Важливо розрізняти такі поняття як» мотоблок «і» мотокультиватор", так як багато їх плутають. Мотокультиватори відрізняє основна функція-обробка землі, часто є і основною. Мотоблоки ж більш універсальні. Вони діляться на чотири класи, в які входять пристрої, що відрізняються як по потужності і масі, так і за функціональною приналежністю. Крім оранки вони можуть використовуватися і для подрібнення великих шматків грунту після оранки, і ДЛЯ ВИКОРЧОВУВАННЯ бур'янів, і для внесення добрив. За допомогою різноманітного навісного обладнання та причепів з їх допомогою можна прибирати сніг і перевозити вантажі.
Найлегші мотоблоки
Найбільш популярний клас мотоблоків-надлегкий. У нього входить техніка, призначена для обробки 15-20 «соток». Її характеризує невелика ширина захоплення (до 25-30 см), що дає можливість працювати у вузьких борознах і рядами між ними. Мобільна-завдяки малій вазі і знімним ручкам її зручно перевозити багажнику легкового автомобіля.
Більшість агрегатів надлегкого класу функціонують за рахунок двотактного двигуна з використанням паливної суміші (масло + бензин). Його переваги в порівнянні з чотиритактним-мала вага і розмір при великій потужності (через меншу кількість тактів за один цикл).
Також їх відрізняє особлива крючкообразная форма зубів фрези. Вона відмінно бореться з неукоріненими бур'янами, підчіплюючи і викидаючи на поверхню, не дозволяючи їм прорости глибше. Також цілком успішно вона справляється і з розпушуванням різних типів грунту.
Універсальні пристрої
Другий клас-легкі мотоблоки. Вони мають двигуни потужністю до 4 К.С. і масу до 60 кг. Ширина основного робочого органу – фрез - становить 50-90 см, що робить це обладнання більш продуктивним. Підходить для виконання більшості завдань за винятком переміщення по вузьких борознах, де воно просто не пройде.
При виборі легкого агрегату варто звернути увагу на такий показник, як кількість обертів фрези:
100-130 об/хв - рекомендуються при культивації на «багнет лопати», наприклад, для видалення бур'янів.
150-180 об / хв - дозволять машині впоратися з оранкою шару грунту 5-10 см і вирівнюванням поверхні ділянки.
180-200 об / хв – встановлюються для підготовки посівного шару, що має товщину 2-5 см.при цьому оброблений грунт підійде для насіння будь-яких культур.
200-200 об / хв - дають можливість ефективно боротися з грунтовою кіркою і бур'янами, а також робити міжрядне розпушування глибиною до 3 см.
320-350 об / хв - таку швидкість обертання фрези мають професійні мотоблоки, які також оснащені спеціальним колесом з приводом, призначеним для полегшення управління при водінні по території обробки грунту.
Двигуни встановлюються переважно чотиритактні, які відрізняє більший ККД і інтенсивне згоряння палива, а, відповідно, менший вихлоп.
Зручне управління
Третій клас-середні мотоблоки масою до 100 кг і потужністю до 7 к. с.
Більшість таких машин оснащено двома передніми і однією задньою швидкістю, значно полегшуючи пересування, особливо на густо посаджених ділянках, що дає їм незрівняну перевагу перед двома попередніми класами. Велика вага дає можливість глибокого розпушування навіть твердого грунту і відсутність вібрації. Розширена у таких агрегатів і комплектуюча частина, так, наприклад, в залежності від обвіски, мотоблок може бути і підгортальником, і бороною, і культиватором і багатьма іншими знаряддями.
Мотоблоки з посиленим редуктором, ременем приводу підвищеної міцності, потужністю 5-5,5 к.с. відрізняються високим моторесурсом. У подібних моделей одна з передач "вперед" завжди силова. Вона необхідна для зниження оборотів робочого вала для використання плуга, або, наприклад, картоплекопалки.
Зручність і простота використання дозволяє обробити до 10 разів більшу кількість землі, не дивлячись на значну вагу самого мотоблока. Такі пристрої є напівпрофесійними. На відміну від надлегкого і легкого класу, у них набагато більше функціональних можливостей, але ціна на порядок нижче, ніж у професійних машин.
Вітчизняні напівпрофесійні мотоблоки представляють моделі такої компанії, як»Салют". Їх зарубіжні побратими випускаються компаніями, Viking, MTD, Husqvarna.
Майстри інтенсивних навантажень
І останній клас-важкий, призначений для професійного використання в сільському господарстві фермерами або працівниками комунальних служб.
Такі агрегати мають потужність до 16 к.с., оснащені повноцінною коробкою передач і шестерним редуктором. Найчастіше їх комплектують додатковою фрезою, сінокосаркою, різними типами плугів, причепами, бороною і багатьма іншими пристроями. Також вони здатні виконувати функції мінітрактора, не пов'язані з обробкою грунту, наприклад, транспортувати великі вантажі, брати участь в очищенні території від снігу або сіна і т. п.