Замочування насіння помідора може здатися марною затією. Користуватися «бабусиними» методами, або купувати якісь хімічні речовини не завжди вселяє довіри. Але якщо врахувати думку сучасних агрономів, правильне замочування насіння може підвищити врожайність як мінімум на 25%, а то і більше. Це означає, що треба як мінімум прислухатися до таких порад, а ще краще – дізнатися як замочувати насіння помідорів перед посадкою досконально і зробити висновки самостійно.
Крім думки, треба взагалі замочувати насіння помідор перед посадкою на розсаду, на думку спадає: «у чому їх потрібно замочувати?". Насправді варіантів предостатньо.
За посиланням - https://harvest-center.com.ua/nasinnya/ovochi/ можна знайти багато якісного насіння.
Хлоргексидин
Даний засіб легко придбати в будь-якій аптеці. Хлоргексидин вважається одним з найбільш ефективних засобів для обробки насіння. Речовина не стане погано впливати на їх схожість.
Препарат недорогий, і продається у вигляді розчину 0.05%, і його не доведеться додатково розводити водою. Насіння замочуються в розчині ненадовго – досить півгодини. Потім треба промити їх чистою водою.
Розчин алое віра
Це засіб можна приготувати самостійно. Знадобиться живе алое - у нього зрізаються нижнє листя. Їх подрібнюють, після чого вичавлюють сік, який поміщається в холодильник на 7-8 днів.
Після приготування сік потрібно розвести водою в пропорції 1:1. Насіння замочуються в готовому розчині на 18-24 годин.
Розчин питної соди
Харчову соду можна знайти і купити в будь-якому продуктовому магазині. Розчин готується з 250 мл води і двох грамів соди (близько чверті чайної ложки). Замочування потрібно проводити не менше доби. Сода знешкодить бактерії на насінні, і знищить всі суперечки міцелію.
Розчин препарату Фітоспорин-м
Препарат може мати різну форму випуску: порошок, пасту або готовий розчин. У його складі присутні корисні бактерії, які допомагають знешкоджувати різних патогенних мікроорганізмів. За підсумком можна уникнути багатьох захворювань у овоча.
Препарат потрібно розчинити строго по інструкції. Порошок розводять у воді, 1 грам на 20 мл води. Пасту потрібно розводити водою в пропорції 1:2. Магазинний розчин дуже міцний для насіння, і його розводять водою – 2 краплі на півсклянки води. Замочуються насіння на дві години.
Розчин перманганату калію
Перманганат калію більш відомий як марганцівка. Її розчин використовувався для замочування насіння вже не одне покоління, адже марганцівка раніше перебувала в аптечці кожного будинку. Це хороший спосіб для дезінфекції.
Розчин готується в пропорції: 1 г марганцівки на склянку води (1 ч. ложка на 1 літр). Відтінок рідини повинен вийти рожевим, насиченим, але не темним. Якщо колір здається блідим, то варто підсипати ще трохи.
Розчин повинен готуватися на теплій воді. Після приготування насіння замочуються на 20-30 хвилин. Далі їх потрібно ретельно промити чистою водою.
Чи обов'язково це робити?
Можна з упевненістю сказати, що така процедура не обов'язкова. Якісне насіння, як правило, зможуть прорости завжди. Садити сухе насіння набагато зручніше і приємніше – адже до долонь воно не прилипає. А якщо земля для посадки буде дуже якісною і багатою на корисні мікроелементи – проблем з вирощуванням не буде зовсім.
Не варто вдаватися до замочування, якщо насіння вже попередньо були чимось оброблені. Про це має бути сказано на упаковці. Якщо інформації немає, то потрібно поглянути на зовнішній вигляд – оброблене насіння мають не цілком природним відтінком. А доторкнувшись до них – будуть більш гладкими.
Але у замочування є незаперечні переваги, нехтувати якими нерозумно. Йдеться про наступне:
- Підсумкова врожайність помітно підвищиться.
- Замочені насіння виростають абсолютно здоровими, головне-дотримуватися правильного догляду. Процедура дасть їм імунітет навіть від кореневої гнилі і чорної ніжки, а також грибних хвороб.
- За допомогою замочування можна легко відсіяти слабкі насіння. Сильні зразки почнуть проростати раніше за всіх. Залишаться такі, які залишаться без видимих змін через кілька днів – їх можна сміливо викидати і замочувати інші на заміну.
- Розсада буде набагато легше переносити пересаджування і адаптацію до нового грунту.
Скільки днів замочувати насіння помідора
Після виникнення бажання в поліпшенні якості насіння і вибору способу їх обробки, у людей виникає резонне питання: а на скільки днів замочувати насіння помідор перед посадкою на розсаду? У більшості випадків рахунок йде на лічені години. І варто враховувати всю попередню підготовку. Адже разом з нею загальний термін також зросте.
Перед замочуванням варто зробити наступне:
- Відсіяти найменш якісне насіння. Потрібно підготувати солону воду (1столовая ложка на склянку), і засипати насіння. Через недовгий час деяка їх частина осяде на дно – їх потрібно і відокремити. З решти виділити найбільш здорові на вигляд.
Вибрані якісне насіння потрібно просушити, після чого відправити на прогрівання. Найзручніше це робити на опалювальній батареї. Прогрівати їх потрібно 40-48 годин. На заводах продукція найчастіше зберігається в прохолодних приміщеннях, і нагрів допоможе їм швидше «прокинутися». Грітися насінню найкраще будучи загорнутими в бавовняну тканину.
Якщо немає можливості користуватися вищеописаними методами замочування, можна спробувати способи на звичайній воді. Наприклад, барботированием-залити насіння водою на тривалий час (14-18 годин) для розбухання. Вода повинна залишатися свіжою, насиченою киснем. Необхідно міняти воду, часто перемішувати або скористатися компресором.
Також можна залишити насіння в теплому місці, злегка змочивши його водою і загорнувши в бавовняну тканину. Тримати в теплі не менше 15 годин, за цей термін вони починають прокльовуються. Але допускати великих коренів не можна – вони пошкодяться при висаджуванні.
Вкрай бажано буде продезінфікувати їх перед висадкою. Робиться це за допомогою марганцівки з вищеописаного методу, або за допомогою розігрітій до 40 градусів перекису водню, насіння в якій повинні пролежати десять хвилин. Але перед висадкою потрібно не забути їх просушити на свіжому повітрі.
Виходячи з усього цього, в середньому, вся процедура буде займати близько двох з половиною діб. Точний розрахунок часу може допомогти тим людям, які займаються висадкою рослин за місячним календарем, де зазначаються сприятливі і несприятливі дні для висаджування.
У чому краще замочити насіння помідор перед посадкою
Найбільш ефективним способом вважається замочування за допомогою Хлоргексидину. Не особливо поступається йому розчин з соку алое. Також досить популярним є наступний рецепт з приготування розчину:
- половина таблетки нікотинової кислоти;
- чверть таблетки аскорбінової кислоти;
- половина таблетки гліцину;
- половина таблетки бурштинової кислоти.
Все подрібнюється до стану дрібного порошку, і розчиняється в 500 мл чистої води.