Зручне місце розташування, сприятливий клімат Запоріжжя завжди тягнули сюди людину. Стоянки первісних людей були в епоху середнього палеоліту. Недалеко від села Вознесенка в 1929 році був знайдений Археологічний комплекс. Він являє собою кам'яну споруду зі скарбом 7-8 століть. Споруду відносять до хазарів, князя Святослава Ігоровича, булгарського хана Аспаруху. Кажуть, що на острові Хортиця помер князь Святослав I Ігорович у 972 році. У 1552 році на острові Мала Хортиця князь Дмитро Вишневецький заклав, на думку істориків, прототип Запорізької Січі - дерев'яно-земляний замок. Хронологія міста починається з 18 століття з будівництва Олександрівської фортеці.
Олександрівська фортеця - це оборонна Дніпровська лінія. Фортеці, за задумом російського уряду, повинні були чинити опір татарським навалам. Територія міста заселялася, чисельність жителів зростала. У 18 столітті активного розвитку місто не отримало. Повільно зростала чисельність населення. Олександрівськ, у зв'язку із зростанням торгівлі в Одесі, почав по-тихеньку занепадати. Багато інформації про життя Запоріжжя тут.
У 19 столітті місто було звичайним провінційним містом з салотопенним заводом і трьома цегляними. Велика частина жителів вели діяльність, пов'язану із землеробством, промислами, торгівлею.
Новий етап розвитку у міста почався з будівництва залізниці. Олександрівка була великим транспортним пунктом з перевезення вантажів. Далі місто стало головним центром сільськогосподарського машинобудування. Особливий розвиток отримала борошномельна промисловість. Перед Першою світовою війною число жителів налічувало 63, 6 тис. Була споруджена електростанція, водопровід. У місті функціонувало 47 фабрик і заводів, десятки ремісничих майстерень. У період Першої світової війни в Олександрівськ були вивезені промислові підприємства з прифронтових районах: з Петрограда — завод авіаційних моторів, з Варшави — авторемонтні майстерні, з Риги - дротово-цвяховий завод. Чисельність населення в кінці 1916 року збільшилася. Це пов'язано з великою кількістю евакуйованих, з розвитком військового виробництва, з приходом чималої кількості біженців.
Влада в місті в 1917-1921 роках зосереджувалася в руках Центральної Ради, більшовиків, гетьмана II, білогвардійців, Директорії, Скоропадського, махновців, і здобули перемогу все-таки більшовики. Відродження міста почалося в 1920-х роках. Олександрівськ був названий Запоріжжя. Запорізькою стала губернія. У 30 - х роках був розпланований проект, який передбачав утворення самі районів-Воскресенки, Павло-Кічкаса, Олександрівська, район Дніпрокомбінату, острова Хортиці, Павло-Кічкаса, резервного району Бабурки, Кічкаса. У місті було закладено селище № 6, яке було іменоване»Соцмісто". Тут були зведені багатоповерхові будинки (максимально 4 поверхи) з великими зручними квартираммі.
Запоріжжя за час п'ятирічок став великим індустріальним містом. ДніпроГЕС-став символом Запоріжжя та СРСР. Паралельно зі зведенням станції в Запоріжжі були побудовані заводи: завод листових сталей, алюмінієвий, феросплавів, завод інструментальних сталей, коксохімічний. У розвитку радянського авіабудування мав дуже важливу роль моторобудівний завод. Запоріжжя до війни було центром з виробництва кольорових і чорних металів, електроенергетики СРСР, важкої промисловості.
Після війни Стара частина міста була реконструйована, в новій — відновлення і зростання призвели до їх об'єднання в 1960-х роках.
Місто поділяється на сім районів: Шевченківський, Хортицький, Орджонікідзевський, Ленінський, Комунарський, заводський, Жовтневий.
Жовтневий-старий район міста. Він був утворений в 1935 році під назвою «сталінський». Шевченківський-найбільший район. Його територія становить 98 км≈2;. Чисельність населення в районі найвища. Він був утворений, відділяючись від площі Жовтневого району.
Запоріжжя-один з найбільших індустріальних центрів України (понад 160 промислових підприємств). Найбільш розвинені чорна і кольорова металургія, машинобудування і металообробка, Хімічна промисловість. Великі металургійні заводи:» Запоріжсталь «(ВИРОБНИЦТВО ЧАВУНУ, СТАЛІ, тонколистового прокату та ін.),» Дніпроспецсталь " (інструментальні сталі та ін.), феросплавів, алюмінієвий; титаномагнієвий комбінат та ін. Провідні підприємства машинобудування (всього понад 60) і металообробки: автомобільний завод Заз (виробництво легкових автомобілів модельного ряду ЗАЗ ("Таврія», «Славута», «Сенс», "Ланос"), а також автобусів; збірка Розл. моделей легкових автомобілів "Шевроле», «Опель», ВАЗ, «Мерседес-Бенц», китайських «Чері» і легких індивідуальних вантажівок "Тата"), завод підйомно-транспортних машин (мостові, спец. крани та ін.), «Мотор-Січ» (газотурбінні: авіаційні двигуни, промислові установки, електростанції та ін.). Серед підприємств електротехнічної та радіоелектронної галузі-виробниче об'єднання "Запоріжтрансформатор «(силові, спеціальні Трансформатори, електричні реактори та ін.), заводи: електроапаратний,» перетворювач «(силові, напівпровідникові перетворювачі),» Радіоприлад", вентиляційного обладнання та ін. Хімічна промисловість представлена ПО "Кремнійполімер «(пластмасові, гумово-технічні вироби, каучуки і пластики), заводами» Запоріжкокс«,» Хімлекс «(лакофарбова продукція),» кераміст-Трейд «(лінолеум) та ін Фармацевтична фабрика»Віола". Велике виробництво будматеріалів (заводи: залізобетонних конструкцій, стінових матеріалів, асфальтобетонний, «Запоріжрембудкомплект»). Численні підприємства меблевої, легкої (швейної, взуттєвої та ін.), харчової промисловості. Розвивається сфера послуг, в основному фінансовий сектор (близько 20 банків та їх філій), сектор зв'язку та телекомунікацій.