Сделать стартовой  |  Добавить в избранное  |  RSS 2.0
Поиск:
О нас  |  Контакты
Сайт редакции газеты ¨Обрії Ізюмщини¨
ЗАПИТУЙТЕ в місцях продажу преси газету «Обрії Ізюмщини» №07 від 15 лютого 2018 року. Читайте: АКЦЕНТИ: чому автобуси кульгають на маршрутах міста; ЗДОРОВ’Я: якими дешевими аналогами можна замінити дорогі ліки; лікарська підтримка он-лайн; аптеки Ізюма, що беруть участь у програмі «Доступні ліки»; кір в Україні (як боротися з масовим захворюванням); ВІКНО В ЄВРОПУ: житло по-болгарському (оренда, купівля і сплата за квадратні метри); ЗАКОН І ПРАВО: мін’юст запустив реєстр боржників аліментів; ДІМ. САД. ГОРОД: сіємо на розсаду солодкий перець; СПОРТ: олімпіада-2018 (трансляція ігор); НАШІ КОНКУРСИ: «Дай лапу, друг!»; А ТАКОЖ: новини освіти, культури і спорту; добра статистика та багато іншої цікавої та корисної інформації про життя Ізюма та регіону. ЗАПИТУЙТЕ свіжий номер газети "Обрії Ізюмщини" в місцях продажу преси!Размести информацию на медиа-ресурсе obrii.com.ua!!! БАННЕР (кликабельно!) со ссылкой на свой сайт или страницу ; БЕГУЩАЯ СТРОКА (новая услуга) – период показа на ресурсе - два рабочих дня; ВИДЕОПОЗДРАВЛЕНИЕ (видеоклип) – один рабочий день. Подробности по телефонам : (05743) 2-13-45.    | 21.02.2018 | 06:45
reklama
Подписка
Подпишись
Навигация

Календарь
«    Февраль 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 

География пользователей
Locations of visitors to this page

Наши друзья
любі друзі

Наш баннер
добавьте себе наш баннер

Наши страницы
мы в facebook мы в Youtube

Логин
Пароль
 
» Сьогодні- 203-і роковини з дня народження Тараса Григоровича Шевченка


9 березня 1814 року народився Тарас Шевченко, національний поет України, письменник іи художник.
Особова справа:
Тарас Григорович Шевченко (1814—1861) народился 25 лютого (9 березня) в селі  Моринці Київської губерніі (нині Черкаська область України) у великій сім'ї  кріпака.

Дитячі роки провів у рідному селі і в сусідній Кирилівці (нині - Шевченкове), куди переселились батьки. Мати Тараса померла, коли йому було дев'ять років, через два роки помер батько. З цього часу майбутній поет вів кочове життя: працював підмайстром у дяків, які писали ікони. У п'ятнадцять років потрапив в прислужники до свого поміщика Енгельгардта - спочатку був кухарчуком, потім слугою-козачком. Служив в будинку поміщика в Вільно, а з 1831 року - в Петербурзі. Бачачи здібності юнака до малювання, Енгельгардт послав його на навчання до «різних живописних справ цехового майстра» Василя Ширяєва. Поміщик хотів зробити з Шевченка домашнього живописця. В артілі Ширяєва майбутній поет був підмайстром-малювальником, допомагав розписувати петербурзький Великий театр (через півстоліття театр був розібраний і перебудований в будівлю Петербурзької консерваторії).

У 1836 році познайомився зі своїм земляком, художником Іваном Сошенком, який представив Шевченка живописцям Олексію Венеціанова і Карлу Брюллову, а також поетові Василю Жуковському. Два наступні роки нові друзі намагалися вмовити Енгельгардта продати Шевченка з неволі. У 1838 році Брюллов, Жуковський і поет Євген Гребінка викупили його з кріпацтва.

Шевченка поступив відразу в четвертий клас петербурзької Академії мистецтв. Незабаром став одним з улюблених учнів Карла Брюллова.

У 1840 році був опублікований перший український збірник віршів Шевченка - «Кобзар». У 1843 році повернувся на Україну, де протягом року подорожував і писав картини. Створив альбом офортів «Мальовнича Україна». Засоби від його продажу планував пустити на викуп у поміщика своїх родичів, проте очікуваних коштів за альбом не отримав.

У 1844 році закінчив Академію мистецтв, отримавши звання вільного художника, знову поїхав на Україну, оселився в Києві. Зблизився з істориком Миколою Костомаровим, приєднався до Кирило-Мефодіївського товариства, члени якого цікавилися розвитком слов'янських народностей. Десять учасників гуртка були заарештовані за звинуваченням у створенні політичної організації. Найбільше дісталося Шевченку за його поему «Сон». Імператор Микола I особисто прочитав поему, надану йому Третім відділенням. За словами Бєлінського, «читаючи пасквіль на себе, государ реготав, і ймовірно справа тим і скінчилася б, і дурень не постраждав би за те тільки, що він дурний. Але коли государ прочитав інший пасквіль (присвячений імператриці), то прийшов в великий гнів ». Насмішка над худобою і нервовим тиком імператриці стала приводом для відправки Шевченка в солдати.

У травні 1847 року 33-річний поет по рекрутській повинності був визначений на службу рядовим в Оренбурзький окремий корпус «під найсуворіше спостереження начальства» із забороною писати і малювати. Пробув на засланні десять років.

Як художник брав участь в експедиціях по дослідженню Аральського моря і хребта Каратау. За доносом одного з офіцерів побував за це в казематі. У роки заслання написав поеми «Варнак» (1845) і «Марина» (1848), цикли «В казематі» (1847) і «Царі» (1848). Тут же створив безліч пейзажів, портретів, жанрових малюнків.

У 1857 році був звільнений із заслання. Після того як друзі Шевченка домоглися для нього дозволу жити в Петербурзі, перебрався в столицю, де зблизився з авторами «Современника».

У 1859 році в останній раз відправився на Україну, побував у Каневі, де хотів купити собі невеликий будиночок, одружитися і провести старість у тиші і спокої. Однак поета знову заарештували і повернули до Петербурга.

В останні роки життя багато займався просвітницькою роботою. Підготував до друку буквар для вечірніх шкіл, надрукував його тиражем в 10 тисяч екземплярів за власний рахунок. Разом з іншими членами петербурзького українського суспільства «Громада» випустив перший номер журналу «Основа».

У 1859-1860 роках виконав офорти на твори російських і зарубіжних художників. Академія мистецтв надала Шевченкові звання академіка гравірування.

Жив і працював у своїй майстерні при Академії мистецтв. Перед новим 1861 роком сильно застудився. Друзям, які приходили до нього, казав: «Ось якби додому, там би я, може, одужав». Привітання з 47-річчям приймав в ліжку, а на наступний ранок 10 березня 1961 помер. Поет похований на Чернечій горі біля міста Канева Черкаської області.

Чим знаменитий

Тарас Шевченко - головний поет України, національна гордість країни. Його літературна творчість різноманітна: крім поезії, спирається на українські фольклорні мотиви, Шевченко багато писав і російською мовою - вірші, близько 20 повістей, вів переписку.Для України Шевченко має таке ж значення, як для Росії Олександр Пушкін. Його ім'ям названі театри, площі, вулиці, навчальні заклади. На Україні налічується тисяча двісті п'ятьдесят шість пам'ятників Тарасу Шевченку.

Про що треба знати

Друзі поета запропонували поміщику Енгельгардту небувалу для викупу кріпосного суму. У квітні 1838 року в Аничковому палаці проходила лотерея, в якій розігрувався портрет Василя Жуковського роботи Карла Брюллова. Поет писав в автобіографії: «Зговорившись попередньо з моїм паном, Жуковський просив Брюллова написати з нього портрет, з метою розіграти його в приватній лотереї. Великий Брюллов одразу погодився, і портрет у нього був готовий. Жуковський, за допомогою графа Виельгорського, влаштував лотерею в 2500 рублів, і цією ціною була куплена моя свобода 22 квітня 1838 року».

Шевченко був відправлений на десять років на заслання через сатири на Миколу I і його дружину Олександру Федорівну. Рядки, присвячені цариці, яка «немов опеньок засушений», та до того ж ще і «хвора головою», і сьогодні звучать образливо:

Цариця-небога,
Мов опеньок засушений,
Тонка, довгонога,
Та ще, на лихо, сердешний
Хита головою.
Так оце-то та богиня!
Лішенько з тобою.
Віссаріон Бєлінський дав гнівну відповідь автору поеми «Сон»: «Цей хохлацький радикал написав два пасквіля - один на государя імператора, інший - на государині імператрицю. Читаючи пасквіль на себе, государ реготав, і, ймовірно, справа тим і скінчилася б, і дурень не постраждав би, за те тільки, що він дурний. Але коли государ прочитав пасквіль на імператрицю, то прийшов в великий гнів, і ось його власні слова: "Припустімо, він мав причини бути мною незадоволеним і ненавидіти мене, але її-то за що?" ...

Шевченкау послали на Кавказ солдатом. Мені не шкода його, коли б я був його суддею, я зробив би не менше. Я маю особисту ворожнечу до такого роду лібералам. Це вороги всякого успіху. Своїми зухвалими дурницями вони дратують уряд, роблять його підозрілим, готовим бачити бунт там, де немає нічого ».

Пряма мова:

«Дума»
Минають дні, минають ночі,
Минає літо. шелест
Пожовкле листя, гаснуть очі,
Заснули думи, серце спить,
І все заснуло, и не знаю,
Чи я живу, чи доживаю,
Чи так по світу волочусь,
Бо вже не плачу й не сміюсь ...
Минають дні ... минають ночі;
Минуло літо; шелестить
Лист пожовклий; гаснуть очі;
Заснули думи; серце спить.
Заснуло все ...
Не знаю я -
Живеш ти, душа моя?
Безпристрасно я дивлюся на світ,
І немає сліз, і сміху немає! (Переклад А. Н. Плещеєва)
І. С. Тургенєв про зовнішність Шевченко: «Широкоплечий, приземкуватий, кремезний, Шевченко являв весь вигляд козака, з помітними слідами солдатської виправки і ломки. Голова загострена, майже лиса; високий зморшкуватий лоб, широкий, так званий «качиний» ніс, густі вуса, що закривали губи; невеликі сірі очі, погляд яких, здебільшого похмурий і недовірливий, зрідка брав вираз ласкаве, майже ніжне, супроводжуване хорошою, доброю посмішкою, голос кілька хрипкий, догану чисто російська, рухи спокійні, хода поважна, постать мішкуватий і малоізящная.Ось якими рисами закарбувалася в моїй пам'яті ця чудова особистість. З високій баранячій шапці, в довгій темно-сірій Чуйко з коміром з чорних смушків, Шевченко дивився справжнім малоросом, хохлом; що залишилися після нього портрети дають взагалі вірне про нього поняття ».Н. С. Лесков про поета і його букварі: «Говорячи про Малоросію і про своє українське знайомих, поет мабуть оживав: хвороблива дратівливість його мало-помалу залишала і переходила то до тями тієї теплої і живої любові, якою дихали його твори, то в найпалкіше обурення, яке він, по можливості, стримував.На столі, перед яким він сидів, лежали дві стопки вигаданого їм малоросійського букваря, а під рукою у нього була інша "малоросійська грамотка", яку він кілька разів відкривав, кидав на стіл, знову відкривав і знову кидав. Видно було, що ця книжка дуже його займає і дуже турбує. Я взявся було за шапку. Поет зупинив мене за руку і посадив. "Знаєте ви ось цю книжечку?" - Він показав мені "грамотку". Я відповідав ствердно. "А ну, якщо знаєте, то скажіть мені, для кого вона писана?" - "Як, для кого?" - Відповідав я на запитання іншим запитанням. "А так, для кого? Бо я не знаю, для кого, тільки не для тих, кого треба навчить розуму". Я постарався відхилитися від відповіді і заговорив про недільні школи, але поет не слухав мене і, мабуть, продовжував думати про "грамотку" ».

 

5 фактів про Тараса Шевченка:
- Найвідомішою книгою Шевченка стала збірка віршів «Кобзар». Після його видання кобзарем стали називати і самого поета. Шевченко згодом підписався під кількома повістями ім'ям Кобзар Дармограй. У місті Черкаси в 1989 році відкрився єдиний в світі музей, присвячений одній книзі - «Кобзаря».
- Не дивлячись на заборону писати і малювати на засланні, офіцери, під керівництвом яких служив Шевченко, зробили його життя досить непоганим. Поет спав і харчувався окремо від інших солдатів, нерідко відвідував звані обіди. Більшість своїх повістей написав якраз під час оренбурзького посилання.
- В останні роки життя багато займався ліпленням і гравіюванням. Завдяки успіхам з гравірування на міді став першим російським поетом, удостоєним звання академіка Академії мистецтв.
- Шевченка спочатку поховали на Смоленському кладовищі в Санкт-Петербурзі. Українська спільнота домоглася дозволу перепоховати поета на Україні. Через два місяці після поховання, в травні 1861 року він був перепохований в місті Каневі на Чернечій горі, де сам і заповідав.
- З сорока семи років життя провів на Україні лише п'ятнадцять. Після від'їзду в Петербург бував в рідній Малоросії лише наїздами, на запрошення місцевих поміщиків. 
 (голосов: 10)
| | Комментарии (0) | Распечатать
 
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо зайти на сайт под своим именем.

9-03-2017, 10:48 | Культура | автор: Корреспондент | Просмотров: 501

Другие новости по теме:

 • Сьогодні відзначається день народження Тараса Шевченка
 • «Кобзар» без цензури. Харківський філолог 10 років збирав оригінальні текст ...
 • Нове знайомство зі спадщиною Кобзаря
 • Вшанування пам‘яті Тараса Шевченка
 • Вічна шевченкіана.


 •  

  » Добавление комментария
  Расписание автобусов Изюм Расписание поездов Изюм Телефонный справочник Изюм
  ТОП
  Новостей Изюма
  » » В Ізюмі запрацював атракціон "гірка Савельєва"
  » Депутати пропонують розірвати договір з перевізником
  » Изюмчанин выиграл бронзу на Чемпионате Европы
  » Ізюмські старшокласники вшановують пам'яті Героїв Крут
  » В Ізюмі пройшов мітинг до Дня Соборності України
  » Одну з українських областей пропонують переіменувати
  » Фотоконкурс "Дай лапу, друг"
  » В Ізюмі пройде турнір, присвячений "Небесної Сотні"
  » В Ізюмі вшанують пам'ять загиблих, що виконували інтер ...
  » Професія твоєї мрії

  Последние
  комментарии
  » Написал: Александр
  В новости : Харьковскую и Донецк...
  Написал: Александр
  В новости : Прямий зв'язок в ре...
  Написал: Читатель
  В новости : В Ізюмі пройшов міт...
  Написал: forestiero
  В новости : Внимание новый "лох...
  Написал: Ізюмчанин
  В новости : В Ізюмі пройшов міт...


  Опрос

  - Положительно — в таком случае нападение на нашу страну будет расцениваться как нападение на всех участников Альянса
  - Считаю, что вступление в НАТО даст серьёзный приток иностранных инвестиций
  - С одобрением — это ускорит процесс вступления Украины в Евросоюз
  - Я — против: наших сыновей будут отправлять воевать в «горячие точки» мира
  - Не поддерживаю — в Украине увеличатся военные расходы
  - Не одобряю — на территории нашей страны появятся иностранные военные базы и даже ядерное оружие
  - Не думал об этом  Архив новостей
  Февраль 2018 (70)
  Январь 2018 (125)
  Декабрь 2017 (106)
  Ноябрь 2017 (116)
  Октябрь 2017 (113)
  Сентябрь 2017 (92)

  Погода


  Главная страница  |  Регистрация  |  Вход в почту  |  Статистика  |  Обратная связь
  Проект © obrii.com.ua 2009. При любом использовании материалов сайта, гиперссылка на ресурс обязательна. Создание и поддержка сайта.
   МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов