Для того щоб завести пасіку, абсолютно необов'язково знати все про бджіл і бджільництво. Новачок цілком може почати з мінімуму знань, обсяг яких буде збільшуватися по мірі накопичення досвіду. На жаль, багато хто не знає, з чого слід почати бджільництво без досвіду, і відмовляються від ідеї розводити медоносних комах.
З чого почати новачкові
Зважившись випробувати бджільництво на практиці, почати доведеться з аза – зібрати і засвоїти основну інформацію. Вивчити бджільництво з нуля можна, знайомлячись з досвідом пасічника. Якщо такого в оточенні немає, не залишиться нічого, крім як звернутися до спеціалізованої літератури. Вивчаючи бджільництво для початківців, важлива не кількість прочитаних книг, а якість і корисність інформації. Корисним виявиться отримання загального уявлення про життя бджіл і їх особливості. Для накопичення відповідного багажу знань вивчати можна не тільки книги, а й інтернет. Необхідно купити медогонку в україні на сайті - melisa93.com.ua.
Новачок цілком може почати з мінімуму знань
Щоб грамотно і продуктивно працювати з бджолами, потрібно ознайомитися з анатомією бджоли і її біологічними характеристиками.
Важливо! Пильну увагу рекомендується приділити ділянкам для розміщення вуликів, щоб згодом не виникало проблем з сусідами. Останніх обов'язково варто завчасно повідомити про те, що поруч з ними скоро буде пасіка.
Починаючому бджоляру, який шукає, з чого почати, буде особливо корисно заглянути на будь-який з інтернет-форумів пасічників. Там не тільки досвідчені фахівці діляться своїм великим досвідом і секретами бджільництва, а й новачки розповідають про допущені ними помилки.
Навчання бджільництвом доцільніше почати в осінній або зимовий період, щоб з настанням весни була можливість приступити до застосування отриманих знань на практиці.
Колодне бджільництво
Існує ряд нескладних рекомендацій, які на перших порах можуть виявитися корисними кожному, хто шукає відповідь на питання, як зайнятися бджільництвом з самого нуля. Серед найбільш значущих порад слід виділити наступні:
- Весь інвентар та обладнання варто купувати виключно в спеціалізованих магазинах. Найімовірніше, доведеться робити це по частинах – всі аксесуари для розведення бджіл мають досить високу вартість.
- Роботи з бджолами слід починати з весни (коли починається цвітіння).
- Сім'ї бджіл варто купувати тільки у пасічників з хорошою репутацією або в спеціальних господарствах.
- При покупці бджіл особливо пильну увагу необхідно приділити матці. Розплід повинен бути без пропусків – це один з найбільш значущих показників продуктивності комахи.
- У знайомих пасічників можна взяти і необхідний на перших порах інвентар з числа того, який досвідченими фахівцями вже не застосовується.
- Не допускається застосовувати на пасіці речовини з різкими запахами.
- Комах обов'язково потрібно готувати до зимового періоду. При цьому всі необхідні заходи слід проводити завчасно.
- У пошуках відповіді на питання, як правильно завести бджіл, не слід відразу ж заводити велику кількість сімей – вони вимагає багато часу. Починати варто з трьох-чотирьох будиночків для комах.
Як стати бджоляром
Розведення бджіл – заняття корисне і захоплююче. Почавши замислюватися про бджільництво для початківців з чого почати, не слід відкладати теоретичне і практичне вивчення процесу у довгий ящик.
Як тільки будуть придбані бджолині сім'ї, перше, що потрібно зробити, це розмістити їх на постійних місцях. Найкращим чином для пасіки підійде сад з деревами.
Важливо! Після заселення сімей переміщати вулики категорично заборонено. Якщо це зробити, комахи не зуміють відшукати свій будинок. Це, в свою чергу, свідчить про те, що схема розстановки вуликів повинна бути продумана ретельно і завчасно.
Є ще ряд тонкощів, які повинні бути враховані:
- літки будиночків краще розгорнути в бік півдня або сходу;
- установка вуликів повинна проводитися на спеціальні підставки таким чином, щоб відстань від поверхні Землі до будиночка варіювалося від 30 до 40 сантиметрів;
- траву з місця Пасіки потрібно повністю скосити, гнізда мурах постаратися повністю знищити;
- бджолина поїлка повинна бути встановлена завчасно;
- слід обзавестися великими вагами, на які встановити один з вуликів (в якості контрольного) і за результатами можна буде судити про розвиток сім'ї і числі хабарів;
- у перший день після приміщення комах на нове місце їх не варто турбувати;
- для організації належного догляду за бджолами варто завести спеціальний журнал пасічника, в який вносяться результати огляду бджіл.
Пасіку рекомендується захистити як від сонця, так і від вітрів. З цією метою виявиться корисним посадити по периметру чагарники, наприклад, глід або акацію. Вони створять надійну живопліт.
Важливо! Не можна ставити вулики в низинах, на височинах, на відкритих ділянках і в місцях перельоту чужих бджолиних сімей.
Вулики потрібно розфарбовувати в різні кольори. Це дозволить комахам безпомилково потрапляти саме в свій будинок. Відмінний спосіб розстановки будиночків – шаховий порядок. Крім того, їх можна розмістити в сараї або на горищі. Використання такого методу закритого розміщення вуликів створить сім'ї додатковий захист. Крім того, описаний підхід дозволить заощадити прибудинкову територію.
При теоретичному вивченні інформації на таку тему, як бджільництво для початківців, слід заглибитися в наступні тематики:
- функціональні відмінності комах і їх взаємодія між собою;
- специфіка поведінки бджіл в різний час року;
- збір гнізда і підготовка до зимівлі;
- виведення матки;
- формування відводків;
- противороєві способи;
- коректна будова вуликів;
- особливості переробки воску;
- основні хвороби бджіл;
- шкідливі паразити.
Для того, хто тільки починає осягати ази, як стати бджолярем з нуля, важливо вміти відрізняти трутнів від робочих особин, а також виділяти матку. Не менш значимо отримати навички розрізнення віку розплоду.
З інструментів при роботі з бджолами будуть потрібні наступні матеріали та інструменти:
- рамці;
- вощина;
- загородження для льотків;
- подушки з синтепону;
- заставні дошки на будиночки;
- ящики для перенесення рамок;
- шкіряні або гумові рукавички;
- медогонка;
- щітка;
- стамеска;
- димар;
- захисна маска для голови;
- захисний костюм для тіла.
Все перераховане – основа, без якої не може обійтися жоден сучасний бджоляр.
Як завести бджіл з нуля на дачі
Для організації Пасіки підійде звичайна дачна ділянка. Наявність бджіл на дачі виявиться в даному випадку корисним для саду. Але, щоб все вийшло, необхідно дотримуватися певних нескладних правил і рекомендацій.
Для початку слід завести не більше шести сімей. Від ділянки сусідів вулики повинні бути розміщені на відстані не менше двох метрів.
Важливо! Якщо дача знаходиться в селі, селищі або будь-якому іншому населеному пункті, її обов'язково слід обгородити парканом висотою не менше 2 метрів. Шлях бджіл до медоносу повинен залишатися відкритим. Дану інформацію повинен знати навіть чайник в питаннях бджільництва.
Незважаючи на те, що комахи погано переносять різкі запахи, вулика цілком допустимо встановлювати в безпосередній близькості до посадки малини, вишні, м'яти або часнику. Комахи до ароматів перерахованих рослин абсолютно байдужі.
Перш, ніж починати активно шукати відповідь на питання, як правильно завести бджіл на дачі, варто упевнитися в тому, що поблизу до ділянки є достатня кількість медоносів. Перш за все, мова йде про такі рослини, як верба, клен, Ліщина, мати-й-мачуха, біла конюшина, луговий Волошка, осот і т. п.
В цілому бджільництво на дачі являє собою досить прибуткову справу. Адже за фактом пасічник не тільки отримує мед, але і забезпечує своїм плодово-ягідним рослинам і чагарниках можливість перехресного запилення, завдяки якому з'являються плоди. Особливо корисно виявляється поміщати бджолині сім'ї в досить молоді сади.
Нові методи в бджільництві з'являються постійно і також регулярно вдосконалюються. Умовно їх можна розділити на дві основні групи:
- противороїві;
- що використовують ройову енергію.
Деякі досвідчені бджолярі використовують на практиці метод, який свого часу запропонував Ковальов, і намагаються його змінити в кращу сторону.
Поставивши перед собою мету вивчення бджільництва від А до Я, слід розуміти, що бажаний результат при використанні новітніх методик можливий тільки за умови використання їх з урахуванням особливостей медозбору в конкретно взятому регіоні і його природних умов.
Насамперед потрібно виявити медоносні угіддя, складові основний медозбір місцевості. Потім, застосовуючи результати власних спостережень і вивчаючи інформацію з довідників, слід визначити початковий період, закінчення, а також тривалість цвітіння цих медоносів. Такий графік буде корисним, щоб підібрати відповідний термін підготовки комах до збору меду.
Методи ведення бджільництва можна умовно розділити на два основних напрямки:
- утримання сімей у великих вуликах;
- формування відводків і різних прийомів.
Перша методика рекомендується для регіонів з коротким періодом нарощування, друга – з тривалим.
На практиці можна цілком успішно поєднувати два позначених способу бджільництва.
Однією з найбільш значимих передумов до заняття бджільництвом є не тільки бажання майбутнього пасічника здійснювати свій розвиток у відповідному напрямку, але і наявність відповідного місця, яке потрібно для розміщення пасіки. При цьому потрібно мати на увазі, що середній радіус польоту бджоли становить близько двох кілометрів. На даній площі в достатній кількості повинні бути присутніми медоносні рослини і відсутні заводи, автодороги та інші забруднюючі екологію фактори.
Незважаючи на те, що бджільництво не можна назвати простим заняттям, якому можна навчитися за кілька тижнів, багато захоплюються цим видом діяльності. Якщо підійти до організації з розумом і належним чином поєднувати теорію з практикою, успіх рано чи пізно прийде. Найголовніше – не сумніваючись, йти до поставленої мети і не згортати, зіткнувшись з першими незначними труднощами.