Давно минули вже ті часи, коли в країнах колишнього СРСР були тільки 2 види військово-спортивних ігор. Можна було або усмак награтися у «війнушку» у дворі з пластиковими пістолетами, що стріляють маленькими дисками, або «по дорослому» в піонерському таборі побігати по лісі: якщо хто пам'ятає, називалася ця гра «Зірниця». Зараз у любителів військово-спортивних ігор є більш широкий вибір: лазертаг, пейнтбол, страйкбол, хардбол. Ця стаття орієнтована, насамперед, на людей, які цікавляться подібними іграми, але не знає ще чим саме їм хотілося б зайнятися, в чому відмінність і які плюси і мінуси, а також які нюанси вищевказаних ігор існують. Для початку розглянемо такі військово-спортивні ігри як Лазертаг і Пейнтбол.
Лазертаг (Lasertag)
Назва походить від двох англійських слів – laser (лазер) і tag (мітка), часто гру називають «лазерний бій». Придумав лазертаг в 1977 годуАгму laser tag tactical (тренування американських солдатів) американець Джордж Картер III, перебуваючи під найсильнішим враженням від перегляду фільму Джорджа Лукаса «Зоряні війни». Крім розважально-спортивного застосування, в даний час лазертаг активно використовується в тренуваннях різних армійських та спеціальних підрозділів багатьох країн світу. Одним з достоїнств лазертага є те, що можна легко реальне бойове стрілецьку зброю на час перетворити в «тренувальне». Принцип полягає в тому, що спеціальні моделі зброї оснащені комп'ютеризованою системою з інфрачервоними випромінювачами, а на бійців розташовані сенсори — датчики поразки (як правило фіксуються на голові, тулубі і на самому зброю). При безпечному для людини попаданні імпульсом інфрачервоного світла в датчик ураження лунає звуковий і вібро сигнал. Система фіксації поразки гравця дуже надійна порівняно з іншими військовими іграми, оскільки не дозволяє особливо «розумним» гравцям грати в «несознанку», ігнорувати ураження або в простолюдді зображати з себе «маклауда» (безсмертного). Якісний відпочинок на свіжому повітрі за допомогою - http://gepard.ua/.
Плюси при грі в лазертаг:
1) Найбільша дальність стрільби у порівнянні з іншими подібними іграми: пістолети: 50-100 метрів, автомати і штурмові Ігрок в лазертаг (lasertag) гвинтівки: 150-300 метрів, снайперські гвинтівки: 400-450 метрів.
2) Повна відсутність перешкод від вітру при грі на відкритому повітрі, що наприклад для страйкболу є серйозним негативним фактором.
3) Відсутність необхідності застосовувати спеціальні захисні засоби: маски, шоломи, рукавички та інше. Лазертаг абсолютно «безболісний» (відсутні будь-які больові відчуття і травматизм при ураженні гравця), на відміну від інших ігор – всі інші види військового спорту вимагають наявності спеціального захисту гравця.
4) Відсутність матеріальних витрат на боєзапас. Кількість боєзапасу програмується і може мати як нескінченний запас, так і обмежений. Крім того багато моделей зброї в лазертазі дозволяють застосовувати як автоматичну перезарядку так і імітацію заміни магазинів, що надає реалістичності грі.
5) Неможливість приховати поразку гравцем: датчики не обдуриш фразами «я не бачив», «я не відчув», «у мене не потрапили» і так далі.
Мінуси при грі в лазертаг:
1) дорога зброя і датчики ураження.
2) Інфрачервоний промінь «лазера» не долає ніяких перешкод: можна закритися руками, листям і навіть самим кволим пучком зростаючої трави.
3) Неможливо зрозуміти, хто в кого стріляє по звуку, траєкторії польоту «кулі» або за попадання в різні об'єкти. Не дивлячись на звук самого пострілу, відсутній звук польоту «кулі» і не видно попадань в навколишні об'єкти: укриття, стіни будинків, дерева, листя та інше.
4) зараховується поразка тільки в датчики. Якщо датчик на лобі, то попадання в шию аж ніяк не "смертельно", що звичайно знижує реалістичність гри.
5) з огляду на дорожнечу обладнання для лазертагу, відсутні масові ігри або маневри з чисельністю гравців хоча б в 200 осіб.
Пейнтбол (Paintball)
Назва цієї гри походить від англійського paintball – paint (фарба) і ball (куля). У російськомовних країнах назва мабуть Спортсмен пейнтболіст (sport paintball)викликає складність його написання на кирилиці. Яке тільки написання на безкрайніх просторах інтернету і в засобах масової інформації не зустрічається: пейнтбол, пэйнтбал, пентбол, пэнбол, пэйнбол, паинтбол, пайнтбол, пэнтбол, пийнтбол, пинтбол і навіть пінбол – взагалі назва «настільної гри. Найпоширенішими є назви: пейнтбол і пейнтбол. Розбиратися, як все ж правильно писати, немає ніякого бажання, і гравці прийняли для себе рішення, що правильне написання – ПЕЙНТБОЛ. Історія виникнення пейнтболу йде в глибину століть і якщо кому цікаво, можуть ознайомитися з нею в статті «Історія пейнтболу з XIX століття по наші дні».
Основним принципом гри в пейнтбол є поразка суперника зі спеціального пейнтбольної зброї-маркера. Пейнтбольний маркер стріляє спеціальними " кулями — - кулями, заповненими безпечною для здоров'я і навколишнього середовища фарбою. При попаданні в супротивника (як втім, і будь-які інші об'єкти) куля розколюється і залишає добре помітну «позначку». Постріл з маркера проводитися за допомогою стисненого повітря, азоту або вуглекислого газу (CO2).
Пейнтбол має два основних напрямки:
1) Спортивний пейнтбол-різні обласні, національні та світові змагання і турніри на спеціальних полях, за спеціально розробленими правилами. По своїй суті спортивний пейнтбол нічим не відрізняється від будь-яких інших спортивних командних ігор, таких як: футбол, хокей, баскетбол та інших.
2) Тактичний пейнтбол – об'єднує безліч інших різновидів: від тренувань спецпідрозділів, пейнтбольна сценарна гра (Big Paintball Game) формувань, до розважальних ігор на корпоративному святі якої-небудь фірми «Ромашка» в селі Барвенкове. І нехай пробачать нас "любителі" класифікувати розважальний пейнтбол на різні типи і течії-головне його об'єднують відміну це отримання задоволення від гри! Ігри в пейнтбольному клубі по сусідству з друзями або участь в сценарних тактичних іграх з чисельністю 100 учасників — 500 осіб — це передусім отримання фана, гарного настрою і випробування для часом зніженого «офісного» тіла. У деяких країнах проводяться сценарні пейнтбольні ігри з чисельністю гравців більше 1000 чоловік.
Плюси при грі в пейнтбол:
1) Пейнтбол найпоширеніша гра з подібних військово-спортивних ігор, у зв'язку з чим немає недоліку, як в устаткуванні, так і в можливих місцях проведення заходу.
2) гра відмінно підходить для "загартування корпоративного духу" - слабких духом співробітників можна буде після гри пропесочіть на зборах або позбавити премії, а сильні згуртуються, відчують "плече" колег і будуть працювати з потрійною віддачею
3) пейнтбольна фарба залишає помітний слід і змухлювати в пейнтболі досить важко. Хоча на відміну від лазертагу тут існує невелика можливість нишком "затертися «і вже» незаконно" продовжити гру. Такі дії несвідомих гравців частенько виявляються і віддаються репресіям з боку суддів і організаторів, а так само осуду з боку чесних пейнтболістів (яких більшість).
Мінуси при грі в пейнтбол:
1) Для гри потрібні спеціально обладнані арени, майданчики або полігони. Це пов'язано з безпекою людей, які не беруть участь в грі: потрапляння пейнтбольної кулі в незахищеного людини може бути небезпечно для його здоров'я.
2) пейнтбольні маркери, фідери, балони, Засоби захисту вимагають чималих фінансових вкладень. Однак варто помітити, що якщо грати в пейнтбол не регулярно, то цілком можна обійтися і прокатним спорядженням – вартість його прокату рідко перевищує 10-15 доларів США в будь-якій країні, а таку послугу надає кожен пейнтбольний клуб.
3) Великі витрати на боєприпаси. Та вже ціни на витрату пейнтбольних шаровпейнтбольні кулі ніколи не зрівнятися з ціною на «патрони» для страйкболу або для хардболу (скромно промовчимо про лазертаг). Але тут треба враховувати і ненажерливість маркера і стиль гри пейнтболіста. Як каже один знайомий: «Вибір завжди є – або лопата в пластиковому обважуванні або космічний бластер зі скорострільністю 22 рубля в секунду». Якщо не дуже захоплюватися стріляниною «на авось», а намагатися використовувати боєзапас по справі – цілком вистачає стандартного пакету (500 куль) на гру, а це приблизно 15 – 20 доларів США. А враховуючи, що багато організатори сценарних тактичних ігор дозволяють використання своїх (куплених самостійно в магазині) куль – ціна знижується майже вдвічі.
4) Низька дальність стрільби: прицільна дальність становить 25-30 метрів і 50-60 метрів, стрільба по принципу «раптом пощастить». Дальність стрільби в пейнтболі менше ніж в страйкболі і хардболі (знову промовчимо про лазертаг).
5) Синяки: їх багато, вони бувають химерних форм і прикольних розмірів. Але на те пейнтбол це екстремальний спорт (правда, з дуже низьким відсотком травматизму) і звертати на це увагу як-то навіть не солідно. Що стосується гри в пейнтбол жінок і дітей – є у продажу безліч засобів захисту на будь-який смак і гаманець (засоби захисту в обов'язковому порядку видаються безкоштовно жінкам і дітям у багатьох пейнтбольних клубах).