Вогнегасник в автомобілі є ще однією системою активної безпеки. Вашої безпеки і вашого майна. Добрі вогнегасники - тут Вартість цього майна на колесах, найчастіше, дуже висока, а здоров'я і життя – безцінні! Досить часто можна спостерігати ситуацію, коли водій безуспішно намагається загасити автомобіль що загорівся , дешевим аерозольним або порошковим вогнегасником, купленим для проходження техогляду. Автомобілісти з подібними вогнегасниками також переконуються в неефективності дешевих вогнегасників. Результатом подібної економії є вигорілий вщент автомобіль і збиток обчислюється десятками, а то і сотнями тисяч гривень.
При виборі вогнегасника для автомобіля варто звернути свою увагу на показники які збігаються з тими, на які ми звертаємо увагу при виборі автомобіля.
Технічні характеристики вогнегасників:
На сучасному ринку первинних засобів пожежогасіння представлено безліч виробників, що пропонують різні типи вогнегасників, помітно відрізняються за своїми характеристиками, якістю та ціною.
Автомобільний вогнегасник, відповідно до встановлених законодавством норм, повинен мати обсяг вогнегасної речовини не менше двох літрів;
вогнегасник для автомобіля повинен ефективно боротися з осередками займання твердих горючих речовин (клас А), рідких горючих речовин (клас В), і мати можливість гасіння електрообладнання під напругою (клас Е);
про ефективність вогнегасника говорять рейтинги на етикетці. Чим вище цифра поруч з класом пожежі, тим більшу площу або обсяг можна загасити цим вогнегасником;
необхідно врахувати особливості умов експлуатації автомобільного вогнегасника і звернути увагу на робочий діапазон температур, чим ширше цей діапазон, тим краще;
зверніть увагу на термін служби і періодичність повірок та переогляду вогнегасника, а також дату його виготовлення.
Є ще кілька нюансів, на які необхідно звернути увагу перед тим, як вибрати вогнегасник для вашого автомобіля.
Далеко не всі типи вогнегасників підходять для гасіння транспортного засобу.
Аерозольні вогнегасники, більше схожі на балончик освіжувача повітря або піни для гоління, з-за низької ефективності і малого заряду вогнегасної речовини, категорично не підходять для гасіння автомобіля.
Водні і повітряно-пінні вогнегасники неприпустимо застосовувати для гасіння електрообладнання під напругою, а в автомобільній електричному ланцюзі є Високовольтне обладнання.
Не підходять вогнегасники ОВ і ОВП для гасіння рідких горючих речовин (клас В). Крім того, подібні вогнегасники мають вузький робочий діапазон температур від +5 °С до +50 °С, в зимовий період при температурі нижче 0 °С вогнегасник може не тільки не заробити, але і втратити герметичність.
Широко поширені порошкові вогнегасники (ВП) позбавлені цих недоліків, але мають інші особливості»: висока задимленість і значне зниження видимості вогнища з-за порошкової хмари, що утворюється при застосуванні порошкового вогнегасника, ускладнює локалізацію вогнища.
при гасінні вогнегасником ВП відсутній охолоджуючий ефект і висока ймовірність повторного загоряння.
Повна відсутність слідів гасіння і охолоджуючий ефект є у вуглекислотних вогнегасників (ОУ). Причому настільки сильний, що може викликати температурні деформації, наприклад головки або блоку циліндрів двигуна, та обмороження рук при невмілому використанні вуглекислотного вогнегасника.
Повітряно-емульсійні вогнегасники Ове-екологічно чисті і безпечні, позбавлені вищеописаних недоліків і мають високу ефективність гасіння твердих горючих речовин, і горючих рідин (клас а, В). Можуть гасити електрообладнання під напругою до 20 000 В (клас Е). Повітряно-емульсійні вогнегасники забезпечують ефективне охолодження вогнища горіння, значно знижуючи ймовірність повторного загоряння. Вторинний збиток від впливу вогнегасної речовини повітряно-емульсійних вогнегасників – мінімальний. Вогнегасники ОВЕ допускають експлуатацію при негативній температурі до мінус 40 °С. Тривалий термін експлуатації вогнегасника без перезарядки та переогляду складає 10 років! Допускається 40 перезарядок вогнегасника за весь термін служби.
За сукупністю характеристик, універсальні високоефективні повітряно-емульсійні вогнегасники ОВЕ, найбільш підходять під визначення сучасний автомобільний вогнегасник.
Надійність: всі поважаючі себе виробники вогнегасників забезпечують свою продукцію гарантією. В середньому гарантується експлуатаційна ефективність протягом одного року з моменту виготовлення. Тому при покупці необхідно уважно вивчити дату виготовлення.
Довговічність або термін експлуатації вогнегасників
Порошкові вогнегасники (ВП) підлягають щорічному переогляду та обов'язкової перезарядці один раз у два роки. Крім того, вогнегасні порошки при зберіганні схильні до злежування та грудкування і в потрібний момент порошковий вогнегасник, на яку ви сподівалися, може дуже сильно підвести. Ситуація ще більше посилюється, якщо порошковий вогнегасник оснащений газогенеруючим пристроєм.
Всі вуглекислотні вогнегасники повинні проходити обов'язкове щорічне технічне опосвідчення і перезарядку раз в 3-5 років.
Чи може вогнегасник, на допомогу якого ви розраховуєте, підвести вас?
На жаль, може. Вогнегасник - це лише інструмент або, якщо хочете, зброя для боротьби з вогнем. Розташовуватися він повинен в зоні прямої доступності, а не валятися в багажнику, де толку від нього буде нуль, так як в разі загоряння машини рахунок йде на секунди і доступ до багажника може бути утруднений при ударі ззаду. Важливо пам'ятати, що навіть ефективний дорогий вогнегасник у вашому автомобілі, може стати причиною аварії, або серйозних травм при аварії, якщо він НАДІЙНО не закріплений в салоні. Власнику автомобіля необхідно знати можливості вогнегасника, його особливості, заздалегідь вивчити вказівки щодо застосування вогнегасника. Наприклад, при використанні вуглекислотного вогнегасника відбувається сильне охолодження розтруба і корпусу вогнегасника, що може привести до обмороження рук.
Недорогий порошковий вогнегасник сумнівної якості невідомого виробника або порошковий вогнегасник оснащений газогенерирующим пристроєм, який через відсутність манометра, автомобілісти купують для проходження техогляду, може просто не спрацювати в потрібний момент. Наслідки можуть бути дуже плачевні.
Пам'ятайте, купуючи дешевий вогнегасник невідомого виробника для «галочки» і з надією «на авось» ви сильно ризикуєте!