Ще деякий час тому люди абсолютно спокійно обходилися без протеїну, амінокислот, жироспалювачей і інших аналогічних продуктів. Зараз же майже кожен тренується може похвалитися цілим арсеналом добавок, які займають почесне місце в щоденному раціоні. Тут у нас і L-карнітин, який вживається перед тренуванням для активного жирозжигання, і BCAA, що живлять м'язи після заняття, і комплекс вітамінів і мінералів, забезпечують нормальне функціонування та більш активне відновлення.
Ми постараємося розглянути основні категорії добавок, які зараз представлені на ринку і коротко висловлю свою думку щодо їх ефективності на шляху досягнення результату — фігури своєї мрії. Приймати його чи ні — вибір кожного. Можна знайти спорт харчування Київ на сайті - fitnutrition.ua.
Для схуднення
Чого тільки люди не зроблять, щоб змусити наше тіло знижувати вагу. Оскільки ми говоримо про коректне, екологічному схудненні, то воно буде полягати в зниженні жирового компонента, без будь-яких втрат м'язової маси. Варто відзначити, що часто під час тренувань вага тіла може не змінюватися взагалі, що вводить в паніку представниць прекрасної статі, адже саме вони частіше орієнтуються на показання ваг. “Я вже два місяці займаюся, і ні на грам не схудла! Що ж робити?!"В цьому випадку в першу чергу необхідно зробити аналіз складу тіла — якщо у вас зменшився відсоток вмісту жиру, при цьому збільшилася м'язова маса, а обсяги тіла почали зменшуватися, то це позитивна тенденція і ви на правильному шляху!
Не варто засмучуватися через те, що маса тіла не змінюється. Важливо самопочуття і відчуття в конкретній вазі.
Втім, якщо для вас принципово, щоб ваги показали заповітне число, то необхідно переглядати щоденний раціон.
Говорячи про добавки для зниження ваги, варто згадати про L-карнітин, який бере участь в процесі утилізації жирів. За деякими даними, основний ефект спостерігається через те, що L-карнітин сприяє підвищенню енергійності, внаслідок чого люди готові довше і ефективніше тренуватися, витрачаючи більше енергії.
Чи зможуть вам допомогти добавки в процесі позбавлення від зайвих кілограмів? Цей факт варто поставити під сумнів, оскільки важко оцінити реальний ефект конкретного продукту. При цьому багато добавок працюють за ефектом плацебо. Я вкрай рекомендую проконсультуватися з лікарем щодо доцільності і можливості застосування будь-яких подібних продуктів.
Для набору м'язової маси
Що стосується набору м'язової маси, тут зовсім інша історія. Для того щоб ваше тіло створювало якісь структури, в тому числі білкові — вони по суті і є основою м'язів — необхідний відповідний тренувальний процес, грамотний режим відновлення і позитивний або як мінімум підтримує енергетичний баланс. Тобто ви повинні вживати з їжею більше калорій, ніж витрачаєте за день або як мінімум стільки ж. Для визначення витрати калорій за день зараз існує нескінченне число гаджетів, представлених на ринку. Найяскравіший приклад — фітнес-трекери. Варто сказати, що деякі з них дозволяють досить точно оцінювати цей показник.
Крім цього, для набору м'язової маси, необхідно, щоб раціон харчування був складений з урахуванням коректних пропорцій макронутрієнтів, зокрема в ньому має бути належне кількість білка, на чому роблять акцент виробники спортивних добавок, пропонуючи споживачеві всілякі варіації — амінокислоти (це і є складові білкових ланцюжків, з яких будуються м'язи), BCAA (ті ж амінокислоти, тільки тут присутні три головні, які беруть участь у білковому синтезі — лейцин, ізолейцин, валін), протеїн (це слово взагалі дослівно перекладається як "білок", який може представлений різними варіаціями, наприклад сироватковий, яєчний, комплексний). Прийом цих добавок доцільний в тому випадку, якщо у вас низький вміст білка у вашому раціоні. Важливо відзначити, що якщо ваше харчування забезпечує позитивний або підтримує енергетичний баланс, то швидше за все білка в ньому буде достатньо для збільшення обсягів мускулатури.
Тіло людини влаштовано так само, як і пару сотень років тому, а значить вітамінів він зі звичайним раціоном недоотримує.
Серед добавок для м'язового зростання часто фігурує креатин. Зазначимо, що креатин бере участь в енергозабезпеченні м'язів, збільшуючи силові показники, що важливо при силових тренуваннях, спрямованих на набір м'язової маси, а також за деякими дослідженнями посилює когнітивні функції головного мозку. Узагальнюючи, можна сказати, що креатин збільшує продуктивність, покращуючи енергозабезпечення під час тренувань.
Коротко про після тренувальні комплекси. Зрозуміло, після заняття необхідна компенсація витрат ресурсів. Для цього найчастіше вживаються гейнери — суміші легкозасвоюваного білка з комплексом вуглеводів. Вони то і повинні запустити процес відновлення. Вуглеводи — для поповнення запасів вуглеводів, витрачених за час тренування, білки — для будівництва м'язів. Ось тільки не варто забувати, що відновлення — це тривалий процес, і він не закінчується годинним інтервалом після тренування. Саме тому сподіватися на те, що ви вип'єте гейнер і м'язи почнуть рости, не варто. Ще раз повторюся, що ключовим в цьому питанні буде ефективне поєднання правильних тренувань, режиму дня і профіцитного харчування.
Для відновлення і підтримки
Про вітамінних комплексах, які покликані прискорити процес відновлення, постійно ведуться суперечки. Чи необхідно їх вживати? Як регулярно при тренуваннях необхідно пропивати курси вітамінів?
Вітаміни і мінерали безперечно відіграють вкрай важливу роль у функціонуванні нашого організму. При цьому є думки, що нашому організму абсолютно не потрібен додатковий їх прийом, якщо подібний не призначив лікар. До речі, за даними деяких страхових компаній, прийом вітамінних комплексів може навіть знизити тривалість життя. Не знаю, чи правда це чи ні, проте логіку бачу в наступному. Багато хто пояснює необхідність вживання додаткових вітамінно-мінеральних комплексів результатом технічного прогресу. Чому? Ця гіпотеза заснована на тому, що за останнє століття у людини різко знизилася рухова активність завдяки винаходу сучасних засобів пересування, а також побутових зручностей. Приміром, у XIX столітті людям, для того щоб забезпечити себе водою, треба було сходити з відром до колодязя, а потім ще це відро донести до будинку. Або для того, щоб протопити піч для приготування їжі, необхідно було спочатку підготувати запас дров.
В наш час при зниженні рухової активності для підтримки життєдіяльності організму потрібна менша калорійність раціону. І як наслідок ми отримуємо менше вітамінів і мінералів. Ось тут-то на допомогу і приходять виробники добавок! Адже тіло людини влаштовано так само, як і пару сотень років тому, а значить вітамінів він зі звичайним раціоном недоотримує.
Втім, у всіх цих міркуваннях є один нюанс. На протязі всього існування людства наш організм виживав завдяки тому, що він має вкрай важливою особливістю — умінням адаптуватися до будь-яких змін навколишнього середовища. Тому, на мій погляд, якщо у нас змінюється рухова активність, то організм може пристосуватися і до цього. Саме тому прийом додаткових вітамінно-мінеральних комплексів стає необов'язковим.
Вітаміни повинні призначатися лікарем в разі певних відхилень, що з'явилися наслідком способу життя.
Підбиваємо підсумки
Людина так влаштована-можливо, в тому числі і через лінь, яка, як відомо, є двигуном прогресу, - що буде завжди шукати найкоротший, при цьому надефективний метод, який дозволить досягти мета якомога швидше. І часто це зводиться до вибору чарівної таблетки, порошку, секретної методики схуднення, яка дозволить вмить отримати бажане. Однак при цьому не береться до уваги очевидний факт. Успіх — це завжди результат наполегливої праці, дисципліни, наполегливості і регулярних дій, які необхідно повторювати з дня в день. Не варто сподіватися на спортивне харчування як якусь панацею, завдяки якій досягнення результатів стане простим як двічі два.