Останні роки, все більш широке поширення набувають кабелі з ізоляцією із зшитого поліетилену. Перехід від застарілих кабелів з паперовою просоченою ізоляцією, до сучасних кабелів з ізоляцією із зшитого поліетилену, викликаний в першу чергу все більш високими вимогами експлуатуючих організацій до технічних характеристик кабелів.
Кабелі з ізоляцією із зшитого поліетилену (СПЕ) мають ряд очевидних переваг:
висока пропускна здатність;
низька вага, менший діаметр і радіус вигину;
низька пошкоджуваність;
поліетиленова ізоляція володіє малою щільністю, малими значеннями відносної діелектричної проникності і коефіцієнта діелектричних втрат;
прокладка на складних трасах;
монтаж без використання спеціального обладнання;
значне зниження собівартості прокладки.
використання жили меншого перетину для передачі Рівного потоку;
збільшення тривало допустимої температури нагріву жив кабелів до 90°С;
збільшення тривало допустимої температури нагріву жив кабелів при короткому замиканні до 250°С.
Своїми унікальними властивостями кабель з ізоляцією із зшитого поліетилену зобов'язаний застосовуваному ізоляційного матеріалу.
Чим більше кабель з ізоляцією із зшитого поліетилену стає популярнішим, тим більше всі задаються питанням як правильно його обслуговувати, відчувати і діагностувати як при прийманні в експлуатацію, так і при подальшій експлуатації. Адже на сьогоднішній день нормативна база з випробувань кабелів із зшитого поліетилену відсутня і в основному визначаються заводами-виготовлювачами кабелів на основі іноземного досвіду.Нижче описано кілька таких прикладів.
Почнемо з класифікації основних видів пошкоджень кабелів з ізоляцією із зшитого поліетилену:
Пошкодження захисної оболонки, викликані порушенням технології прокладки (в середньому 70% всіх пошкоджень);
Пошкодження основної ізоляції, викликані неправильною експлуатацією (випробування постійною напругою) або природним старінням, у вигляді триингов ;
Пошкодження захисного екрану кабелю;
Пошкодження жили кабелю;
Пошкодження захисної оболонки
Самої повреждаемой при прокладці частиною кабелів з ізоляцією із зшитого поліетилену є захисна оболонка. Її пошкодження не призводять до негайного виходу кабелю з ладу, а ведуть до значного скорочення його ресурсу. Якщо нормативний термін експлуатації кабелю становить 25 – 30 років, то при пошкодженні оболонки він прослужить не більше 2-3х років.
Після прокладки, випробування оболонки проводяться після прокладки постійною напругою не менше 10 кВ. Ця напруга подається на екран кабелю, не заземлений з обох сторін, і вимірюється струм витоку. Періодичність наступних випробувань захисної оболонки - раз в 3-4 року. Попереднє визначення місця пошкодження захисної оболонки можна здійснити петльовим методом.
Точне визначення місця пошкодження захисної оболонки здійснюється методом крокової напруги. Для цих завдань ми рекомендуємо застосовувати СНЧ-25 - установку для испытания СПЭ-кабелей.
Пошкодження основної ізоляції
Основна ізоляція кабелю СПЕ пошкоджується при прокладці набагато рідше, але її пошкодження, як правило, ведуть до швидкого виходу кабелю з ладу. Випробування напругою постійного струму, яке протягом багатьох років застосовувалося для випробувань кабелів з паперово-просоченою ізоляцією, виявилося непридатним для кабелю з ізоляцією з зшитого поліетилену.
При випробуваннях постійним струмом, в ізоляції з поліетилену зберігається залишкова поляризація (об'ємний заряд), що надалі призводить до руйнування основної ізоляції та виходу кабелю з ладу.
Тому для випробувань кабелю з ізоляцією з зшитого поліетилену потрібно використовувати змінну напругу, тому що постійна зміна полярності заряду компенсує накопичуються заряди, розряджаючи їх. Особливо ефективно випробування на синусоїдальній напрузі наднизької частоти 0,1 Гц. При такому випробуванні досягається максимальна швидкість розвитку пробою.
Випробування підвищеною напругою наднизької частоти 0,1 Гц на даний момент є самим поширеним і багато підприємства його застосовують не тільки для випробувань зшитого поліетилену, але і для звичайних паперово-масляних кабелів.
У зв'язку з відсутністю загальних норм випробувань кабелю з ізоляцією із зшитого поліетилену, кожен вибирає величину випробувальної напруги, тривалість випробувань сам, грунтуючись на іноземний і вітчизняний досвід. У великих мережевих підприємствах норми встановлюються наказами головних інженерів.
На ринку зараз пропонується велика кількість СНЧ установок для випробувань кабелю з ізоляцією з зшитого поліетилену вітчизняного та іноземного виробництва. Дешеві вітчизняні установки, як правило, малопотужні і дозволяють відчувати кабелі довжиною не більш 3 – 4 сотень метрів.
Пошук місця пошкоджень кабелю із зшитого поліетилену
Якщо СПЕ-кабель прокладено в трижильний виконанні, на ньому можна застосовувати всі традиційні методи попереднього і точного ЗМУ.
Для визначення місця пошкодження кабелю з ізоляцією із зшитого поліетилену можна застосовувати всі традиційні методи пошуку пошкоджень, крім пропалювання. Попереднє визначення місця пошкодження легко можна знайти імпульсно-дуговим методом, а точне акустичним.