Інсульт-патологічний стан, що характеризується різким порушенням процесу кровообігу в одному або безлічі ділянок головного мозку. Виділяють два різних типи інсульту-ішемічний (передумова розвитку якого – звуження, часткове або повне закуповування артерії) і геморагічний (пов'язаний з пошкодженням або повним розривом судини). Ішемія викликає порушення циркуляції крові в судинах головного мозку і викликає відмирання ділянок його м'яких тканин. Ступінь травматизації тканій залежить від тривалості кисневого голодування і загального стану здоров'я людини. Обсяг і характер пошкодження головного мозку визначає і структуру і тривалість подальшої програми реабілітації пацієнта після перенесеного інсульту.
Ознаки інсульту
Симптомами інсульту, при яких життєво важливо негайно викликати бригаду швидкої допомоги, є:
- раптова слабкість і / або оніміння м'язів обличчя і / або кінцівок – як правило, на одній стороні тіла;
- утруднена мова;
- різке падіння зору (на один або обидва ока);
- пульсуючий головний біль, запаморочення;
- безпричинне порушення координації рухів.
Важливо запам'ятати: чим оперативніше буде надана медична допомога при інсульті, тим вище шанси зберегти живими якомога більше число нейронів головного мозку, а часто і життя пацієнта. Максимально ефективний час екстреної терапії-3-6 годин від першого прояву захворювання. Після цього періоду зміни в постраждалих ділянках головного мозку можуть стати незворотними, а заходи з реабілітації після інсульту – фактично марними. В центрі КІНЕЗІО дієва реабілітація паціентів після інсульту.
Як довго триває відновлення після інсульту?
Єдиного терміну відновлення після крововиливу не існує, час реабілітації залежить від розмірів і локалізації зони ураження, виду інсульту, а також часу, який пройшов з моменту появи хвороби до надання спеціалізованої допомоги. Орієнтовні терміни реабілітації можна представити наступним чином:
Інсульт з мінімальним неврологічним дефіцитом-легкий параліч обличчя, кінцівок, порушення зору, порушення координації, запаморочення. Часткове відновлення відбувається через 1-2 місяці, повне можливо через 2-3 місяці, але залежить від реабілітаційного потенціалу пацієнта.
Інсульт з вираженим неврологічним дефіцитом-грубий параліч обличчя, кінцівок, серйозні порушення координації. Можливість самообслуговування з'являється у хворого через 6 місяців, повне відновлення займає роки.
Важкі геморагічні та ішемічні інсульти зі стійким неврологічним дефіцитом призводять до інвалідизації хворого за рахунок паралічу та інших дефектів. Часткове відновлення можливе через 1-2 роки. При грубому неврологічному дефіциті повне відновлення неможливо через омертвіння важливих скупчень нейронів мозку, функції яких не можуть взяти на себе сусідні клітини.
Хворому важливо усвідомлювати, що відновлення після будь-якого інсульту не повинно закінчуватися. Короткочасні щоденні процедури не тільки допоможуть повернути колишні навички і якості, але і допоможуть запобігти нові інсультні атаки.
Для пацієнтів, які перенесли гостре порушення кровообігу в мозку, своєчасна, Оперативна і грамотна реабілітація після інсульту є першим і ключовим етапом на шляху до відновлення здоров'я. Досягти максимального клінічного ефекту реабілітації можливо лише вдавшись до допомоги досвідчених фахівців.
Важливо розуміти, що реабілітація після інсульту повинна початися якомога раніше, з перших днів захворювання - коли стан пацієнта стає стабільним. При локальних крововиливах, що не поширилися на велику ділянку головного мозку, стан пацієнта стабілізується на третю-четверту добу. З початком цього періоду стає можливим початок процесу реабілітації.
Традиційно виділяються три ключові етапи програми реабілітації після інсульту:
Перший етап: в цей період пацієнт знаходиться в лежачому положенні; нерідко, при важкій формі інсульту, хворий нерухомий. У цей період Реабілітаційні активності обмежені станом пацієнта і полягають в систематичному перевертанні, спеціалізованому протипролежневому масажі і проведення дихальної гімнастики. Фахівці з медичної реабілітації постійно розмовляють з пацієнтом навіть при відсутності у нього вираженої реакції на мову: пасивне слухання активізує увагу, поступово повертається розуміння мови. Перший етап відновлення може тривати від декількох діб до декількох місяців в залежності від ступеня тяжкості перенесеного інсульту.
Другий етап( ранній): в даний період пацієнт вже може здійснювати деякий обсяг рухів, проте самостійний підйом з ліжка для нього поки Неможливий. Хворому проводиться пасивна кінезіотерапія (лікування рухом – спеціалізована гімнастика, масаж), фізіотерапія. Фахівці-реабілітологи займаються усуненням афазії (порушення мови) і відновленням пам'яті пацієнта. Етап ранньої реабілітації може тривати від декількох тижнів до півроку.
Третій етап-період пізньої реабілітації: період активного відновлення рухових, розумових, психічних, емоційних функцій і навичок. Пацієнт вже може самостійно займатися гімнастикою, намагається сидіти в ліжку і вставати з неї. На даному етапі важливу роль відіграє ерготерапія (лікування працею - заходи, спрямовані на розвиток дрібної ручної моторики). Реабілітація включає також лікарську терапію, заняття з логопедом і психологом. Пізній етап відновлення може зайняти від півроку до двох років.
- Комплексна реабілітація після інсульту включає цикл заходів, що мають на меті:
- відновлення функції руху (вертикалізація, ерготерапія, що забезпечують поступове відновлення ходьби; лікувальний масаж; лікувальна фізкультура; фізіотерапевтичні процедури);
- відновлення мовної функції і пам'яті (заняття з фахівцями афазіологом, логопедом);
- відновлення психоемоційного здоров'я (заняття з психологом, спілкування з родичами, ненапружена фізична активність).