Кредит-зручний фінансовий інструмент, якщо знати, як ним правильно користуватися. Однак позикові гроші вимагають відповідальності, дисципліни і правильного підходу до вибору кредиту. Пояснюємо, як уникнути зіпсованої кредитної історії і головного болю, на прикладі шести типових позичальників.
Не переоцінюйте свої фінансові можливості
Перш ніж взяти кредит, зробіть паузу і подумайте, наскільки вам потрібні ці гроші, чи можна обійтися без них і як ви будете повертати отриману суму. Враховуйте не тільки свою зарплату або пенсію, а й можливі складні обставини. Звільнення, хвороба або Криза можуть порушити самий ретельно продуманий план. Turbozaim Україна - допоможе Вам обрати будь-який кредит.
Не беріть кредит в першому ж банку
Близькість відділення або яскрава вивіска — не найкращий критерій для вибору банку. Ринок повний пропозицій, тому вивчіть варіанти в декількох організаціях. Порівняйте умови і вартість, щоб вибрати кредит, який максимально вам підійде. Не забудьте навести довідки про репутацію банку. Якщо ви студент або пенсіонер, повідомте про це співробітнику банку: можливо, для вас діють особливі пропозиції.
Не забувайте про свої права
Інтернет сповнений моторошних історій про жорстоких колекторів і непідйомних штрафів за прострочений платіж. Беріть кредит або позику тільки в організаціях, у яких є ліцензія. Не позичайте гроші у чорних кредиторів-і тоді нічого страшного з вами не станеться, банки і колектори діють за законом. Якщо кредитор виявився шахраєм, який загрожує вам і порушує ваші права, звертайтеся в поліцію.
Якщо обставини склалися так, що ви не можете зробити черговий платіж, втратили роботу або захворіли, не ховайтеся, не міняйте номер телефону, а чесно поговоріть з представниками банку. Це не означає, що вам пробачать борг, — повернути гроші доведеться в будь-якому випадку. Але цілком ймовірно, що банк надасть відстрочку або перерахує суми внесків. Наприклад, зменшить розмір щомісячних платежів за рахунок збільшення терміну кредиту.
Не підписуйте договір, якщо не розумієте його умов
Не полінуйтеся прочитати весь текст договору, це заощадить вам час і гроші в подальшому. Уважно вивчіть всі умови видачі та погашення кредиту. Звертайте увагу на комісії, штрафи за прострочення платежів, додаткові умови на зразок страхування. Якщо щось незрозуміло, запитуйте у співробітників банку, вимагайте пояснити, проконсультуйтеся з юристом. Підписуйте договір, тільки коли ви точно зрозуміли всі умови.
Не тягніть з погашенням кредиту
Дотримуйтесь графік виплат і не відкладайте черговий платіж на останній момент. Має сенс закласти 5-7 робочих днів до дати платежу, щоб гроші встигли надійти на рахунок. Не зайвим буде поставити нагадування в смартфоні або повісити яскравий стікер на чільне місце. Якщо з'явилася можливість погасити кредит заздалегідь, скористайтеся нею. Це вбереже вас від можливих проблем в майбутньому — раптом виникнуть складні обставини і ви не зможете сплатити черговий внесок.
Не забудьте закрити кредит
Якщо ви зробили останній внесок і, здається, закрили кредит, не поспішайте зітхати з полегшенням. Зателефонуйте на гарячу лінію банку, ще раз підтвердіть закриття кредиту або отримаєте довідку. Перевірте свою кредитну історію. Два рази на рік її можна отримати безкоштовно в кредитному бюро.