Який спосіб вивчення англійської краще вибрати? Все залежить від рівня володіння мовою, ваших цілей і особистих переваг.
Для початківців:
1. Мотивуйте себе
Щоб вивчення англійської було ефективним і швидко принесло результати, спочатку визначте мету занять. В школі Bussines English Academy допоможуть вам вивчити англійську мову швидко та дієво. Зробити це можна за наступним алгоритмом:
Задайте собі конкретну мету. Вона повинна бути чітко сформульована, вимірна і при цьому укладатися в певний термін досягнення. Наприклад: через 3 місяці підтримати 15-хвилинну розмову англійською на вільну тему.
Визначте навички для розвитку. Подумайте, що у вас розвинене слабкіше-аудіювання, говоріння, читання або письмо — і зосередьтеся на цьому. Або можна зробити акцент на тому навику, який відповідає вашим цілям.
Дотримуйтесь чіткий режим занять. Наприклад, виділіть вранці 30 хвилин для вивчення лексики і граматики, в обідню перерву практикуйте аудіювання, після роботи повторюйте матеріал, який освоїли вранці, а ввечері подивіться улюблений серіал в оригіналі. Крім того, дві-три години на тиждень найкраще присвятити розмовній практиці з викладачем або носієм мови. Інтенсивність і тривалість занять визначайте самі, але стежте за регулярністю: краще займатися півгодини кожен день, ніж 2 рази на тиждень по 1,5 години.
2. Почніть з найпоширенішої лексики
Щоб заговорити англійською навіть на початковому рівні, вивчіть Найпопулярніші слова і вирази, яких буде достатньо для повсякденного спілкування. Як правило, це ті іменники, прикметники, займенники і дієслова, без яких не обійтися при розмові. Придумуйте раз по раз пропозиції з ними і освойте потрібні граматичні конструкції, щоб грамотно їх використовувати. Після цього ви зможете швидко заводити розмови на самі базові теми.
3. Регулярно повторюйте слова
Якщо за один день визубрити довгий список незнайомих іноземних слів, то через місяць ви не будете пам'ятати і третини з них. До такого висновку прийшов німецький психолог Герман Еббінгауз ще в 1885 році, коли експериментував зі списками безглуздих складів.
Як же запам'ятовувати лексику швидко і надовго? Ваш найкращий помічник-картки зі словами для запам'ятовування. Ідеальна картка містить слово з картинкою-ілюстрацією на одній стороні, транскрипцію, переклад і приклади використання на іншій.
4. Користуйтеся стікерами
Ще один перевірений спосіб прокачати словниковий запас англійською: ви клеїте стікери зі словами на предмети, які вони позначають. Найлегше це зробити вдома. Наприклад: в якості об'єкта можна вибрати кухню і прикрасити стіл стікером «table», на кухонну шафку наклеїти «cupboard», а до посудомийній машині приліпити «dishwasher». Обмежень майже ніяких: ви самі вирішуєте, якій темі вам потрібно приділити увагу.
Щоб краще запам'ятовувати лексику за допомогою стікерів, дотримуйтесь наступних правил:
Продумуйте списки слів для вивчення. Для цього визначитеся з потрібною Вам тематикою. Побутова техніка, меблі, елементи декору, Будматеріали, предмети особистої гігієни, столові прилади — виходите з власних інтересів. Можете вивчати тільки частини предметів: наприклад, в спальні на ліжко можна наклеїти стікери bedhead (узголів'я), а на двері — door handle (дверна ручка).
Використовуйте контекст: додайте до іменників дієслова і прикметники. Наприклад, на кухні до стікера oven (духовка) додайте to bake (випікати) І to roast (запікати), а на наклейці chair (стілець) у вітальні напишіть wicker (плетений), padded (м'який) або clear (прозорий). Грамотні приклади дозволять запам'ятовувати нову лексику максимально легко і швидко.
Слідкуйте за прогресом. Щотижня намічайте собі ті слова, які плануєте вивчити, і відзначайте ті, що вже вивчили.
Для тих, хто продовжує:
5. Переглядайте кіно англійською
Вибирайте для перегляду ті фільми і серіали, які ви вже бачили в перекладі. Ідеальний варіант-дивитися своє улюблене кіно, сюжет якого ви добре знаєте.
Ще одна можлива альтернатива-дивитися оригінальні версії знаменитих серіалів-адаптацій. Користь полягає в тому, що Ви вже знаєте про основні сюжетних лініях і героїв і вам буде зрозумілий основний сенс, навіть якщо не вловите кожне вимовлене слово. Так ви зможете тренувати навички сприйняття мови на слух і збагатити словниковий запас цікавими розмовними фразами.
Під час перегляду намагайтеся виписувати репліки персонажів, які вам сподобалися найбільше, і надалі використовуйте їх у своїй промові. Спочатку включайте субтитри англійською. Потім ви зможете розуміти слова героїв і без супровідного тексту.
6. Імітуйте носіїв мови
Найкращий спосіб навчитися звучати як носії мови-як можна точніше відтворювати їх мову. Як зробити це грамотно, читайте нижче:
Для початку визначтеся, з яким акцентом ви хочете говорити. Наприклад, улюблені серіали» Секс у Великому Місті «або» друзі " підійдуть, якщо ви хочете говорити з американською вимовою. А якщо хочете звучати подібно англійській королеві, краще вибирайте BBC.
Переконайтеся, що до аудіо йде транскрипт з розшифровкою мови, а до відео — субтитри.
Далі побудуйте тренування наступним чином:
Спочатку просто прослухайте матеріал, щоб зрозуміти основну ідею. Найкраще працювати з невеликими відео-і аудіофрагментами тривалістю 2-3 хвилини. При необхідності повторіть запис кілька разів;
У транскрипті або субтитрах знайдіть незнайомі слова або вирази і дізнайтеся їх значення;
Слухайте мову, натискайте на паузу і повторюйте почуте;
Потім намагайтеся повторювати майже одночасно зі спікером, на цей раз намагайтеся якомога точніше перейняти темп мови, інтонацію і паузи. Звертайте увагу на смислові акценти і наголоси;
Коли будете знати текст практично напам'ять, повторюйте одночасно зі спікером. Не забувайте додавати емоції і включати уяву! Наприклад, уявіть, що проходите кастинг в той же самий серіал.
Чому метод тіньового повтору дійсно працює? По-перше, ви звучите природніше, так як переймаєте інтонацію носіїв мови і шаблони іноземних слів і фраз. По-друге, ви збагачуєте лексикон сленгом і різними ідіомами, які характерні для англомовної країни. В результаті імітація мови акторів дозволить вам швидко оволодіти живим, розмовною англійською, а заодно підкоригувати свою вимову.
7. Практикуйте мову у себе в голові
Якщо хочете швидко перейти на новий рівень володіння мовою, варто почати на ньому думати. Ми всі любимо вести внутрішні монологи, коли проводимо час на самоті, чому б не робити це англійською?
Для початку переводите свої думки. Найпростіше це робити відразу після занять з викладачем або розмови з вашим другом-іноземцем, коли ще свіжі в пам'яті мовні конструкції. Найкраще метод працює, коли ми думаємо про майбутні справи або проблеми, з якими стикаємося.
Також читайте літературу від першої особи. Орієнтуйтеся на напрямок young adult (Підліткова література). Досить часто в таких книгах розповідь йде від першої особи. З найвідоміших прикладів: Джон Грін "Винні зірки», «Сутінки» Стефані Майєр, "Голодні ігри" Сьюзан Коллінз. Слідкуйте за тим, як персонажі формулюють свої думки (як будують пропозиції, яку лексику використовують) і беріть на озброєння, коли будете самі описувати події зі свого життя в голові. Такий підхід дозволить вам вчитися відразу думати мовою, а не перекладати.
8. Заведіть англомовних друзів
Немає ніякого сенсу в тому, щоб вчити мову і не практикувати її якомога частіше. Годину розмови з носієм мови можна запросто прирівняти до кількох онлайн-уроків і 5 годин аудіо-курсу. Друзі-іноземці допоможуть вам краще тренувати сприйняття мови на слух, урізноманітнити вокабуляр корисними фразочками, а найголовніше: використовувати мову за її прямим призначенням — спілкуватися.
Найпростіший спосіб завести англомовного друга-знайти людину, яка вивчає вашу рідну мову, і налагодити з ним мовний обмін. Ось кілька правил того, як зробити зустрічі зі своїм мовним партнером продуктивними:
Зустрічайтеся регулярно. В ідеалі 2-3 рази на тиждень мінімум по 30 хвилин. Заздалегідь домовтеся про формат ваших розмов: скільки часу будете практикувати англійську, скільки російську.
Визначтеся з темами ваших зустрічей. Спочатку ви можете відпрацьовувати матеріали своїх уроків: розігрувати за ролями діалоги з підручника, практикувати граматику і лексику. Надалі ви можете вибрати одну або кілька тем, які Вас цікавлять і обговорювати їх протягом всієї зустрічі.
Коли буде ваша черга мовної практики з партнером, намагайтеся більшу частину часу говорити англійською і не переходити на українську.
Не бійтеся робити помилки. Ваша головна мета: підтримувати розмову, а не концентруватися на ваших прогалинах в знанні англійської, Ви ж не на уроці. Якщо заходите в глухий кут, використовуйте фразу " How do you say ... «("як сказати?") + слово, яке вам потрібно перекласти.
Для просунутих:
9. Занурте себе в мовне середовище
Настав час оточити себе мовою. Виконуйте звичні вам дії англійською. Як можна підпорядкувати свій розпорядок дня вивченню мови (на прикладі графіка офісного співробітника):
Ранок присвятіть прокачування навичок аудіювання. Вибирайте те, що вам більше подобається: Новини BBC, серіали на Netflix, відео на Youtube, подкасти на Spotify, радіопередачі. Орієнтуйтеся на такі матеріали, за переглядом або прослуховуванням яких ви можете неквапливо поснідати, але разом з тим дізнатися щось нове.
По дорозі на роботу можете послухати улюблену музику англійською або все ті ж радіошоу або подкасти.
У перервах на чай-каву можете повторювати раніше вивчені слова і вивчити нові.
В обідню перерву прочитайте главу з улюбленої книги або статтю з журналу. Найголовніше, щоб матеріал вам був цікавий і не доводилося себе змушувати. Вибирайте неадаптовану літературу і американські або Британські онлайн-видання (The Economist, Atlantic, New York Times, The Guardian). Якщо немає часу читати, пройдіть нескладні розважальні тести англійською: наприклад, BuzzFeed Quizzes або Zimbio.
Протягом дня можете листуватися з другом-іноземцем по зручному месенджеру (WhatsApp, Viber, Telegram). ДО РЕЧІ, розкладку в своєму смартфоні заздалегідь поміняйте на англійську. А ввечері можете з ним зателефонувати і поговорити про те, як пройшов день.
Увечері можете потренувати письмові навички: поспілкуватися на різні теми в Reddit, опублікувати мініпост в Instagram або прокоментувати чиєсь відео в TikTok. Якщо відчуваєте в собі потенціал, можете завести свій англомовний блог і регулярно публікувати там пости.
У вихідні приділити більше уваги будь-якої активності з перерахованих вище або знайти нову: наприклад, знайти рецепт англійською і приготувати по ньому що-небудь смачненьке.
10. Розвивайтеся професійно англійською
Визначте перспективну для себе експертну область і навчайтеся в ній англійською. Працюєте психологом? Читайте професійну літературу в оригіналі, проходьте навчальні курси від кращих університетів світу на Coursera.org, відвідуйте заходи, на яких виступають експерти-експати. Хочете отримати нову професію? Навчайтеся у зарубіжних викладачів, і надалі використовуйте отримані знання в роботі.
Найголовніше - що б ви не робили англійською, вам повинно це подобатися. Шукайте людей, з якими вам цікаво спілкуватися. Вибирайте книги, які будете читати на одному диханні. Дивіться ті серіали, від яких не зможете відірватися (але не перестарайтеся). Беріть участь в заходах, де зможете практикувати мову і заводити цікаві знайомства. Спілкуйтеся на теми, які цікаві особисто вам. Англійську мову неможливо вивчити раз і назавжди, його вивчення-шлях довжиною в життя, тому цією подорожжю потрібно насолоджуватися.