, створити необхідні умови для копіювання, сканування документів. Зобо- в\'язані розпорядники також оприлюднювати інформацію про структуру, функції, основні завдання, напрями діяльності та фінансові ресурси, нормативно-правові акти, проекти рішень, що підлягають обговоренню, та ін-формацію про нормативно-правові засади діяльності. Органи влади відповідно до цього закону оприлюднюють розклад роботи та графік прийому громадян, вакансії, порядок та умови проведення конкурсів на вакансії посад, перелік та службові телефонні номери установ та організацій, що належать до сфери їх управління.
З метою спрощення процедури оформлення письмових запитів органи влади розробляють форми запитів на інформацію та розміщують на офіційному веб-сайті відповідного органу влади. Терміни розгляду інформаційних запитів визначені у статті 20. Відверто кажучи, вони дуже стислі. Якщо запит потребує великого обсягу інформації, то термін розгляду визначено до 20 робочих днів. Інший запит розглядається протягом 5 робочих днів. У разі захисту життя чи свободи особи, станом довкілля чи якості харчових продуктів або надзвичайних подій, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту. Інформація на запит надається безкоштовно. У разі, якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій, документів обсягом більше як 10 сторінок, запитувач зобов\'язаний відшкодувати витрати на копіювання документів. Перелік та розмір платних послуг встановлюється Кабінетом Міністрів України.
К.Григоренко.
Малюнок Є.Сіпкова.