У кінці минулого тижня курс кріптовалюти біткоїн вперше більш ніж за рік подолав позначку в 10 000 доларів, потім трохи знизившись. Видання The Wall Street Journal вирішило розібратися, з чим може бути пов'язаний цей ріст і чи відрізняється він від спекулятивних коливань кінця 2017-го.
Головною новиною в області криптовалют минулого тижня став анонс Facebook власної, прив'язаної заради стабільності до кошику реальних валют "монети" Libra. Багато інвесторів вирішили знову вкластися в Біткоїн, розраховуючи, що Libra нарешті зробить кріптовалюти масовими, що допоможе і найвідомішою і старої з них. Попередній раз курс Біткоїна досяг 10 000 доларів в листопаді 2017-го. Через 18 днів він підскочив до 20 000, а потім став різко падати.
В 2019-му Біткоїн поки росте швидше, ніж переважна більшість традиційних типів активів, а інвестори вказують на зростання підтримку криптовалют і використовуються ними блокчейн-технологій з боку великих фінансових організацій. Крім Libra, створюваної однієї з найбільших IT-компаній, своя "монета" JPMCoin є у банку JPMorgan Chase, Fidelity Investments розробила сервіс довіреної зберігання Біткоїнов, а онлайнові трейдингові платформи E*Trade Financial і Robinhood пропонують своїм клієнтам торгувати криптовалютами. Минулого тижня також стало відомо про великих — в 50 млн доларів — інвестиції стартапу Ripple Inc, створив криптовалюту XRP, в сервіс грошових переказів MoneyGram.
Сьогодні, пише The Wall Street Journal, Біткоїном торгують більше інституційних інвесторів і хедж-фондів, ніж в 2017-му, коли ринок рухали в основному зачаровані стрімким зростанням курсів криптовалют приватні інвестори. "Помітно, що структура ринку повністю змінилася порівняно з тією, що була раніше, — говорить Тоні Гу, партнер-співзасновник спеціалізується на блокчейн-проектах сінгапурського інвестфонду NGC Ventures. — Ринок став більш зрілим, ніж півтора роки тому".
У той же час, видання наводить дані аналітичної фірми Bitcoinity, які показують: незважаючи на інтерес інституційних інвесторів обсяги торгів Біткоїнами в даний час набагато менше, ніж були на піку інтересу до криптовалютам в кінці 2017-го. У той час, вважає аналітик eToro Мати Грінспен, стрибок біткоіни спирався в основному на спекулятивні очікування. Зараз, упевнений він, зростання курсу більшою мірою відображає реальну вартість цифрової "монети".
При цьому індустрію криптовалюта як і раніше затьмарюють хакерські зломи, провали в області безпеки і шахрайство. Одна з найбільших криптовалютных бірж, Bitfinex, намагалася покрити коштами клієнтів недостачу в 850 млн доларів. Найбільша канадська біржа, QuadrigaCX, збанкрутувала — її засновник, як з'ясувалося, використовував кошти клієнтів на особисті потреби. "Позитивних трендів і сигналів багато, але є і багато негативних моментів, які затьмарюють перспективи галузі", — резюмує Джон Маллін, інвестор в кріптовалюти і консультант з блокчейну з Гонконгу.