Економне опалення приватного будинку можливо тільки при установці котла на твердому паливі. Будь-який вид матеріалу для топки на багато дешевше, ніж газ. Єдиний мінус, при покупці котла доведеться відразу викласти значну суму грошей. Однак при правильному виборі, вона швидко окупиться. Надалі вдасться додатково економити, якщо вибрати найкращу модель котла із запропонованих на ринку агрегатів.
При виборі, варто враховувати той факт, що хороший котел під тверде паливо - вельми суб'єктивне поняття. І та модель, яка хороша для кого-то, може бути абсолютно не придатною для ваших потреб. Тому, щоб не пошкодувати про покупку котла і не думати, що ще докупити для поліпшення опалення, при виборі варто враховувати масу чинників.
В першу чергу зверніть увагу на рейтинг виробників, котли яких ви будете розглядати. Можна купити відмінні твердопаливні котли на сайті pechi-kotly-kamenki.com.ua. У соціальних мережах і на спеціалізованих форумах багато незалежних висновків про кожного з них. Визначившись з виробником, дайте собі відповідь на такі питання:
- яка площа вашого будинку;
- котел потрібен тільки для гарячих радіаторів або ще для нагріву води;
- з якою періодичністю вам зручно підкидати тверде паливо;
- який вид палива вам підходить за ціною.
Не зайвим буде врахувати місце розташування продавця. Доставка твердопаливного котла з іншого регіону значно збільшить його підсумкову вартість. Краще розглядати котли виробників, у яких є склад у вашому місті.
На що звернути увагу при виборі виробника
Що збільшився в останні роки попит на твердопаливний котел спонукав виробників розширити лінійку моделей. Кожна компанія пропонує хороше обладнання. Багато в чому в котлах повторюється функціонал і можливості. Навіть цінова політика схожа. Саме тому буває складно вибрати хороший твердопаливний котел і потрібно ознайомитися з відгуками вже користуються людей. Опис нюансів роботи агрегату для опалення дозволить скласти свою думку і зробити максимально правильний вибір.
Кращими котлами доцільно вважати ті, які вам підходять за ціною і потужності. Також необхідно враховувати, що мінуси можуть бути у будь-якої моделі. І головне розуміти, наскільки вони для вас істотні. До мінусів можна віднести: ціну, велику вагу котла, маленьку або занадто велику потужність. Але як вже було сказано, всі ці поняття суб'єктивні. І те, що для однієї людини буде «мінусом», для вас може стати навпаки «плюсом» для ефективного опалення.
Зробити правильну оцінку котла для твердого палива можна тільки ще в тому випадку, якщо порівнювати однотипні моделі. Їх не багато:
- класичні;
- тривалого горіння;
- піролізні;
- пелетні;
- комбіновані;
- шахтні;
- з плитою.
Кожна група має свої позитивними характеристиками. Але в порівнянні з іншою групою може, як вигравати, так і програвати. Тому порівнювати їх між собою можна лише тоді, поки ви не визначилися, який вид буде відповідати вашим потребам в цілому.
Приклади порівняння котлів між групами
Класичний котел для твердого палива буде коштувати дешевше, ніж комбінований котел. Але другий вигідніше через можливість роботи з електричним ТЕНом. Він після прогорання дров підтримує температуру, харчуючись від електромережі з побутовим напругою. Отже, ви економите на новій закладці дров. Вигідно, якщо ви не запаслися ними про запас. Але збільшаться рахунки на оплату електроенергії. Що краще: платити за дрова або електрику - вирішувати тільки вам.
Котел тривалого горіння буде працювати довше за рахунок відрізняється серцевини від твердопаливного класичного агрегату, яка дозволяє закладати більше палива. Але, як правило, котел тривалого горіння важить більше. І необхідно розуміти, чи витримає підлога в котельні або доведеться витратитися на його зміцнення. Знову таки, що краще - вирішувати вам, спираючись не лише грошових витратах, а й часу на трудомісткі роботи.
Котел з плитою - це ідеальне рішення, якщо установка передбачається в невеликому будинку. Де немає можливості виділити окреме місце під кухню і котельню. В даному випадку, таке обладнання буде виконувати дві функції: опалювати і дозволяти готувати їжу. Таку модель навіть немає сенсу порівнювати з будь-якої іншої.
Пелетний котел більш вигідний в порівнянні з моделлю тривалого горіння. Він, як і другий забезпечить хороший рівень опалення, але при цьому буде працювати ще довше. Пов'язано це з видом палива (пелетами), яке горить з більшою тепловіддачею. Також, через дрібну фракції його можна засипати більше. І ще, до пелетних агрегату можна під'єднати бункер, з якого подача палива буде відбуватися автоматично. А ось за ціною такий котел буде дорожче.
Кожна з моделей себе окупить через якийсь час. Тому питання стоїть тільки в початковій витрати грошей, скільки ви готові вкладати в паливо і чи можливе підключення додаткового обладнання.
вартість котлів
На вартість котла для твердого палива впливає безліч факторів. Один з основних - це його потужність. І до неї необхідно підійти особливо ретельно, тому що недостатня енергоефективність так само погано, як і перевищує ваші потреби.
При недостатньо потужному котлі ви не зможете підтримувати прийнятний рівень опалення. Навіть підкидаючи більше і частіше палива, система просто буде не в змозі дати більше спека.
При великому запасі потужності у вас не буде нестачі тепла в будинку. Однак можете зіткнутися з тим, що обладнання буде працювати в півсили. Як правило, це призводить до виходу з ладу деяких вузлів.
Щоб вибрати кращий варіант твердопаливного котла необхідно порівнювати його потужність з площею вашого будинку. Для цього існує найпростіший розрахунок: на 10 кв.м потрібно 1 кВт потужності котла. Сюди необхідно приплюсувати невеликий запас. Наприклад, для будинку в 100 кв.м слід взяти котел потужністю 12-15 кВт. Якщо ж планується підключення бойлера для нагріву води або системи «тепла підлога», то запас потужності повинен бути більше. І краще його розрахунок довірити фахівцеві.
Різниця в паливі
Важливо вибирати котел, орієнтуючись на вигляд паливного матеріалу. Від нього буде залежати:
Скільки грошей ви витратите в майбутньому на підтримку потрібної температури в будинку. Різні види дров дають різний жар і прогорають з різною швидкістю. Відповідно і ціна буде відрізнятися в залежності від породи деревини. Якщо в якості палива використовувати вугілля, то доведеться витратити більше грошей, ніж при покупці дров. Але і час горіння буде довше, а жар більше.
Яке місце доведеться виділити під зберігання палива. Якщо у вас немає складського приміщення, захищеного від дощу і снігу, то дрова купувати не доцільно. Краще зупинитися на вугіллі. Він менш вимогливий до вологості і буде досить накрити запаси плівкою. Якщо ж місця у дворі немає в принципі, то залишається тільки один варіант - пелети і брикети. Займають мало місця не залишають після себе бруд. Тому можуть зберігатися в коморі будинку.
Правильно визначивши для себе відповідний вид палива, ви будете розуміти, з якої групи котлів вибирати модель. Можливо, відразу відкине варіант класичного на користь пеллетного. Або навпаки, зупиніться на простому дров котлі, маючи в своєму розпорядженні складом і не вважаючи за потрібне переплачувати за зручність в якому не потребуєте.
Додаткове обладнання
Можливість встановити на котел автоматику, підключити бойлер та інше безпосередньо впливає на ціну. Купуючи найпростіший варіант агрегату, так би мовити, базову модель, ви заощадите. Однак в майбутньому можете пошкодувати про таких моментах:
Доводиться гріти воду на газовій плиті або в електричному бойлері, оплачуючи великі рахунки за газ чи електроенергію. А ось жар, який дає котел, можна було б ще розподілити на нагрів води. По суті, ви б одним обладнанням вирішили б це питання і не переплачували. До того ж, електричні бойлери теж коштують не малих грошей. А термін служби у них бажає кращого.
Доводиться часто заходити до котельні і стежити за кількістю палива в топці. Вставати ночами і перевіряти, чи достатня температура в будинку. Пішли на роботу і все - будинок охолов. З автоматикою вам не довелося б цього робити. Налаштували б систему на підтримку мінімальної температури, поки вас немає вдома. І поставили б параметри збільшення подачі тепла, наприклад, з 18:00.
Чи не до всякої моделі твердопаливного котла можливе підключення додаткового обладнання. І якщо у вас немає вдома людини, який би постійно міг стежити за роботою котла, то варто задуматися про автономну моделі. Якщо ж з вами живе пенсіонер, якому не складно, раз п'ять за день підійти до твердопаливного котла і підкинути паливо, то можливо, для вас буде кращою моделлю і базова.
Рейтинг виробників котлів на твердому паливі
Звертаючи увагу на рейтинг виробників твердопаливного котла, не варто шукати інформацію з моделями поточного року. Як правило, вона буде не об'єктивною. Адже новинки ще не пройшли випробування часом. В такому рейтингу висновки можуть бути засновані лише на вартості і закладених параметрах роботи, а ні як на реальну ефективність твердопаливного котла.
Ми провели аналіз відгуків за останні кілька років і для вашої зручності наводимо перелік кращого опалювального обладнання:
- Buderus Logano - котли мають місткою топкою і прості в обслуговуванні;
Viadrus Hercules - опалювальне обладнання з високою економічністю палива;
Roda Brenner Classic - хороша теплоізоляція;
Protherm Бобер - є регулятор подачі повітря;
Dakon DOR - в котлах присутній захист від перегріву;
Bosch Solid - пропонують котли з можливістю включення в одну систему з газовими;
Viadrus Hercules - пропонується обладнання з різною кількістю секцій.
Всі представлені бренди випускають котли для різного виду палива і з різною потужністю. Є моделі тільки універсальні і тільки для одного виду паливних матеріалів. Єдиний мінус представлених виробників - це висока ціна.